Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PUTOPIS novinarke IVANE ĐORĐEVIĆ iz Šarm el Šeika: Egipat, zemlja bogova i kolevka civilizacije

12.08.2023. 13:20 13:27
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Koliko god puta da sam išla u Egipat do sada - od Kaira preko Hurgade do Šarm el Šeika, uvek može još. Pogotovo kada pričamo o Šarmu, jer je ovde leto cele godine.

Mogu da kažem da je leto ovde najtoplije u regionu pogotovo jul i avgust. Šarm se nalazi na kraju Sinajskog poluostrva zapljuskuje ga Crveno more, a ime Šarm el Šeik u prevodu znači – šeikov vrt. Do Šarma se stiže čarter letom za tri i po sata iz Srbije. Aranžmani su na po 10 dana ili 11 noći. Možda najlepših 11 noći koje ćete sebi priuštiti u toku godine, jer sve su drugo destinacije, Šarm el Šeik je iskustvo.

Voditeljka i blogerka Ivana Đorđević nedavno se vratila iz čarolije zvane Šarm el Šeik, a sada za „Dnevnik” sumira svoje utiske sa Crvenog mora

Ovde će vam sve zapravo biti tihi luksuz jer usluga all inclusive se postara da vam jedina briga bude da li ćete ručati na plaži ili u hotelskom restoranu, kada se služi sladoled i da li ste dovoljno u hladovini da ne izgorite. Šarm el Šeik ima ponudu za najrazličitije tipove gostiju – da li su u pitanju porodični hoteli ili adults only (samo za starije od 16 godina). Animacija u hotelima u Šarm el Šeiku kreće od ranog jutra sa otvaranjem bara na morskoj plaži, postoje i plaže oko bazena, što je negde oko 10.30 i ne prestaje do 18 časova. Pod animacijom se podrazumevaju akvabik, joga u hladovini, odbojka na pesku, učenje trbušnog plesa, boćanje… Za najmlađe tu je dečji klub gde se specijalno obučeni animatori bave klincima i klincezama za slučaj da roditelji žele da malo budu sami. Hrana u hotelima je odlična zavisno od broja zvezdica koje hotel poseduje ali ovde ćete teško ostati gladni. Naprotiv. Bićete u iskušenju da se svako malo prejedate jer je ponuda hrane – ogromna kako u hotelskom restoranu, tako i u ala card restoranima. Pije se isključivo flaširana voda, kupuje se u radnjama gde su istaknute cene. Inače, cena usluga poput taksija, masaže i slično, se dogovara unapred.

Od pustinje do zabave

Prvo i pre svega Soho skver, novi koncept zabave i potpuno novi deo grada sa scenom pod vedrim nebom, muzičkom fontanom, brojnim suvenirnicima, velikim šoping molom i brojnim restoranima svih svetskih kuhinja. Kad smo kod hrane i pića, preporuka je da probate – sveže ceđeni mango. Ukus koji će vam dugo ostati kao neponovljiv jer je u pitanju mešavina ukusa dinje, breskve, kajsije i nečega posebnog što će vam se svideti na prvi gutljaj.

Zatim, tu su Old Market, Nama Bej, a Južnosinajsku pustinju obavezno obići kao i Crveno more ali otići na krstarenje sa ronjenjem. Pustinja je iskustvo za sebe i to ne smete propustiti nikako jer tako šta zaista niste imali gde da vidite i doživite. Preporuka za ovaj izlet je da ponesete maramu i velike naočare jer vožnja po pustinji podrazumeva mnogo prašine i one koju vidite i one koju ne vidite. Imate naravno i opciju da tu maramu i naočare takođe kupite na licu mesta pred polazak. U pustinju možete ići kvadovima i džipovima. Kvadovi su za one koji vole adrenalin ali vrlo važno da znate nije za neiskusne vozače niti za ljude koji ne mogu da obuzdaju vozilo. Teren je valovito-kamenit i malo jača brzina može da vas istrese sa kvada. Pa nije zgoreg tražiti da vas vozi instruktor. U pustinji obavezno probajte beduinski čaj, slobodno se popnite na kamilu, uz asistenciju domaćina naravno, i osmotrite apsolutni mir koji inače vlada u pustinji i koji povremeno narušavaju turisti. Pustinja ima priču koja mora da se doživi, a zalazak sunca u pustinji iza Južnosinajskih planina je malo je reći čaroban.


Plamteći grm kupine na Mojsijevoj gori

Još nešto što bi valjalo obići kada ste u Šarmu je pravoslavni manastir Svete Katarine iz 4. veka, gde se prema legendi Mojsiju ukazao Bog u plamtećem grmu kupine. Ta vrsta kupine raste samo ovde na Mojsijevoj gori kako se inače zove planina gde se manastir nalazi. Bilo je pokušaja da se ova kupina presadi negde dalje i tako nastavi ta sorta ali bez uspeha. Ako se zateknete u manastiru kada se iznose mošti svetiteljke, ko od vernika toga dana celiva mošti dobija srebrni prsten sa logom manastira.


Peščane plaže i koralni grebeni...

A tek ronjenje u Crvenom moru! To je najveći kolorit koji ćete videti pod vodom ikada i najbliže toplo more nama. Bez obzira da li ćete roniti po površini ili sa bocom na 10 metara, sa Crvenim morem nema promašaja. Mnoštvo najšarenijih ribica i korala kakve ste mogli samo da vidite na dokumentarcima na televiziji. Ipak, nema čupkanja korala niti hranjenja ribica. Tačnije to je najstrože zabranjeno. Crveno more je nacionalni park i sve što biste izneli iz vode kažnjivo je zakonom iz 1982.godine. Kad smo kod zakona, dronovi ovde nisu dozvoljeni. A ako želite da imate koralnu ogrlicu možete je kupiti u zlatari. Dakle pod strogo kontolisanim uslovima.

Plaže u hotelima u Nama Beju su peščane. Ostali zalivi imaju koralne ograđene plaže i pliva se u prozirnom moru u mnogo većoj dubini. Kad je zaštita od sunca u pitanju – zaštićeni ste samo kada ste u klimatizovanoj prostoriji. Ponesite dosta faktora, šešire i naočare pa polako. Boju ćete dobiti sigurno, samo pazite da ne izgorite. Postoje stroga ograničenja do kad se pliva u moru. Posle šest sati uveče spasioci pištaljkom označavaju kraj plivanja za taj dan. Od ove godine vremenska zona je 1 sat u odnosu na Srbiju. To za Šarm el Šeik znači ranije svitanje i duži dan, a za turiste mnogo uživancije.

Šta kupiti u Šarm el Šeiku...

Prvo i pre svega neki lep papirus, moja preporuka je da tražite drvo života ili ključ raja. Možete dati i svoja imena, da bi vam ispisali hijeroglifima na papirusu. Dovoljno je da prodavcima to kažete. Preporučujem originalnu egipatsku kozmetiku  „Nefertiti” koja je rađena na prirodnoj bazi i temelji se na mineralnim uljima, pakovanjima za kosu, pilinzima i maskama za lice. Ne zaboravite da se prvi papir, ali i prva kozmetika, šminka i depilacija pojavila upravo ovde, u Egiptu. Shodno tome, ovde možete kupiti balzam sa kobrinim uljem, mineralno ulje od piskavice, lupina, crnog kumina, argana, bora, ali i različite mikseve za bore na licu, za dizanje imuniteta, jačanje potencije, regulaciju ženskih hormona, rast kose, ali i parfeme... Mineralna ulja se pakuju od 100 mililitara do litarskih pakovanja jer prvo jako dugo traju a turisti dolaze jednom ili dva puta godišnje. Sve fabrike rade i onlajn prodaju jer ko jednom proba egipatsku kozmetiku ostaje joj veran. Posebno su tražena ulja za rast kose, a u delotvornost istih uverila sam se i lično.

Tu su naravno i predmeti od kože – jakne, novčanici, tašne, ali i zlatare koje nude jedinstven dizajn. Ipak ono što ako mene pitate morate poneti odavde osim kozmetike, uspomena i papirusa je – egipatski pamuk. Tako mekan i kvalitetan pamuk niste u životu imali priliku da vidite. Od peškira, frotira posteljine preko majica do drugih odevnih predmeta.

Ivana Đorđević

Piše:
Pošaljite komentar
Novinarka Ivana Đorđević o svom životu u Americi

Novinarka Ivana Đorđević o svom životu u Americi

06.11.2021. 22:27 22:30
Ivana Đorđević, autorka Grand magazina: Uživanje je stanje duha

Ivana Đorđević, autorka Grand magazina: Uživanje je stanje duha

02.09.2017. 12:10 12:16
PUTOPIS IZ HANJE: Gde se Zevs rađa, sunce ne zalazi

PUTOPIS IZ HANJE: Gde se Zevs rađa, sunce ne zalazi

01.07.2023. 16:43 18:53