Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MUZIČKI FESTIVAL „MALOM” U OROM DEVETI PUT DOVODI ZVEZDE UDALJENIH GALAKSIJA MUZIČKE SCENE Naelektrisana energija i ritam

09.08.2023. 12:46 12:51
Piše:
Foto: Promo

Muzički festival „Malom”, koji se ove godine deveti put održava u malom mestu Orom, u Bačkoj, spreman je da za vikend, od 10. do 12. avgusta, primi posetioce u jedinstveni ugođaj koji definiše vetrenjača u srcu festivalskog prostora.

Otud i naziv festivala (malom - vetrenjača na mađarskom), a i ideja, da muzikom i kulturom vetrenjače mogu da se pretvore u saveznika, umesto da na njih, poput Don Kihota, jurišamo kopljima.

- Ne plašimo se da evoluiramo, da nastavimo da se menjamo, da iscrtavamo nove staze i proširujemo granice. Naš tim je cele zime neumorno radio na tome da ovo leto bude još bolje, posebnije i nezaboravnije od prethodnih - svake godine - poručuju iz omladinskog i kulturnog udruženja „Vemsikal Srbija”, koje organizuje „Malom” festival i računa da tako razdrmava salaše, mlade ljude, stvarajući prijateljstva i pružajući prostor za brojne kulturne događaje.

Festival „Malom” osim glavnog, muzičkog programa, nudi niz osvežavajućih, opuštajućih i osnažujućih aktivnosti za „male„ i „velike„. Dobrodošli su i ljubimci, a bazen i kampovanj besplatni za posetioce.

Što se tiče muzičke ponude, „Malom„ se trudi da ona bude šarolika i uzbudljiva, dajući prostor ne samo popularnim, već i manje poznatim, značajnim umetnicima, crpeći inspiraciju iz svog užeg i šireg okruženja, dotičući se raznih muzičkih stilova.


Nije samo muzika

Festival „Malom” nije poznat samo kao mesto odličnih muzičkih dešavanja, nego i vrlo profilisane, umetničke i aktivističke atmosfere. Ekološka politika festivala - koja se ogleda u upotrebi obnovljivih materijala i promociji zaštite prirode, socijalno odgovorna ekonomska politika festivala - uključenost lokalne proizvodnje i stanovnika u ponudi programa, robe i usluga, zdravstvena politika - obezbeđena medicinska i psihološka podrška, vaspitno-obrazovna politika - mnogi od programa su radioničarskog tipa, usmereni na decu i mlade... Sve su ovo sadržaji koji već nisu novost na mapi festivalskih dešavanja, ali jesu autentično odomaćeni već dugo, kako su mogli, a i ove godine će moći da se uvere posetioci i poštovaoci koji dolaze u Orom.


U tom muzičkom repertoaru za deveto izdanje Festivala, neki od izvođača i pratećih najava su: Rundek i Ekipa - sastav koji predvodi frontmen legendarnog benda „Haustor„ iz osamdesetih, jedan od najznačajnijih i najautentičnijih kompozitora na jugoslovenskoj rok sceni; BCUC - muzički biser koji u sebi nosi drevno, nosi moć, nosi život, perkusionističko-vokalna samoobnovljiva i nezaustavljiva energija iz Južnoafričke Republike; VHK - iliti „Galopirajući islednici”, sa stilskom fuzijom psihodeličnog panka, hardkora i etnopanka, koju nazivaju „šaman pank“ i „magična narodna muzika“, bend koji već blizu pedeset godina hara muzičkom scenom, zabranjivan u socijalističkoj eri Mađarske, a više puta doživeo vaskrsenje, obožavan od strane izvođača kao što su Igi Pop i Henri Rolins; E-Play - alternativni sastav iz Beograda vrlo jedinstvenog zvuka kojeg karakterišu distorzirani bas, dram-end-bejs ritmovi i nežne - atmosferične gitare; Tapan - još jedan domaći sastav koji stvara jedinstvenu harmoniju između elektronske sonike, yez improvizacije i autentičnog istočnjačkog perkusivnog orijentalizma; Csangalle zenekar - sastav koji svoju inspiraciju nalazi najpre u tradicionalnoj narodnoj muzici, a virtuozni nastupi su im ujedno i proces prenošenja stanja svesti; Orchester International du Vetex - trinaestočlani duvački orkestar iz Francuske, Belgije i sa celog Balkana, koji je za devetnaest godina postojanja uspeo da stvori sopstveni muzički univerzum obuhvataći spoj latino i balkanske muzike, propraćen stilskim elementima tarantele, polke i kumbije; Decolonize Your Mind - mogući odgovor sa mađarske muzičke scene na bend „King Gizard & Lizard Vizard„, inspirisani neevropskom tradicionalnom muzikom; Kali Fat Dub - „iskonski” dab; Sin Seekas - finalisti ovogodišnjeg Festivala „Bunt rok„; BDHS - Bejs dram horn sistem, poznati po naelektrisanoj energiji i ritmu koji tera na ples.

I. Burić

Foto: Promo

Piše:
Pošaljite komentar