ZARAŽENI VIRUSOM ZAPADNOG NILA NA BOLNIČKOM LEČENJU U UNIVERZITETSKOM KLINIČKOM CENTRU VOJVODINE: Petoro obolelih u Klinici za infektivne bolesti
Na Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine (UKCV) leči se petoro pacijenata obolelih od virusa Zapadnog Nila, kazao je za „Dnevnik” upravnik Klinike profesor dr Tomislav Preveden.
- Pacijenti su u srednje teškom stanju, znači da nisu životno ugroženi, ali njihovo stanje zahteva bolničko lečenje i oni dobijaju terapiju – rekao je dr Preveden i dodao kako lečenje u bolnici traje od dve do tri sedmice.
Pacijenti su iz Novog Sada, Sremske Mitrovice, Kule, Sente i Sombora, a svi imaju više od 50 godine, napomenuo je profesor Preveden.
Ova bolest javlja se tokom leta, obično sredinom jula pa do kraja avgusta, kada su velike temperature, zbog boravka ljudi u prirodi, velike vlage, pogodnih staništa za komarce i kada se virus dovoljno namnožio u komarcima. Profesor Preveden kaže da bolest prenose zaraženi komarci, ali napominje da bolest neće dobiti svaka osoba koju ubode zaraženi komarac, već samo oni koji imaju sklonost.
- Simptomi su temperatura, glavobolja, slabost, poremećaj svesti, povraćanje, upala mozga. To je groznica i simptomi su nalik gripu. Oni koji osećaju simptome treba da se jave lekaru – napomenuo je dr Preveden.
Osobe koje su starije od 60 godina i već boluju od nekih drugih bolesti osetljivije su za težu formu bolesti. Dr Preveden kaže kako specifične terapije nema, zasad nema ni vakcine, već se primenjuju nespecifične mere lečenja i leče se simptomi, a terapije pomažu da se bolesnik oporavi. Nakon bolničkog, sledi period kućnog oporavka, a retko ostaju posledice poput glavobolje i smanjene koncentracije, koje se javljaju kod upala mozga.
Dr Preveden napominje da nije svaki komarac zaražen virusom Zapadnog Nila, a da se bolest prenosi krvlju, ubodom, insekt sisajući krv prenosi zarazu u krv domaćina, odnosno čoveka. Simptomi bolesti počinju da se javljaju nakon nekoliko dana, najkasnije posle dve sedmice.
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” Verica Jovanović izjavila je da u 80 odsto slučajeva lica koja su u kontaktu sa komacima zaraženim groznicom Zapadnog Nila ne obole.
- Inače u 80 odsto slučajeva, sva lica koja budu u kontaktu sa komarcima koji nose ovaj virus, ne obole. U 20 odsto slučajeva se jave određeni simptomi i oni su najčešće blažeg karaktera, groznica, bolovi u zglobovima, pojačan umor, ali se najčešće i ne primeti da je infekcija - objasnila je Jovanović i dodala da se neuroinvazivna forma groznice javlja u jedan odsto slučajeva.
Verica Jovanović je podsetila da su mere zaštiti protiv komaraca lične i da podrazumevaju izbegavanje boravka na onim mestima i u onim periodima dana kada je njihova aktivnost najveća, u sumrak i rano ujutru.
Takođe, kada je u pitanju lična zaštita, dodaje da ona podrazumeva nošenje garderobe sa dugim rukavima, obično svetlih boja, korišćenje zaštitnih sredstava na otvorenim delovima kože koji će pomoći da ne dođe do uboda komaraca.
Neuroinvanzivna forma, kako je navela, predstavlja kliničku manifestaciju gde osoba osim umora, povišene temperature, groznice, bolova i opšte lomnosti, može da upadne u stanje kome i u nekim slučajevima je neophodno da bude lečena na odeljenjima intenzivne nege, jer se jave znaci i simptomi infekcije mozga, encifalitis i meningitis.
- Mi ne možemo da predvidimo da li će se infekcija razviti u težu kliničku formu, ali obično povišena temperatura koja počinje ođednom, bez ikakvih drugih simptoma već samo sa osećajem umora, i ako to povežemo sa nekim boravkom u prirodi, naročito pored vode, može da ukaže na takvu infekciju - istakla je Verica Jovanović.
Kako je još rekla, najčešća je infekcija blaže forme, kod 20 odsto slučajeva ili svake pete osobe koja dođe u kontakt sa uzročnikom ove infekcije, prolazi blago i brzo, kroz sedam do 10 dana, ali da kada su u pitanju neuroinvanzivne forme, obavezno je posetiti specijalistu za infektivne bolesti gde se preduzima lečenje koje duže traje.
LJ. Petrović