Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREDSEDNICA OPŠTINE BELA CRKVA VIOLETA SIMIĆ ZA DNEVNIK: Sve više se okrećemo turizmu

31.07.2023. 12:45 12:54
Piše:
Foto: Dnevnik/ Filip Bakić

Opština Bela Crkva spada u jednu od nerazvijenijih, zato se tamošnji stanovnici zajedno sa lokalnom samoupravom trude da standarde života podižu na viši nivo.

Osim što se stopa nezaposlenosti smanjila popunjavanjem Industrijske zone i održavanjem postojećih ili pokretanjem novih poljoprivrednih gazdinstava, predsednica opštine Bela Crkva Violeta Simić za „Dnevnik” kaže da se u poslednje vreme sve više ljudi okreće porodičnom turizmu, s obzirom na to da belocrkvanska jezera postaju sve popularnija destinacija za letnji odmor.

Kako kaže, Opština je pretežno poljoprivredna, te se njeni žitelji osim ratarstva, bave i voćarstvom. Poslednjih nekoliko godina turizam je grana kojoj su se takođe okrenuli, s obzirom na to da su im turistički potencijali, osim jezera po kojima su prepoznatljivi, i dve planinske reke u Vojvodini, Karaš i Nera, koje protiču kroz teritoriju opštine. Tu je je i SRP „Deliblatska peščara”, sa posebnom atrakcijom Zagajičkih brda. Tako je sve veći broj i „vila”, odnosno turističkih objekata koji nude pristojan smeštaj. 

Što se tiče investicija, predsednica Opštine kaže da je bilo više značajnijih ulaganja. Neka su sami finansirali, iz sopstvenog buyeta, koji se godinama nije menjao i stagnira na iznosu od 550 do 600 miliona dinara. One zahtevnije projekte pomogli su kako Pokrajina, tako i država Srbija. 

– Najznačajniji projekat nam je rekonstrukcija glavne Ulice 1. oktobar u Beloj Crkvi, jer se radi 1.100 metara puta i to je najveći zahvat u našoj Opštini faktički od njenog formiranja kao naseljenog mesta – istakla je naša sagovornica. – U ovoj godini je rebalansom buyeta u junu Pokrajina odobrila 200 miliona za njegovu realizaciju i do kraja godine će biti urađena prva faza. Sledeće godine očekujemo da će biti odobreno još 400 miliona dinara za kompletan završetak ulice. Ogroman projekat je takođe i nova Sportska hala, koja je završena krajem prošle godine, a otvorena je ove, nakon dobijanja upotrebne dozvole. Za taj projekat je Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu izdvojio oko 300 miliona dinara.

Po njenim rečima, prošle godine je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izdvojio 8.6 miliona dinara za Inkluzivni centar. Ove godine Opština finansira deset miliona dinara kako bi se uradila kompletna struja, dok će Ministarstvo dogodine opredeliti ostatak novca za njegov završetak, s obzirom na to da je ove godine ono apliciralo kod Ministarstva pravde za sredstva iz oportuniteta, te je odobrena fasada. Očekivanja su da će do sledeće godine, na Dan osoba sa invaliditetom, Inkluzivni centar biti otvoren, te da će sva udruženja koja se bave tom socijalnom celinom biti pod jednim krovom.

Od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kaže, godišnje dobiju pet miliona za gerontoprogram i lične pratioce deci sa posebnim potrebama, što poboljšava usluge socijalne zaštite. Sva naselja u opštini imaju vrtiće i osnovne škole, u nekim mestima su škole do četvrtog razreda, dok u nekim školama postoji svih osam razreda. Ono što treba istaći je činjenica da Lokalna samouprava izdvaja oko osam miliona, a dva miliona sufinansira Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, kako bi sva deca imala besplatan prevoz do škole.

– Iz našeg buyeta godišnje izdvajamo oko 15 miliona dinara za sport, osam miliona za naša udruženja kojih je sve više, naročito žena – kazala je predsednica Simić. – Takođe kontinuirano ulažemo u održavanje postojećih obejkata škola i vrtića, te su i uslovi boravka najmlađih belocrkvana sasvim solidni. Nov nameštaj za njihovo opremanje se sada kupuje. Nažalost, populacija stanovništva opada, pa tako za sada nema lista čekanja. Uradili smo novo dečje igralište kod autobuske stanice, prošle godine smo uradili moderno košarkaško igralište, teretanu na otvorenom na Gradskom jezeru i slično. Konkursima smo opredelili pet miliona za crkve, te smo uradili krov i stazu u gradskoj crkvi „Svetih Petra i Pavla”, a radi se fasada crkve u Banatskoj Palanci. Do kraja godine radiće se i krov na crkvi u Kaluđerovu.


LED rasveta u celoj opštini

– Krajem prošle godine smo potpisali ugovor javno – privatnog partnerstva za javnu rasvetu, te je u toku zamena svih 3.500 stubova novim, koji rade po principu LED rasvete, na teritoriji cele opštine – poručila je Violeta Simić. –  Što se tiče putne infrastrukture, uradili smo put Crvena Crkva – Češko Selo, jer bez obzira što tamo živi petnaestak stanovnika, u naselju imaju etno muzej i crkvu, te je selo postalo i velika turistička atrakcija. Uradili smo i put u Kruščici, a obe te investicije su definisane nakon posete češkog predsednika Miloša Zemana Srbiji, te su i sredstva data direktno iz kabineta predsednika Aleksandra Vučića. Kod nas je inače sedište Nacionalnog češkog saveta.


U toku su izrade projektno – tehničkih dokumentacija za kanalizaciju naseljenog mesta Vračev gaj, zatim za Ulicu Žarka Zrenjanina u Kusiću, kao i za kapelu u Crvenoj Crkvi....

– Kanalizacija nam je rak rana, s obzirom na to da koristimo i dalje onu iz 1978. godine, te nam je potrebna potpuna rekonstrukcija– iskreno će Violeta Simić, dodavši da će najkasnije dogodine aplicirati za projektno – tehničku dokumentaciju za taj veliki poduhvat – To su ogromne cifre koje ne možemo izdvojiti iz našeg lokalnog buyeta, zato očekujemo da ćemo ući u program „Zelena Srbija” kod Ministrarstva zaštite životne sredine i da ćemo tako doći do finansija. Dosta loše stojimo i sa vodovodom koji nam je takođe iz sedamdesetih godina. Izvorište nam je u Straži, na 13 kilometara od Bele Crkve. Plan nam je da i za taj poduhvat konkurišemo za projektno – tehničku dokumentaciju, te da u narednim godinama i to rešimo.

Prema njenim rečima, tek kada se završe vodovod i kanalizacija, moći će da razmišljaju o prečistaču. U okviru Opštine on postoji u Kruščici, a izgrađen je pre četiri godine sredstvima Republike Češke, zahvaljujući Nacionalnom češkom savetu.

Ivana Bakmaz

Foto: F. Bakić

Šiju đonove za cipele, sklapaju patike

– Kada se uzmu u obzir svi parametri, po evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je oko 1.500 nezaposlenih radno sposobnih lica na našoj teritoriji – rekla je za „Dnevnik” Simić. – Smanjenju stope nezaposlenosti doprinelo je u poslednje četiri godine otvaranje fabrike „Briy”, u kojoj se šiju đonovi za cipele i sklapaju se elementi za patike. Trenutno zapošljavaju 320 radnika i jedan je od većih poslodavaca. U Industrisjkoj zoni nam je i kompanija „Flamat”, koja se bavi proizvodnjom hepokockica i veliki su izvoznici iz Srbije. Ove godine kupili su još jednu parcelu u Industrijskoj zoni i upravo završavaju nov pogon. Tu je i češka kompanija „Spel Manufacturing”, koja je uzela u zakup zadnju infrastrukturno opremljenu parcelu i sredinom sledeće godine očekujemo izgradnju. Dobili su subvencije za zapošljavanje od Republike Srbije. Dosta uspešno posluje i kompanija „Metaling steel doo”, koja se bavi proizvodnjom metalne galanterije, a na našu sreću, imamo i najvećeg izvoznika svežeg voća iz Srbije, „Agromarket” kompaniju.



 

Piše:
Pošaljite komentar