Nesagledive POSLEDICE NEVREMENA u Vojvodini SUNCOKRET, KUKURUZ I SOJA OBRALI BOSTAN
NOVI SAD: Jak olujni vetar prećen kišom pre dve noći naneo je štetu kukurzuzu, soji, suncokretu i šećernoj repi, s tim što nevremene nije pođednako stiglo na sve njive, pa ni razmere štete nisu iste na svim usevima.
Prema prvim procenama, najviše ima štete na suncokretu, čiji je koren sasvim stradao, dok je kukuruz polegao delimično ili sasvim, a za repu i soju posledice će se znati u narednom periodu.
Tamo gde nepogoda nije bilo u noći između srede i četvrtaka bilo je nedelju dana ranije - 13. jula.
Ćudi klime sve češće ostavljaju posledice kod poljoprivrednih kultura, ali to izgleda ne plaši odviše poljoprivrednike, pošto se samo malobrojni opredeljuju, da za svaki slučaj, osiguraju useve. Mada svaki dinar od osiguranja može da bude koristan kada su primarne poljoprovredne kuluture sve jeftinije, a troškovi setve sve skuplji.
Posledice jakog nevremna ostavile su posledice i na povrće i to ne samo kod povrtara koji ga uzgajaju na njivama i otvorenom prostoru već i kod onih koji ga gaje na oranicama, ali imaju mreže.
Povrtaru Dejanu Čulo iz Prigrevice udari vetra su podigli mrežu podintutu na pet jutara gde gaji paprike, paradajz, krastavce...
- Mada mi povrće nije stradalo, ipak imam štetu, pošto su udari vetra podigli mrežu i zbog toga ću sa radnicima bar dva-tri dana izgubiti da je ponovo namestim - kazao je Čulo za „Dnevnik”.
U selima opštine Inđije jako nevremene pre dve noći pogodilo je kukuruz i suncokret pa su jaki udari vetra oborili stabla kukuruza dok je suncokret sasvim polegao, ne drži se na korenu pa će morati što pre da se ukloni.
Poljoprivrednici iz Nadalja i Turije u opštini Srbobran nisu imali štetu od nevremena ove sedmice već pre nedelju dana. Led je tukao po usevima na površinama od 1.000 do 1.500 hektara pod kukuruzom, sojom, šećernom repom i suncokretom. Na nekim njivama šteta je potpuna, a negde se kreće od 20 na naviše. Mesna zajednica Turija formirala je komisiju koja treba da ide po njivama i popiše kakve su štete nastale. Član komisije poljoprivrednik Saša Atanasković kaže da oštećenih useva najviše ima u Turiji i Nadalju, a da su njive u Srbobranu bile pošteđene ćudi klime.
Po rečima ratara Radoslava Adamovića iz Krčedina u inđijskoj opštini, malo poljoprivrednika osigurava useve, na to nisu naučeni, a s druge strane Adamović kaže i da su osigurani, zemoradnici bi opet bili u gubitku jer osigranje razmere štete ne plaća adekvatno.
- Možda je samo dva, tri odsto njiva osigurano, što dovoljno pokazuje kakav je odnos zemljoradnika prema osiguranju useva i obrnuto koliko osiguravajuće kuće gledaju na razmere štete, naš trud i uloženi novac - naveo je Adamović.
U olujnom nevremenu, praćenom jakim vetrom i kišom, koje je zahvatilo preksinoć Srbiju najgore je prošla teritorija grada Sremska Mitrovica, Takođe, poljoprivrednici iz Bačkog Polja, Despotova i Kule pretrpeli su ogromnu štetu, ali su neki krajevi ostali pošteđeni.
„U mom kraju je sinoć duvao jak olujni vetar, ali nije bilo gradonosnih padavina”, rekao je Janko Hrćan iz vojvođanskog sela Kisač. Kako je naveo, „mi smo za dlaku izbegli grad, ove godine smo ostali pošteđeni”.
Z. Delić