Meteorolog Marko Čubrilo za „Dnevnik": U PETAK I SUBOTU prete NOVE SUPERĆELIJSKE OLUJE
Nepovoljne vremenske prilike koje pogoduju formiranju superćelijskih oluja i dalje su na snazi pa nas u petak i subotu može ponovo zadesiti sličan meteorološki horor kao juče, saznajemo od Marka Čubrila, profesora geografije u Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu i meteorologa amatera, čije meteorološke prognoze prati na hiljade ljudi iz zemlje i regiona.
Strahoviti udari vetra, oduvani krovovi sa zgrada, iščupano višedecenijsko drveće iz korena, pokidani strujni kablovi, razbacani mobilijari po kraju... samo je deo „repertoara“ koje je iza sebe ostavila jučerašnja superćelijska oluja na putu od Slovenije i Alpa, preko Hrvatske i Bosne i Hercegovine do Srbije.
„Juče se desilo isto ono što se desilo i prošlog četvrtka. Opet smo imali jedan jak razvoj oluja koje se razvijaju u superćelijske oluje koje su neku ruku specifične jer su znatno snažnije, jače i dugotrajnije od običnih oluja i traže vrlo specifične faktore u atmosferi da bi se uopšte pokrenule. Juče smo sve te faktore imali: visoku temperaturu, visoku vlagu u vazduhu, imali smo dotok svežijeg vazduha s Alpa zajedno sa frontom“, kaže Čubrilo za „Dnevnik“.
On navodi da ovakve oluje nisu česte, ali nisu ni neuobičajene.
„Ranije nije bilo mobilnih telefona da to mogu da snime i postavi se na medije i društvene mreže. Leta, poput ovog, su često praćena olujama. Mi smo prošle godine imali leto koje je bilo strahovito toplo i sušno. Ove godine imamo malo manje vrućine, iako se to nama možda čini da ne, malo više uticaja svežijeg vazduha sa Atlantika. I to je velika opasnost kada imate sudar dva drugačija tipa vazdušnih masa na relativno malom prostoru. Takva leta znaju i doneti oluje ovog tipa”, pojašnjava na sagovornik.
On upozorava da u petak i subotu postoji povećana opasnost od razvoja superćelijskih oluja.
„Opet ćemo imati jedan vrlo sličan trend u atmosferi, manje-više identičan. Opet ćemo imati sutra posle podne i pogotovo u subotu posle podne mogućnost razvijanja jakih oluja, koje mogu da prerastu u te superćelijske oluje. Nadam se da neće, ali čak i najobičnija letnja oluja može doneti led, olujni vetar i veliku količnu kiše. Ne mora biti superćelijska oluja za sve to. To je samo vrlo snažan oblik obične oluje kod koje su ti svi parametri i efekti jako izraženi“, napominje Čubrilo.
Ostala bez goriva
Novi Sad je i u noći između srede i četvrtka bio na pravcu još jedne superćelijske oluje koja se spuštala iz Slovenije, ali je do Srbije oslabila i nestala.
„Te oluje traže vrlo specifične faktore u atmosferi. Taj se talas pokrenuo dok još bio dan iznad Slovenije, a čim je pao mrak dobar deo energije se izgubio u atmosferi, jer nema sunca i visoke temperature koja je gorivo za tu oluju. I čim je pao mrak, počela je slabiti i vrlo brzo se raspala iznad centralne Hrvatske”, pojašnjava Čubrilo.
On ukazuje da je tokom jučerašnje oluje bila relativno retka pojava grada u odnosu na prošlu nedelju kada je grad bio najveći problem. Juče je problem bio orkanski vetar.
„Zavisi kako će oluja tu količinu energije u atmosferi upotrebiti, na koje procese. Da li će to biti na gradonosne oblake, da li na kinetičku energiju-energiju vetra, da li na nešto treće. Tako da je svaka oluja specifična. Nažalost, u petak i subotu moramo opet biti spremni za jače oluje. Protivgradna zaštita može da nam omogući barem da budu malo manje štete od grada, ali kod vetra, tu nemate šta. To ne može niko da spreči“, naglasio je Marko Čubrilo.
Prema prognostičkim mapama, on očekuje da će krajem jula, oko 27., osetnije da osveži, što će da rashladi i gornji i donji sloj atmosfere, pa će time i taj kritičan nivo energije malo opasti.
„U avgustu najtopliji deo leta jenjava, tako da, ako imamo sreće, možda u avgustu više i ne bude oluja“, zaključio je Marko Čubrilo.
A. Savanović