PAKLENA ŽEGA jače udara piliće nego soju i suncokret DA LI TROPSKA TEMPERATURA pravi veliku štetu poljoprivredi
Mada visoke dnevne temperature mogu loše da utiču na poljoprivredne kulture za sada ne treba da budemo zabrinuti da li će paklena žega, koja nas je pogodile prethodnih dana, umanjiti prinose kukuruza, suncokrta ili soje.
S domaćim životinjama, je situcija već drugačija, jer je zbog vrućine ugrožen tov, a ponekad dolazi i do uginuća.
Stručnjaci za uljarice i žitarice napominju da je dobro što prema najavama meteorologa trpske vrućine neće dugo potrajati jer se najavljuje zahlađenje za dan dva. Međutim ukoliko se proznoze ne obistine usevi mogu da pretrpe štetu.
Trenutno je za soju ovaj period najkritičniji pošto je u fazi nalivanja zrna i formiranja mahuna, pa bi joj dobro došle kišne kapi u što skorije vreme. Lane je baš zbog velike suše desetkovan rod uljarice zbog čega je ovog proleća manje posejana. Zato ratari koji imaju soju strahuju da se ne ponovi lanjska godina.
- Uljarica za sada dobro izgleda, uopšte nema požutelih listova - kazao je za „Dnevnik” stručnjak za soju sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad Vojin Đukić . - Ali tropska klima deluje stresno na soju, jer je u fazi nalivanja zrna kada joj vode najviše treba . Tokom klijanja i nicanja zbog velike količine kiše koren soje je plitak, formirana je velika lisna masa, koja crpi vodu iz korena biljke i ne bi bilo dobro da visoke dnevne temperature potraju u narednom periodu jer bi listovi počeli da se suše.
Mada suncokret dobro podnosi vrućine dobro bi bilo da se klima spusti nekoliko stepeni, što bi bila idealno za ovu uljaricu.
- Sada je u fazi cvetanja, pčele ga oprašuju i zbog vrućine njihov rad može da se uspori i da to dovede do manjih prinosa - objasnila je rukovodilac Odeljenja za suncokret na novosadskom Institutu za ratarstvo i povrtarstvo Sandra Cvejić.
Kada je reč o kukuruzu on se zeleni svuda u poljima premda nije ujednačene visine već ga ima različitog, i kraćih i dužih stabala. Ali se na svim njivama vide metlice, a to je znak da se klip zameće.
- Kukuruz je u dobroj kondicija i trenutno tropske vrućine ne bi trebalo da utiču na veličinu klipa, ali ukoliko visoke dnevne teperature potrjau mogu da utiču na to da se svila suši što možeda ugrozi oplodnju – kaže rukovodilac Odeljenja za kukuruz na novosadskom Insituta za ratarstvo i povrtarstvo Božana Purar.
Na farmama stoci nikako ne gode visoke dnevne temperature . Mada stočari koji se bave tovom naveliko imaju savremene farme ipak u potpunosti stada ne mogu da zaštite od vrele klime. Oni koji su uspeli da pre vrućina prodaju utovljena grla sada u oborima imaju više prostora za preostale jedinke. Međutim visoke temperature bez obzira na veličinu objekata kod životinja smanjuju apetit pa stoka slabije napreduje i gubi na težini.
- Desi se da neka životinja zbog velike vrućine i ugine što stočari koji su dugo u tovu znaju i računaju na tu mogućnost- kaže tovljač svinja iz Laćarka Bora Šuljmanac.
I živina takođe loše podnosi vrućine. Na farmama pilića ima gubitaka dok koke nosilje lakše podnose vrućinu.
Danilo Vranić iz "Vranić farme " iz Kaća rekao je za „Dnevnik” da u ishrani ništa ne menja , već uobičajeno daje i vodu i hranu, a jedino prostor rashlađuje,ali ne preteramo. -Pilići posebno loše podnose vrućinu i kada je toplo uvek bude uginuća, pa i sada - naveo je Vranić.
Što se tiče kokošaka, gusaka, pataka..... Dragan Dragosavac iz Sremskog Mihaljevca naveo je da češće menja vodi i u nju stavlja vitamine i umesto koncentrata više daje deteline.
- Bitno je da voda ne bude ugrejana već da se češće menja i da se detelina pomeša sa kukuruzom ,a manje daje koncentrat,i da se objekat provetrava .Ali i kada ih tako hranimo , ne izdrže sve vrućinu, već bude uginuća, ali mi na to računamo kada stignu visoke dnevne temperature - kazao je Dragosavac za „Dnevnik”.
Z. Delić