DO KRAJA GODINE U SREMSKIM KARLOVCIMA Geronto domaćice pružaju pomoć starim i iznemoglim
NOVI SAD: Od 11. jula dve geronto domaćice iz licencirane novosadske firme „Feliks domus” u Sremskim Karlovcima ponovo pružaju usluge iz domena pomoći u kući starijim građanima koji nisu u stanju da sami brinu o sebi. Reč je o pomoći koju za svoje sugrađane iz te kategorije stanovnika obezbeđuje lokalna samouprava, a finansira je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Po rečima rukovodioca Odeljenja za društvene delatnosti u karlovačkoj opštini Nade Ostojić Agbabe, resorno ministarstvo je za realizaciju ove usluge iz oblasti socijalne zaštite, izdvojilo 1,2 miliona dinara. Pomoć u kući je besplatna za korisnike i trajaće do kraja godine, a njome je obuhvaćeno 25 Karlovčana.
– Na spisku korisnika su stariji sugađani, među kojima ima invalida i samaca sa čitave teritorije Karlovaca, od Banstola, preko centra do Belila – kaže Nada Ostojić Agbaba. – Sudeći prema iskustvu dužem od decenije koliko se ova usluga pruža našim sugrađanima i reakcijama korisnika, oni su vrlo zadovoljni njome. Pomoć u kući obuhvata osnovno spremanje prostorija u kojima korisnici borave, nabavku namirnica, pripremu laganih obroka, odlazak po recepte i lekove, plaćanje komunalnih računa, unošenje ogreva, zadovoljavanje osnovnih higijenskih potreba...
Nekoliko godina zaredom taj posao u Karlovcima obavlja „Feliks domus” iz Novog Sada koji poseduje odgovarajuću licencu. Uslugom može biti obuhvaćeno najviše 25 Karlovčana. Pravilo je da građani koji imaju potrebu za tom vrstom usluge, podnesu zahtev Odeljenju za društvene delatnosti. Obrazac se preuzima u prijemnoj kancelariji u Magistratu, Trg Branka Radičevića 1. Osim pomenutom odeljenju zahtev mogu predati i patronažnoj sestri. Na osnovu propisanih kriterijuma nadležni posle donose odluku o izboru korisnika.
Nada Ostojić Agbaba kaže da se ta usluga socijalne zaštite pruža građanima Sremskih Karlovaca - starijim bračnim parovima, samcima, bolesnim i slabo i potpuno nepokretnim, u kontinuitetu duže od 10 godina. Postoje kraće pauze tokom godine zbog potpisivanja novih ugovora. Tada se korisnici javljaju i raspituju da li i će i kada biti nastavljena što govori u prilog činjenici da postoji opravdana potreba za tim, ali i da su zadovoljni pruženim uslugama.
– Usluge kao što su nabavka lekova, odlazak kod lekara po recepte i u kupovinu, pomoć oko lične higijene i slično – samo su neke koje geronto domaćice pružaju korisnicima, što puno znači njima koji ne mogu sami to da obave – kaže Nada Ostojić Agbaba. – Zadovoljstvo korisnika nama je znak da uspevamo da podignemo kvalitet života sugrađana na viši nivo.
Z. Milosavljević