Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

RAZGLEDNICA SA OSTRVA VIDO „Vraćam se kući živ”

16.07.2023. 19:06 19:09
Piše:
Foto: Bojana Kalaba

Istorija je ona večna knjiga koja drži ogledalo čovečanstvu, ova se izjava pripisuje Geteu, ali u praksi se može primeniti svaki put kada se čovek susreće sa istorijskim nasleđem svoga naroda, svojih predaka.

Pogotovo ako je to nasleđe u drugoj zemlji i o njemu se stara ta zemlja. U ovom slučaju Grčka, koja je jedna od najomiljenijih destinacija turista iz Srbije, zemlja je bogate istorije koja je ostavila traga na svetsku civilizaciju, a jedan temelj svojim delom i životima postavili su Srbi, tačnije srpska vojska. I dok danas Krf posećuju brojni turisti željni lepog mora, plaža i dobre zabave, te zime 1916. godine to ostrvo odisalo je potpuno drugačijom atmosferom. Izmučena srpska vojska, nakon golgote kroz Albaniju, povlačeći se pred znatno brojnijim neprijateljem predvođenih Austro-ugarskom, došla je, između ostalog, na Krf kako bi se oporavila i spremila za borbu za oslobođenje okupirane Srbije.

Veliki broj ranjenika i bolesnika prebacivan je na obližnje ostrvo Vido, koje je i danas jedna od važnih stanica ne samo Srba već i onih koji poznaju, ili žele da upoznaju, srpsku istoriju tokom Prvog svetskog rata, ali je i velikom broju tih vojnika to bila poslednja stanica na putu za večnost. Mesto s koga se više neće vratiti. A na hiljade njih svoj mir pronašlo je u Jonskom moru, u Plavoj grobnici.

Ostrvo Vido nalazi se na samo nekoliko minuta vožnje brodom od grada Krfa. Postoji više plovila koje saobraćaju na toj relaciji. Ukoliko izaberete brodić u bojama srpske zastave, označen srpskom zastavom, velika je šansa da ćete se na put ka Vidu otisnuti uz pesmu „Tamo daleko“, koja u tom ambijentu daje dodatnu emotivnu težinu pa nisu retke suze na licima putnika koji vek kasnije idu da se poklone senima slobodarske besmrtne vojske.

Pre polaska na Vido, obavezna stanica treba da bude Srpska kuća na Krfu. Srpska kuća je izgrađena 1916. godine i predstavljala je jedno od mesta gde su srpski vojnici dobijali medicinsku pomoć i negu. Danas, Srpska kuća je muzej koji čuva uspomene na srpske vojnike i njihov boravak na ostrvu. Posetioci mogu videti izložbu koja prikazuje život i borbu srpskih vojnika tokom Prvog svetskog rata, kao i predmete i dokumente koji su vezani za tu istorijsku epohu. Od kustosa Ljubomira Saramandića možete saznati o istoriji srpske vojske na tom ostrvu i kako su ih Grci dobro primili i pružili im pomoć, jer se, iako izmučena, gladna i bolesna, srpska vojska ponašala dostojanstveno kod svojih grčkih domaćina i na ostrvu nije zabeležen nijedan incident.

S pričom i utiscima iz Srpske kuće putovanje na Vido može da počne.

Kad pristignete na ostrvo, dočekaće vas zelene površine obrasle maslinjacima, miris cvetova i zvuk talasa koji tiho zapljuskuju obalu. Ali vas dočekuje i tabla „Zabranjeno plivanje“ koje upućuje da dolazite na posebnu lokaciju, jer je ovaj deo mora više od veka grobnica mnogih srpskih vojnika.

Plava grobnica, nadgrobni spomenik srpskim vojnicima iz Prvog svetskog rata, prvo je mesto koje treba posetiti na ostrvu Vido. To je jedinstvena lokacija koje odiše spokojem. Na tom mestu, na kome su u Jonsko more spuštana tela srpskih vojnika, postavljena je tabla sa stihovima pesme Milutina Bojića „Plava grobnica“ na srpskom i grčkom:

Tu na dnu, gde školjke san umoran hvata

i na mrtve alge

tresetnica pada,

leži groblje hrabrih,

leži brat do brata,

prometeji nade,

apostoli jada.

Istorijski spisi govore da je dnevno od tifusa i drugih bolesti umiralo i do 300 vojnika. Zbog nedostatka dovoljno zemlje za sahranjivanje svih preminulih, mnogi od njih su sahranjeni u moru. Ova masovna sahrana vojnika predstavlja poseban deo Plave grobnice na ostrvu Vido. Tačan broj vojnika koji su sahranjeni u moru nije precizno dokumentovan.

U njenoj blizini se nalazi Mauzolej, spomen-kosturnica sa mozaicima koji prikazuju srpske vojnike, kao i kapelu posvećenu Svetom Đorđu, zaštitniku srpske vojske. Na mermernim zidinama nalaze se 1.232 kasete sa kostima ratnika koji su bili sahranjeni na 27 krfskih grobalja, a čija su imena bila poznata. Kosti 1.532 nepoznata ratnika sahranjene su u dva spoljašnja bočna kamena bunkera.

Šetajući kroz ovo sveto mesto, osećate prisustvo istorije i duboku zahvalnost prema hrabrim ljudima koji su dali svoje živote za slobodu.

Nakon posete Plavoj grobnici, možete istražiti ostatak ostrva Vido. Krstareći stazama koje se prostiru kroz maslinjake i borove šume, možete uživati u spektakularnom pogledu na Jonsko more i okolne obale. Poseta ovom ostrvu ne samo da vam omogućava da otkrijete deo srpske istorije, već i da se povežete sa duhom prošlosti i osetite duboku zahvalnost prema onima koji su dali svoje živote za svoju domovinu.

U povratku ka Krfu na istom brodiću čuje se pesma „Pukni zoro“, savremena pesma Manjifika o periodu Prvog svetskog rata s rečima nade: „Vraćam se kući živ“. Jer istorija ovog prostora svedoči o stradanju i smrti, ali i buđenju nade, životu i pobedi koja je baš počela s ovog mesta. Da se ne zaboravi.

 Bojana Kalaba

Piše:
Pošaljite komentar