UKOLIKO VAS "NE SVRBI DŽEP" NE UBIJAJTE IH: U Novom Sadu sve veća pojava broja gmizavaca zbog visokog vodostaja
U Novom Sadu sve više zmija. Uzrok- visok vodostaj. Ukoliko ih primetite možete da kontaktirate Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.
Vladimir Dobretić, stručnjak za zaštitu prirode, istakao je za Dnevnik da u našem gradu postoji nekoliko vrsta zmija koje nastanjuju delove u blizini voda.
-Najčešće su viđene belouška, ribarica, smukovi i smukulje. Sa njima se najčešće možemo susresti uz Dunav i kanale. Juče smo imali jednu ribaricu u centru Novog Sada. Osim u centru, najviše prijava gde su viđene zmije jesu vikendice, ali nijedna nije otrovna- upozorio je naš sagovornik i dodao:
-Zmije idu za hranom. U situacijama kada su poplave, odnosno kada voda izlazi iz korita, širi se i njihovo životno stanište. Tako dolazi do susreta građana i zmija, prvenstveno na priobalnim naseljima a onda i šire. Nema mesta panici, zmije žive uz vodu oduvek. Samo smukovi mogu biti agresivniji.
On je naglasio da prema pravilniku "Odštetni cenovnik za utvrđivanje visine naknade štete prourokovane nedozvoljenom radnjom u odnosu na strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste ", kazne osciliraju u zavisnosti od vrste, a kreću se od 40.000 dinara pa naviše.
Nedozvoljene radnje u odnosu na strogo zaštićene i zaštićene životinjske podrazumevaju rasterivanje, proganjanje, hvatanje, držanje, uznemiravanje (naročito u vreme razmnožavanja, podizanja mladih, migracije i hibernacije).
Visina naknade štete određuje se u visini od najmanje 20 posto do najviše 80 posto iznosa predviđenog za pojedinu životinjsku vrstu imajući u vidu vrstu radnje, stepen oštećenja i značaj zaštićene životinjske vrste.