U toku izrada studije izvodljivosti za SPRATNE PARKINGE ZA BICIKLE: Građani predlažu najatraktivnije PUNKTOVE
NOVI SAD: Novi Sad bi najranije naredne godine mogao da dobije spratne parkinge za bicikle, pošto je u toku izrada studije izvodljivosti te investicije.
Kao prvi korak, koji je u toku, jeste anketiranje građana koje bi za rezultat imalo rangirani spisak lokacija na koje je potrebno postaviti spratni biciklistički parking.
Ispunjavanje upitnika traje oko deset minuta, a pitanja se odnose na trasu kojom ispitanik vozi bicikl, dužini trajanja parkiranja, u koju svrhu koristi bicikl kao prevozno sredstvo (rekreativno, odlazak na posao i sl.), dok u drugom delu ankete građani vrednuju ocenom od 1 do 5 atraktivnost predložene lokacije na kojoj bi parking bio postavljen. Među ponuđenim punktovima su Železnička stanica, Futoška pijaca, Štrand, Univerzitet, Limanski park, Dunavski park, RFZO – Žitni trg, Kej – kod železničko-drumskog mosta, Petrovaradin – Podgrađe, Kamenički park, Liman 4 (okretnica autobuske linije 4), Klinički centar Vojvodine – Futoški park, Master centar Sajma, Stara Detelinara (okretnica autobuske linije 3), Tržni centar BIG, market „Tempo”, SC „Slana bara” na Klisi, Gradsko groblje – Sajlovo, Bulevar Evrope (novi park), Novo naselje (okretnica autobuske linije 2 i 8), SC „Vujadin Boškov”, Adice (okretnica autobuske linije 6) i Telep (okretnica autobuske linije 12).
Anketu će građani moći da popune do početka naredne sedmice.
Podatak da u poslednjih nekoliko godina neprekidno raste broj biciklista naveo je Grad Novi Sad da razmišlja o inovativnim rešenjima parkiranja. Kako je objašnjeno u tenderskoj dokumentaciji, obični držači za bicikle su korisni za kraće parkiranje (od 30 minuta do sat vremena), te je za parkiranje na duži period potrebno naći rešenje da veći broj bicikala stane na manju površinu. Jedna od ideja, koja se već primenjuje u drugim evropskim državama poput Holandije, jeste postavljanje spratnih držača.
Prema rečima stručnog saradnika preduzeća „MHM” Nemanje Garunovića, studija bi trebalo da pokaže stvarnu potrebu za ovim načinom parkiranja, kao i potencijalna mesta na koja bi spratni držači bili postavljeni.
– Parkirališta na sprat bi trebalo da budu postavljena na atraktivna i prometna mesta, gde bi ljudi ostavljali bicikle na duže vreme – pobjasnio je Garunović, dodavši da je u planu da studija bude završena na jesen. – Naredni korak će podrazumevati istraživanje na terenu, koje će se zasnivati na rezultatima ankete, odnosno biće sprovedeno detaljnije ispitivanje biciklista na lokacijama koje su dobile najviše ocene tokom ispitivanja javnog mnjenja. Ideja je da dobijemo što detaljnije podatke i da uzorak bude što veći, jer ćemo na taj način pomoći Gradu da donese pravu odluku o planiranoj investiciji.
Predsednik Udruženja „Novosadska biciklističa inicijativa” Vladimir Zdravković istakao je da je broj biciklista u Novom Sadu premašio 40.000.
– Kako naše udruženje okuplja velik broj zaljubljenika u bicikle, odlučili smo da pomognemo u izradi studije, pa građani anketu mogu da popune na našoj Fejsbuk stranici – kazao je Zdravković. – Iako JP „Parking servis” svake godine postavlja nova parkirališta za bicikle, svedoci smo da je, posebno tokom letnjih meseci, velika gužva, što na biciklističkim stazama, što oko držača, te ideju o inovativnom načinu parkiranja podržavamo i pozdravljamo.
Izradu je naručila Gradska uprava za saobraćaj i puteve, a na tenderu za izbor firme koja će napraviti studiju izabran je „MHM – projekt doo”.
Tekst i foto: S. Kovač