ZASEDALA SKUPŠTINA VOJVODINE Prihodi od privrede nadmašili sva očekivanja
Poslanici u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine usvojili su na jučerašnjoj sednici izveštaj o realizaciji pokrajinskog budžeta za 2022. godinu, kao i ostale predložene tačke dnevnog reda.
Najviše rasprave, kako se očekivalo, bilo je upravo povodom završnog računa prošlogodišnjeg budžeta gde su argumente ukrstili vlast i opozicija. Dok su predstavnici vladajuće većine zadovoljni realizacijom prošlogodišnjeg budžeta, opozicija je iznela niz zamerki, ali to nije uticalo na njegovo usvajanje.
Pokrajinski sekretar za finansije Smiljka Jovanović, obrazlažući završni račun budžeta za 2022. godinu izjavila je da je i u prošloj godini s prihodne strane evidentirana snažna privredna aktivnost, jer su porasli značajno poreski prihodi, što je uticalo da budžet od prvobitno planiranih 88,4 milijardi, nakon dva rebalansa, dostigne do iznosa od 96,67 milijardi dinara.
Planirani kapitalni deo budžeta za 2022. godinu iznosio je 29,3 milijarde dinara, a realizacija je iznosila 23,8 milijarde dinara. Jovanović navodi da je to izuzetno dobar rezultat jer se radi o projektima čiji se period izvođenja radova ne podudaraju sa budžetskom godinom. Od značajnijih projekata u prošloj godini pokrajinska sekretarka za finansije navela je izgradnju centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Malom Iđošu, sanaciju postrojenja za dezinfekciju pijaće vode u Bačkom Petrovcu i dovodnik vode od grada Vršca do severne industrijske zone u Vršcu.
– U oblasti saobraćaja imamo rehabilitaciju saobraćajnice Beočin-Bešenovo, saobraćajnu infrasturu u Čurugu, rehabilitaciju kolovoza u naseljenim mestima: Međa, Srpski Itebej i Novi Itebej, Žitište, Banatsko Karađorđevo, Torda, Banatsko Višnjićevo i Ravni Topolovac. Imamo i rekonstrukciju saobraćajnice sa infrastrukturom Ulice Cara Lazara u Pančevu. U oblasti obrazovanja, imali smo dogradnju školskog objekta u Preškolskoj ustanovi „Bambi” u Sefkerinu. U oblasti zdravstva projekat Unapređenje radiološke terapije i potrebe prioritetne nabavke linearnog akceleratora sa pratećom opremom i rekonstrukcijom prostora za smeštaij i za potrebe Instituta za onkologiju u Vojvodine – naglasila je Smiljka Jovanović.
Opozicija je imala razne primedbe, a Aleksandar Odžić, ispred Poslaničke grupe „Vojvođanski front“ koju čine poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine i Vojvođanske partije podsetio je da su njihovi poslanici glasali protiv donošenja prošlogodišnjeg budžeta, pa da, samim tim, neće glasati ni za usvajanje završnog računa. Kao ključnu primedbu ponovio je odsustvo zakona o finansiranju nadležnosti Vojvodine.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Karolj Kovač naglasio je da u izvršenju budžeta, najveće učešće u ukupno izvršenim rashodima imao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne manjine – nacionalne zajednice sa 99,17 odsto, a tim sekretarijatom upravo rukovode kadrovi SVM.
Poslanik Socijalističke partije Srbije Aleksandra Đanković kazala je da je pozitivna ocena revizije pokrajinskog budžeta u protekle četiri godine dokaz kontinuiteta u transparentnosti i tačnosti izveštavanja kao i poštovanje svih zakona i propisa prilikom izvršavanja budžeta.
Poslanik Srpske radikalne stranke Marina Nedeljković upitala je da li od gotovo 100 milijardi prošlogodišnjeg budžeta građani u Zrenjaninu imaju pitku vodu i da li se po većini banatskih sela i dalje vozi po kaldrmi i zemljanim putevima umesto po asfaltu.
Poslanik Srpske napredne stranke Nenad Borović dosta iscrpno je prošao po stavkama realizovanog budžeta, posebno se osvrnuvši na visok procenat realizacije budžeta za kapitalna ulaganja od 82 procenta, odnosno nešto preko 21 milijarde dinara, što je, kako je rekao, izuzetno dobro ostvarenje, pogotovo u oblasti putne privrede gde je realizovano preko 90 odsto, odnosno poljoprivrede sa 87 procenata. On je ukazao na konstantan rast budžeta, a pogotovo u oblasti kapitalnih ulaganja.
Skupštinska sednica počela je minutom ćutanja za žrtve pucnjava u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i selima u okolini Mladenovca koje su se dogodile početkom maja.
– Ukupno ostvareni prihodi i primanja su 99,85 milijardi dinara ili za 3,28 posto preko planiranog obima, što je pre svega rezultat većeg ostvarenja poreskih prihoda. Naime, poreskih prihodi ostvareni su za 4,5 milijarde dinara više od planiranog iznosa i to pre svega od prihoda od poreza na dobit. Očekivanja veće naplate ovog poreza najavljene su već prilikom usvajanja drugog rebalansa budžeta u avgustu 2022. godine, kada je to veće ostvarenje projektovano u iznosu oko tri milijarde dinara. Međutim, kako je tada i obrazloženo, odlučili smo se za konzervativniju procenu upravo zbog nestabilnosti ovog poreskog oblika, a i zbog nepovoljnih i nepredvidivih okolnosti izazvanih krizom na globalnom nivou. Manje ostvarenje prihoda od planiranih u najvećem obimu beleže transferna sredstva od drugog nivoa vlasti i to je za 1,2 milijarde dinara. U strukturi prihoda primetna je pozitivna promena, jer ustupljeni prihodi čine čak 41,87 odsto, što je za 10 procenata više u odnosu na 2020. godinu – kazala je Smiljka Jovanović.
Među značajnim, višegodišnjim projektima čija je realizacija u toku, a čiji se završetak očekuje ove godine, pokrajinska seretarka za finansije navela je Izgradnju objekta Kamenice 3 i nabavku opreme, projekat automatskog sistema odbrane od grada na teritoriji Vojvodine, koji je započet 2021. godine i obuhvate raketne centre Fruška gora, Bajša i Samoš, u poslednje pobrojanom raketnom centru očekuje da će posao biti završen do kraja ove godine. Tu je i obnova putne mreže u Novom Sadu i rekonstrukcija Kamenice 1.
Jučerašnjoj sednici prisustvovali su predstavnici UNDP-a i Švajcarske kancelarije za saradnju koji su, kako je naglasio Pastor, zaslužni za obnavljanje tehničke opreme koja se koristi u radu Skupštine Vojvodine, pre svega razglasa i računarskog praćenje rada e-parlamenta.
– Dobrodošli i hvala na pomoći koju smo od vas dobili. Videćemo zajedno kako to sada funkcioniše – obratio se predsednik Skupštine Vojvodine gostima iz inostranstva.
A. Savanović