NAŠI SUGRAĐANI: Katica Šoklovački izrađuje igračke japanskom amigurumi tehnikom
NOVI SAD: Sugrađanka Katica Šoklovački, po zanimanju baka, u vreme pandemije koronavirusa počela je da izrađuje igračke japanskom amigurumi tehnikom, koja podrazumeva postupak heklanja i punjenja.
Isprva je svoje proizvode poklanjala samo unučićima, a nakon godinu dana počele su da joj stižu i prve porudžbine, mahom od kćerkinih i unukinih drugarica.
Šta podrazumeva amigurumi tehniku?
– Amigurumi je japanski način heklanja, što u bukvalnom prevodu znači heklana, punjena igračka. Učila sam o postupku izrade na internetu, ali i iz knjiga, koje sam dobila za poklon. Kada oheklam model, ispunim ga silikonskim vlaknom. Ne stavljam žice u igračke, kako se deca ne bi povredila, a za izradu koristim isključivo „bebi” vunu i pamučni konac, pa su igračke pogodne i za najmlađe.
Kako su vaši proizvodi dospeli na tezge gradskih manifestacija?
– Amigurumi tehnika je veoma popularna. U početku sam poklanjala igračke, a i kad sam počela da ih prodajem, cene su bile takve da sam zarađenim novcem pokrivala samo troškove za utrošeni materijal. Uskoro su stizale poruybine, pa sam pravila igračke inspirisane video-igricama i crtaćima poput Super Marija, Pikačua, raznih životinja. Kasnije sam počela i da izlažem. Bazari su za mene prelepo iskustvo i vid druženja.
Koliko vremena je potrebno da oheklate jednu igračku?
– Za igračku srednje veličine potrebno je 20 časova konstantnog rada. Sve zavisi od veličine i težine rada na njoj. Često radim po ceo dan i pola noći. Cene mojih igračaka kreću se od 1.500 do 4.000 dinara.
Tekst i foto: D. Klašnja