ISTRAŽIVANJE POKAZUJE Koliko građana Srbije smatra da živi bolje, a koliko lošije
BEOGRAD: Većina građana uglavnom je zadovoljna svojim životom, ali su uglavnom nezadovoljni određenim pitanjima, pokazalo je danas objavljeno istraživanje Demostata.
Sociolog i glavni istraživač Demostata Srećko Mihailović rekao je je istraživanje sprovedeno na 1.600 ljudi krajem aprila i početkom maja i da je pokazalo da 24 odsto ispitanika tvrdi da živi bolje, a 29 odsto gore.
Kako je rečeno prilikom predstavljanja istraživanja, kada se radi o ključnim aspektima života u društvu i državi veći procenat ispitanika nije zadovoljan, tačnije njih 56 odsto je nezadovoljno zdravstvom, dok je 15 zadovoljno.
Kada se radi o pravosuđu, njih 54 odsto je zadovoljno, a 16 nezadovoljno.
Ispitanici, njih 49 odsto zadovoljno je privredom, 15 odsto je nezadovoljno, a školstvom 44 odsto je zadovoljno, 22 nezadovoljno.
Ocenjujući put kojim Srbija ide, 26 odsto smatra da naša zemlja ide na bolje, 33 na gore, a 41 odsto da stoji u mestu.
Istraživanje pokazuje da 42 odsto ispitanika smatra da Srbija treba da zadrži dobre odnose sa Rusijom po cenu odustajanja od EU. Sa druge strane, 23 odsto smatra da bi Srbija trebalo da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU i uvede sankcije Rusiji.
Kada je reč o životnom standardu, 60 odsto ispitanika ima mesečna primanja manja od 60.000 dinara, dok više od 100.000 dinara mesečno prihoduje sedam posto ispitanika.
Komentarišući rezultate istraživanja, redovni profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković ocenio je da kod nas u društvu postoji potpuno odsustvo spoljnopolitičke adrese.
"Građani bi se u problemu Kosova prvo odrekli Evropske unije. To jest, prvo se odričemo onoga do čega nam je najmanje stalo", istakao je Stojiljković.