Ansambl Venac s KiM pred žabaljskom publikom: U slavu SEDAM VEKOVA GRAČANICE
ŽABALJ: U slavu 700 godina manastira Gračanica, Ansambl narodnih pesama i igara sa Kosova i Metohije „Venac“ nastupio je pred žabaljskom publikom, u prepunoj sportskoj hali, na oduševljenje svih prisutnih.
Direktor Turističke organizacije opštine Žabalj, koja je organizovala događaj, Sergej Zaporožac govorio je o važnosti očuvanja narodnog kulturnog nasleđa.
- Publika iz opštine Žabalj imala je priliku da gleda pravi spektakl pesme, igre i interakcije između izvođača i publike. Svi su bili na nogama, što je pokazatelj kako je na pravi način predstavljeno sedam vekova manastira Gračanica. Na sažet način prikazano je svih sedam vekova, teških za nas, ali i radosnih u isto vreme. Usponi i padovi, zlatno vreme srednjovekovne Srbije, ropstvo, sloboda. Na kraju, pokazalo se da smo i pored tog teškog perioda pod Turcima sačuvali sve. To jedan narod čini posebnim, a mi to jesmo - istakao je Zaporožac.
Predsednik opštine Uroš Radanović pozdravio je sve prisutne, rekavši da je ponosan što je žabaljska opština domaćin ovakvom događaju.
- Neizmerno mi je drago što smo imali priliku da gledamo koreodramu predstavljenu kroz narodne igre, a inovativnu, kreiranu kao sklop istorije, književnosti, pesme i igre - istakao je Radanović i zahvalio se Turističkoj organizaciji opštine Žabalj, koja je inicirala i organizovala ovaj događaj, a lokalna samouprava će, kako je rekao, podržati sve događaje koji za cilj imaju očuvanje kulturnog nasleđa našeg naroda.
Šef umetničkog sektora Ansambla „Venac“ Miloš Cile Mitić kazao je da su se podsetili koliko je žabaljska publika fantastična i na koji način prati program.
- Nastupali smo u Žablju pre četiri godine i sada ponovo, a publika nam je pokazala koliko nas oseti, u šta smo se uverili mnogobrojnim aplauzima, čak i u momentima kada na njih nismo navikli. Od prvog izlaska na scenu, to nam je bio dodatni impuls, igrali smo sa jako velikom emocijom - rekao je Mitić i objasnio koji je cilj ovog ansambla. - Očuvanje nasleđa u 21. veku je jako bitno, jer živimo u vreme rata za kulturno nasleđe, pogotovo na prostorima kao što je Balkan, gde ima mnogo starih naroda, sa bogatom istorijom i tradicijom. A da ne govorim o misiji očuvanja tradicije na Kosovu i Metohiji, gde srpski narod nestaje, zbog situacije na samoj teritoriji. To je naš zadatak, da sačuvamo istoriju, kulturu i tradiciju srpskog naroda. Do sad se nije desilo u svetskom folkloru da se napravi nešto ovakvog tipa, kao predstava, koreodrama, kako su to neki nazvali folklornim mjuziklom. To je jedan od ciljeva, da pokažemo da nasleđe može da se čuva i na moderan način, savremen, a da opet ostaje srž, esencija i priča onoga što jeste.
M. Rašić