PREMIJERA ART-DOKUMENTARNOG FILMA „SVETLOST I SENKE” U SNP-u I umetnike ubijaju, zar ne?
U Srpskom narodnom pozorištu, na sceni „Pera Dobrinović”, u ponedeljak, 5. juna, u 19.30 časova, premijerno će biti prikazan kratkometražni igrano-dokumentarni film „Svetlost i senke – i umetnike ubijaju, zar ne” o velikom srpskom slikaru Savi Šumanoviću.
Ovo ostvarenje, rađeno poetikom slike, zvuka i tišine, režirao je prof. Dragoljub Elčić, dekan Akademije umetnosti u Beogradu, a u autorskom timu su snimatelj Radoslav Vladić i montažer Svetolik Mića Zajc, dok su koproducenti filmska kuća „Ramonda Production” i Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski”. Filmskim jezikom oblikujući biografsku i umetničku faktografiju, Elčić je kao kulise koristio Galeriju „Sava Šumanović” u Šidu, Galeriju Matice srpske i Spomen zbirku Pavle Beljanskog u Novom Sadu, Nacionalni muzej moderne umjetnosti u Zagrebu, ali i eksterijere u Parizu i Šidu, gde su nastala neka od najpoznatijih dela velikog srpskog slikara.
– Ovo je neobičan film koji svojom poetskom i estetskom dimenzijom stvara šansu da pređe Drinu i ode u svet, što nam i jeste bila želja. Mi smo se drznuli da ugrabimo jedno zrnce svetla iz niske svetlosnih bisera umetničkog stvaralaštva Save Šumanovića. Tog slikara svetlosti koji je slavio život, a onda je loša strana civilizacije došla sa senkom na jahačima apokalipse i na nabrutalniji način taj život odnela. Ta senka i ti jahači i dalje jašu, i ta senka ponovo postaje, nažalost, u vremenu u kome mi živimo sve više tama, mrkli mrak u ljudskom, čovečnom smislu. Ali to zrno Šumanovićevog svetla želeli smo da bude luč koja će dati nadu čoveku preko lika i dela izuzetnog umetnika – otkrio nam je Dragoljub Elčić, jedan od naših najnagrađivanijih filmskih autora.
„Svetlost i senke” je inače prvi dokumentarac posvećen Savi Šumanoviću još od 1958, kada je „Puteve” snimio proslavljeni Aleksandar Saša Petrović. „ Za mene je bilo nesumnjivo da je ceo Šumanovićev život bio jedno veliko putovanje ka osunčanim – edenskim predelima njegovih najlepših šidskih pejzaža, a takođe, i da su se linije njegovog životnog i umetničkog putovanja čvrsto ispretpletale”, naveo je autor „Skupljača perja”, dok je Dušan Makavejev, nakon odgledanih „Puteva”, zapisao da „ako čovek za petnaest minuta filma više vidi, doživi i za sebe dozna o slikaru čije su slike pred njim, nego da je ceo dan, vođen didaktičkim tekstom kataloga, tumarao po slikarskoj izložbi: film je, dakle, velika čarolija u veštim rukama majstora ”...
Prvo predstavljanje delova art-dokumentarca „Svetlost i senke” održano je krajem februara u Galeriji Matice srpske u okviru Dana Špire Matijevića. Usledio je bogat festivalski život samog ostvarenja, najpre u Aziji, gde je u indijskom Kalalu proglašen najboljim dokumentarcem na Rohip internešnel festivalu. Film je potom osvojio niz nagrada, ukupno njih trideset, na filmskim smotrama u Južnoj Koreji, Dubaiju, Maleziji Saudijskoj Arabiji, Kataru, Grčkoj, Francuskoj, a stigli su i pozivi sa festivala u Londonu, Krajovi, Oslu i Bodenu. Ulazak na projekciju u ponedeljak je slobodan, a karte se mogu preuzeti na biletarnici SNP-a.
M. Stajić