Ruski Krstur: Škola „Petro Kuzmjak” obeležila 270 godina tradicije
RUSKI KRSTUR: Škola od izuzetnog značaja za Vojvodinu, „Petro Kuzmjak”, istog dana proslavila je 270 godina dugu tradiciju školstva u Ruskom Krsturu i otvaranje centra u kome će đaci i nastavnici pretvarati teoriju u praksu i istraživati zanimanja budućnosti.
Nakon četiri Mejkers laba otvorena u prethodnoj godini, Grupa za obrazovanje otvorila je u krsturskoj školi prvi od 11 planiranih u ovoj godini. Osnovna i srednja škola sa domom učenika „Petro Kuzmjak“ u Ruskom Krsturu, sa 430 đaka svih uzrasta, dobila je savremeni prostor u kome će se podsticati njihovi interesi za nauku, inovacije i eksperimentisanje, kroz redovnu nastavu, dodatne programe i povezivanje sa drugim školama, privredom i različitim organizacijama.
Svečano otvaranje Mejkers laba bilo je povod za okupljanje nastavnika, učenika, predstavnika školske i lokalne samouprave, ali i predstavnika lokalne privrede. U ime Grupe za obrazovanje koju čine Nordeus fondacija, Centar za promociju nauke, Dostignuća mladih u Srbiji i Inicijativa Digitalna Srbija, prisutnima su se obratili rukovoditeljka Sektora za programske aktivnosti Centra za promociju nauke Danijela Vučićević, izvršni direktor Dostignuća mladih u Srbiji Darko Radičanin, Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije, kao i Nebojša Bjelotomić, direktor Inicijative Digitalna Srbija. U ime škole, govorile su direktorka škole Natalija Budinski i profesorka hemije Jasminka Nađ, a učenici su predstavili svoje naučne projekte i inicijative na sajmu nauke koji je bio deo otvaranja Mejkers laba i i poslužili goste čajem koji gaje u svojoj pametnoj bašti.
Škola „Petro Kuzmjak“, pored toga što je proglašena za školu od izuzetnog značaja za Autonomnu pokrajinu Vojvodinu, jedinstvena je škola na svetu, u kojoj učenici mogu da steknu svoje obrazovanje na rusinskom jeziku. Škola se sastoji od osnovne škole, gimnazije na rusinskom i srpskom nastavnom jeziku, kao i srednje stručne škole turističko-hotelijerskog tehničara.
Škola je prepoznata u Srbiji, ali i van granica po uspesima i dobrim rezultatima u oblasti prirodnih nauka i matematike. Pokazatelj jeste redovno učešće u različitim projektima ali i podvizi učenika i nastavnika. Tako je profesorka matematike i savetnik-spoljni saradnik, a sada direktorka škole, Natalija Budinski odabrana u 300 najinovativnijih Majkrosoft nastavnika na svetu u 2018. i 2019. godini.
- Mejkers lab je sjajan koncept koji će naše učenike i nastavnike podržati u razvoju raznovrsnih ideja i projekata, Takođe, doprineće učenju prirodnih predmeta i matematike, ali i novih savremenih obrazovnih koncepata, kao što je preduzetništvo, na inovativan i kreativan način. Mejkers lab u našoj školi otvara vrata najkvalitetnijeg obrazovanja. Mi smo jedna mala škola, ali sa velikim entuzijazmom i veoma smo zahvalni i srećni što je Grupa za obrazovanje to prepoznala i podržala kroz ovaj projekat - naglasila je Natalia Budinski, direktorka škole.
Škola promoviše i ističe inkluzivnost i otvorenost kao svoje osnovne vrednosti, radeći sa decom iz osetljivih društvenih grupa, dok već dugi niz godina postoji specijalno odeljenje za učenike lako ometene u razvoju.
Rad Mejkers laba zasniva se na povezivanju STEAME oblasti (nauka, tehnologija, inženjerstvo, umetnost, matematika, preduzetništvo) onako kako to uveliko rade neke od najrazvijenijih zemalja na svetu. Kroz rad u Mejkers labu učenici i nastavnici na inovativan način pristupaju obrazovanju i rešavanju problema. Đaci zainteresovani za nauku u Mejkers labu primenjuju eksperimentisanje i multidisciplinarnost u nastavi. Škola u Ruskom Krsturu dobila je opremu poput Lego robota, Arduino setova i 3D štampača.
V. H.