Aleksandar Šibul: Odvojite vreme i posvetite ga detetu
- Uloga porodice je da obraća pažnju na ponašanje dece, ali da to čini aktivno. Fokus ne treba da bude samo na uspehu u školi, već i na ostalim školskim aktivnostima - o čemu pričaju u školi, šta su radili na odmoru, čega su se igrali. Kada deca slobodno pričaju, roditelji mogu da saznaju više o njihovom odnosu prema drugarima, o dešavanjima u školi. Na taj način mogu da reaguju blagovremeno i pristupe rešavanju eventualnih problema u dogovoru sa nadležnima u školi. Treba aktivno pratiti ponašanje kao i promene u ponašanju deteta – kaže za “Dnevnik” psiholog Aleksandar Šibul.
U razgovoru ne treba da budu primarna pitanja o ocenama. Jurnjava za ocenama je pritisak koji roditelji stavljaju pred decu, nesvesni da to vodi u povećanu aksioznosti koja može da bude uvod u teža psihička stanja.
Šibul ističe važnost otvorenosti u komunikaciji sa detetom, pružajući detetu ljubav i sigurnost da od roditelja uvek mogu dobiti pomoć i podršku.
- Represivno delovanje roditelja zatvara komunikaciju. Roditelji treba da deluju pedagoški. Ako pokazuju blagost i ljubav, deca će pričati sa njima, sami će se poveriti i podeliti sa roditeljima svoja razmišljanja – ispričao je Šibul.
Psiholog savetuje roditelje da provode više vremena sa svojom decom, ali smatra da je dragoceno vreme provedeno sa svakim detetom ponaosob. Deca su tada slobodnija i otvorenija za komunikaciju, na taj način razvijamo bliskost i poverenje. To je teže kada su svi zajedno.
Razgovor ne treba da bude isleđivanje, nego bi trebalo pokazati brigu i interesovanje, tako da dete može slobodno da izrazi svoje misli i osećanja.
- Ukoliko posumnjate na problem, priđite mu pitanjem da li ga nešto muči, da li hoće to da podeli sa vama i kako možete da mu pomognete. Treba da se pokaže ljubav, poštovanje i razumevanje, a to je uloga dobrog roditelja – napominje Šibul.
Postoji opasnost da se ne uoči na vreme promenu u ponašanju i raspoloženju, a to često bude posledica zaokupljenošću roditelja sopstvenim problemima. Ako dete nema mogućnost da se nekome bliskom obrati za pomoć, tada traži podršku u grupama vršnjaka a to često budu nekonstruktivne i neadekvatne grupe, koje ga mogu uvesti u još veći problem.
- Takva deca su prepuštena sebi i svojoj patnji i traže podršku u pripadnosti raznim grupama, poput navijačkih, ili se okreću narkoticima i alkoholu. Ključ svega je odgovorno roditeljstvo – poručuje Šibul.
LJ. Petrović