Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novac uložen u stare zanate višestruko se vraća

21.04.2023. 10:28 10:35
Piše:
Foto: Dnevnik/V. Fifa

U Zanatskom domu u Novom Sadu je 24 preduzetnika dobilo novčane podsticaje za razvoj starih i umetničkih zanata.

Novac za podršku onima koji od zaborava čuvajau tradicionalne i umetničke zanate u visini od tri miliona dinara obezbedio je Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizma iz budžeta AP Vojvodine, za kapitalne investicije i kupovinu repromaterijala.

Ugovore o novčanim podsticajima zanatlijama i preduzetnicima je uručio pokrajinski sekretar za privredu dr Nenad Ivanišević, koji je ukazao da je bilo mnogo više prijava nego što je bilo obezbeđeno novca, te će se Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam potruditi da se obezbedi još novca i do kraja godine objavi još jedan konkurs.

- Kada govorimo o starim zanatima, mislimo ne samo na to da oni koji se njima bave budu prisutni na turističkim manifestacijama, već i da se razvijaju, zapoljšavaju nove ljude i, istovremeno, čuvaju tradiciju - istakao je dr Ivanišević. - Za nas u Sekretarijatu podrška starim zanatima preduzetništvu i socijalnom preduzetništvu najvažniji je deo posla i trudićemo se da maksimalno pomognemo ljudima u tim segmentima privrede jer svaki uloženi dinar u zanate višestruko se vrati.

3 miliona dinara za stare i umetničke zanate

Po rečima predsednika Udruženja zanatlija Novog Sada i Sremskih Karlovaca Slavka Novakovića, novčani podsticaji predstavljaju potporu zanatlijama. On je istakao i da je Pokrajina i lane novčano pomagala zanatlije, ali da je ove godine obezbeđeno više novca te je i broj onih koji su dobili podršku veći.

24 preduzetnika dobilo novčani podsticaj

- Svaki dinar uložen u stare zanate vraća se i do dva i tri puta, a osim što zanatlije otvaraju radnje, oni pozitivno utiču i na zapošljavanje jer otvaraju nova radna mesta - kazao je Novaković. - Ipak, da bi zanatstvo bilo postavljeno na dobre osnove, neophodan je zakon o zanatstvu koji naša zemlja, nažalost, nema. Trudimo se da zanatstvo opstane i da se razvija, ali izvesno je da se bez zakonske regulative ova grana privrede neće razvijati na pravi način .

Među dobitnicima podsticaja je i Jelena Pinćir iz Novog Sada, koja je pre četri godine otvorila Radionicu za izradu čokoladnih proizvoda „Čokolatela Jelena”. Ono što je za ovuu radinicu važno je to što se čokoladne praline i torte pripremaju na starinski način.

- Sve radimo ručno, mama, ja i još jedna radnica, ne koristimo brašno, kremove i šlag, već samo puter, orašaste plodove i filove koje kuvamo sa jajima. Za dalji rad, sigurno je, puno mi znači podsticaj koji sam dobila - kazala je Jelena Pinćir i navela da posla ima, a da će novac koji je dobila - 150.000 dinara, iskoristiti za kupovinu repromaterijala.


Broj zanatlija se ne menja

- U Vojvodini se broj zanatlija ne menja i ima ih 55.000 - rekeo je Slavko Novaković. - Od tog broja u Novom Sadu ima 12.000 zanatlija, koji uprkos velikim problemima u poslovanjeu tokom pandemije kovid-19 nisu zatvarali radnje. Zanatlije ulažu u sebe i svoje firme, to je njihov posao, ali i mnogo više od toga i neće olako da zatvore vrata radionice.


Erika Fičor iz Subotice je već 33 godine aktivan zanatlija i ima radnju u Subotici, a u „Kožnoj galanteriji” prave se kaiševi, torbe, novčanici, oprema za bajkere i kućne ljubimce. Proizvodi koji su u ponudi, rekla je Erika Fičor, imaju mušterije, a novčani podsticaj od Pokrajine - 100.000 dinara, iskoristiće za kupovinu repomaterijala.

- Zadovoljna sam što sam prošla uslove konkursa i dobila podsticaj. Ovo je prvi put da sam učestvovala na konkursu, a do sada se nisam javljala, misleći da mogu sve sama da obezbedim. Međutim, kako godine idu, vidim da mi je potrebna podrška sa strane - rekla je Erika Fičor, ukazujući da u njenoj radnji radi pet zaposlenih.

Marija Gašparovski iz Selenče bavi se licidersko-voskarskim poslovima, ima radnju u kojoj nastaju medenjaci, bombone, liciderska srca... Ove poslastice prodaje svuda - na sajmovima, prodajnim izložbama u zemlji, ali putuje i u inostranstvo.

- U poslu sam od 2013. godine, kada sam sa suprugom pokrenula porodični posao. Imamo pčele pa smo proizvodnju meda povezali s liciderskim i voskarskim zanatom, da bismo imali dodatni izvor zarade, i u tom poslu nemamo ispomoć već sve radimo muž i ja  - kazala je Marija Gašparovski.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar