Kovačevski: Pred nama je mogućnost članstva u EU do 2030. godine
SKOPLJE: Predsednik Vlade Severne Makedonije Dimitar Kovačevski u obraćanju na početku 16. sastanka Saveta za stabilizaciju i pridruživanje Evropskoj uniji poručio je danas u Skoplju da je ova država prošle godine političkom hrabrošću, konačno napravila istorijski ikorak i započela pristupne pregovore, koji označavaju početak nove kvalitativne faze u odnosima sa EU.
Kovačevski je kazao da je potpisan prvi zvanični sporazum sa FRONTEKS-om, na makedonskom jeziku i ostala 24 zvanična jezika u EU, što je, kako je rekao, jasna potvrda zaštite identiteta.
Kovačevski je ocenio da ovaj sastanak Saveta ima istorijsku dimenziju, jer se održava nakon 22 godine od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i 17 godina od sticanja statusa kandidata.
"Vlada koju predvodim će takođe u narednom periodu učiniti sve da se na vreme završi faza otvaranja pristupnih pregovora i omogućnost dinamiziranja pregovora", rekao je Kovačevski.
Savetom predsedavaju Kovačevski i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednik Evropske komisije Žozep Borelj.
Kovačevski je rekao i da je njegova vlada snažno fokusirana na sprovođenju neophodnih reformi, posebno u oblasti vladavine prava, kao i da je posvećena unapređenju dobrosusedskih odnosa, razvijanju dijaloga zasnovanog na međusobnom poštovanju, u duhu evropskih vrednosti.
„Uz potpunu posvećenost reformskoj agendi i dinamizaciji pregovaračkog procesa, vlada je postavila ambiciozan cilj – da Severna Makedonija bude u potpunosti spremna da preuzme obaveze iz članstva u Evropskoj uniji do kraja 2030. godine, kako bi mogla postati država članica EU do početka sledećeg budžetskog perioda Evropske unije“, rekao je premijer Kovačevski, preneli su skopski mediji.
Govoreći o ratu u Ukrajini, Kovačevski je oceno d aje reč o "brutalnoj invaziji Rusije što je duboko promenilo geopolitičku realnost", te podsetio da se zvanično Skoplje nedvosmisleno odmah pridružilo jednoglasnoj osudi Evropske unije i međunarodnih partnera, za neopravdanu i ničim izazvanu agresiju na suverenu državu, te da u skladu sa svojim mogućnostima pruža humanitarnu, vojnu i diplomatsku pomoć.
„Republika Severna Makedonija se pridružila svim restriktivnim merama koje je EU uvela prema Ruskoj Federaciji, uključujući i one uvedene 2014. godine, kao rezultat aneksije Krima, čime smo 100 odsto u skladu sa stavovima EU u domenu zajedničke spoljne i bezbednosne politike", rekao je Kovačevski.
On je kazao da je ovim korakom RSM ponovo potvrdila svoju posvećenost deljenju evropskih vrednosti i principa, na kojima se zasniva spoljna politika Evropske unije, potvrđujući partnerstvo sa EU i stratešku evropsku orijentaciju.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (ŠP), koji je stupio na snagu 1. aprila 2004. godine, predstavlja okvir za sprovođenje ugovornih odnosa, do pristupanja Republike Severne Makedonije Evropskoj uniji.