Farmeri traže veću premiju i kontrolu uvoznog mleka
Nezadovoljstvo stočara koji se bave mlečnim govedarstvom ove sedmice je u centru pažnje zbog sve većeg uvoza i čestih poskupenja mleka i mlečnih prerađevina, dok s druge strane mlekare otkupljuju mleko ispod proizvođačke cene i najavljuju nova spuštanja cena u otkupu.
Predsednik SPAS (Savez agrarnih proizvođača Srbije) Zoran Miličević za „Dnevnik” kaže da stočari koji se bave mlečnim govedarstvom traže da se poveća premija za mleko sa deset na 20 dinara po litru, da zaštićena cena mleka u otkupu bude 80 dinara po litru i da se kontroliše kvalitet uvezenog mleka kojeg je uvezeno zajedno sa prerađevinama za stotinu miliona evra. Ovo su najvažniji zahtevi stočara, rekao je Miličević, ali i naveo da ima još zahteva koji se odnose na celokupno stočarstvo.
- Tražimo da Robne rezevre Srbije obezbede još stočne hrane jer su već jednom krajem prošle godine pomogli stočarima .Opet nam treba - od 15.000 do 20.000 tona žitarica ,ali ne samo mlečnim govedarima već zahtevamo da Robne rezereve pomognu i odgajivače junadi, svinja, ovaca i koza, jer stočari zbog velike suše nemaju čime da hrane stada.
Predsednik "Udruženja proizvođača mleka iz Banata " Vukašin Baćina izjavio je da je sa ministarkom poljoprivrede Jelene Tanasković dogovoreno da se odobri izvoz mleka, što je dobro za mlekare, jer će tako moći da ponude mleko van granica Srbije.
On je za Tanjug, na pitanje da li će ova odluka dovesti do manjka mleka na rafovima rekao da građani ne treba da brinu i apelovao da se ne uvozi mleko sumnjivog porekla iz inostranstva.
Miličević dalje navodi da od države traže da im omogući da udruživanjem postanu vlasnici po jedne klanice, mlekare i hladnjače, kao i više skladišta gde bi lagerovali poljoprivredne prioizvode.
- Tražimo i povećanje subvencija za trećinu u odnosu na dosadašnje po grlu stoke, za krave da podsticaj u ovoj godini bude 40.000 dinara, krmače i junad 25.000 dinara, ovce i koze 12.000 dinara i tovljenike 3.000 dinara. Subvencije za 2022. godinu za autohtone rase za sva grla nisu isplaćene pa je i to zahtev da država požuri sa tim davanjima - naveo je Milićević.
Skrenuo je pažnju na to da treba zabraniti uvoz prasadi, a bez carine omogućiti uvoz priplodnih kvalitetnih grla stoke.
U situaciji kada izvoz mleka raste, a stočari zatvaraju farme, izlaz se nalazi samo u udruživanju, ističe za „Dnevnik” profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu dr Vitomir Vidović.- Svi mali farmeri treba da se udruže jer bi udruživanjem smanjili trošove bar upola pa im, između ostalog, ne bi trebala premija za mleko .Mali stočari treba da imaju i svoje mlekare gde bi uposlili stručnjake da vode preradu i tako obezbede kvalitetne mlečne prerađivine,kao što to imaju velike mlekare
Prof. dr Vidović naglašava da bi mali proizvođači trebali i da otvaraju prodavnice gde bi se prodavali poljoprivredni proizvodi sa njiva i iz prerađivačkih pogona,pa ne bi morali da zavise od velikih trgovačkih lanaca i uv ozničkog lobija .
-I banke u razvijenim zemljama otvaraju poljoprivrednici udruživanjem pa bi i to iskustvo trebaloda preuzmu naši poljoprivrednici - naveo je prof.dr Vidović.
Z. Delić