Beli kontejneri za staklo na ulicama: Primarna separacija, korak ka čistijem gradu
NOVI SAD: Još 130 kontejnera za staklo uskoro će se naći na ulicama Novog Sada, dok ih je trenutno 250.
Postavljanje reciklažnih kontejnera za staklo, u obliku zvona, predstavlja prvi korak ka uvođenju primarne separacije, a od marta, kada je u širem centru grada postavljeno prvih 50 „zvona”, pa do sredine decembra, sakupljeno je više od 56.000 kilograma staklene ambalaže.
– Novi Sad je od decembra bogatiji za 100 zvona za staklenu ambalažu, tako da ih je trenutno 250, s tim da će u narednom periodu biti postavljeno još 130 – objasnila je Danijela Jankov iz JKP „Čistoća” i napomenula da tačne lokacije za nove posude još uvek nisu određene. – Budući da su zvona za staklo najpre postavljena u širem centru, te da su u decembru takvi kontejneri raspoređeni i u drugim delovima grada, može se reći da je najviše ambalaže prikupljeno upravo u centru, mada su neki sugrađani dolazili iz drugih delova grada i donosili staklenu ambalažu.
Kontejneri u obliku zvona postavljeni su u sklopu projekta „Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu” i, kako je svojevremno objašnjeno, to će omogućiti da se prikupljene količine tog materijala, u narednih godinu dana, povećaju za najmanje 20 odsto. Formiranje sakupljačke mreže za staklenu ambalažu i uspostavljanje održivog sistema predstavljaju najvažnije ciljeva projekta, koji je pokrenula Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Podsećanja radi, Grad je pre dve godine godine potpisao Memorandum o razumevanju s Nemačkom agencijom, NALED-om (Regionalni tehnički sekretarijat mreže za povoljno poslovno okruženje u Jugoistočnoj Evropi) i Društvom za postupanje sa ambalažnim otpadom „Sekopak” d.o.o iz Beograda. Osim Srbije, u projektu učestvuju Bosna i Hercegovina i Makedonija. Kompanija „Sekopak” je, inače, ovlašćeni operater na projektu i sav prikupljeni stakleni otpad odvozi na dalji tretman u Hrvatsku.
Na početku realizacije projekta iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine su objasnili da je zajednički cilj potpisnica unapređenje sakupljanja staklene ambalaže i adekvatnan tretman, kao i razvijanje biznis modela primenljivog za Novi Sad.
Primarna separacija i reciklaža izuzetno su značajni procesi za zdravlje ljudi i očuvanje životne sredine, a cirkularna ekonomija predstavlja budućnost. Nije zgoreg napomenuti da je staklo sirovina koja se u potpunosti može reciklirati, ali je i materijal koji se u prirodi ne može razgraditi.
J. Vukašinović