Nova izdanja Kulturnog centra Vojvodine Miloš Crnjanski
U Kulturnom centru Vojvodine „Miloš Crnjanski” su predstavljena izdanja kojima je ova kuća zaokružila prošlogodišnju, veoma uspešnu produkciju: zbornik „Budućnost kulture”, naučna monografija „Nova paradigma kreativne ekonomije” i Edicija „Nova misao”.
U prvoj od ovih knjiga sabrani su izabrani radovi učesnika međunarodne konferencije „Laboratorija kulture 21ˮ, koju Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanskiˮ organizuje od 2018. godine na temu razvoja kulture, kulturnih politika, menaymenta u kulturi, urbanog razvoja, kao i odnosa kulture sa drugim sektorima.
„Zbornik radova ̕Budućnost kulture̕ tematizuje kulturu kao jedno od najznačajnijih, a ipak često neopravdano zapostavljenih pitanja globalne savremenosti”, reči su recenzentkinje dr Ivane Spasić, profesora Filozofskog fakulteta u Beogradu. „Između korica knjige okupljeno je trinaest priloga čiji autori, iz zemlje i inostranstva, dolaze iz različitih naučnih i umetničkih oblasti i spajaju akademsko proučavanje kulture sa praksom kulturne politike i menaymenta. Pregledno su predstavljeni, kako relevantni savremeni teorijski pristupi tako i mnoštvo konkretnih primera iz različitih krajeva sveta, iz kojih se mogu izvući značajne pouke i na osnovu kojih se mogu formulisati praktični predlozi”.
Urednica i zbornika „Budućnost kulture” i monografije „Nova paradigma kreativne ekonomije” je dr Biljana Mickov, koja o potonjem izdanju, objavljenom uz podnaslov „Od pravičnosti ka pravednosti”, kaže da nudi teorijsku i praktičnu analizu savremenog pristupa kulturi i inovacijama, sa posebnim naglaskom na odnos kulture i ekonomije. U monografiji su zastupljeni originalni naučni radovi dr Hrisitne Mikić, dr Zorana Erića, dr Darka Rebe, dr Endi Prata, dr Branka Radulovića, dr Gojka Rikalović, dr Dejana Molnara, dr Dejzi Fenkort i dr Sirše Fina, Maje Marsenić i Yastina O’ Konora. „Odnosi između kulture, društvenog razvoja, ekonomije i ekološke održivosti su uzročno-posledični i moraju biti uravnoteženi. Kada dođe do promene u kulturnim politikama, društveni, ekonomski kontekst se menja, jer su i oni sami međusobno povezani. Održivi razvoj podrazumeva izbalansirani odnos zaštite životne sredine, kulture, društvenog napredka, ekonomije u savremenom kontekstu i u budućnosti”, ističe dr Biljana Mickov.
U Ediciji „Nova misao”, neobičnog formata i izgleda, objavljeno je pak šest naslova: „Doktor pripovedanja: Kafka” književnika Jovice Aćina, „Grad” američke spisateljice Keti Aker, „Čitanje Benjamina”, američkog filozofa Semjuela Vebera, posvećen delu Valtera Benjamina, „Delirični Njujork: manifest za Mehnetn” holandskog teoretičara arhitekture Rema Kolhasa, „Stvaranje nenaslovljenog” američke umetnice Sintije Moris Šerman, te „Strategija čitanja: čitanje užasa” teoretičarke književnosti dr Mirjane Stošić. „Reč je, pre svega, o esejističkim tekstovima relativno manjeg formata, ali provokativnog sadržaja, koji objavljeni u formi književne publikacije skreću pažnju na određeni korpus značajnih savremenih društvenih i kulturnih problema”, pojasnio je urednik edicije Mirko Sebić.
M. S.