Otvoren konkurs za najviše somborsko priznanje
SOMBOR: Nikada Somborci nisu prestajali da se diče svojim statusom grada, koji su uz plaćanje tadašnjih ogromnih 150.000 zlatnih rajnskih forinti svojoj, do tada graničarskoj i militarnoj varoši ishodovali od aktuelne austrijske nadvojvotkinje i ugarske kraljice Marije Terezije.
Ipak, imali su svojevrsno zatišje u obeležavanju ovog poduhvata, koji je gotovo dva veka proslavljan kao Dan grada. Kada je socijalistički sistem društvenog uređenja otišao u ropotarnicu istorije, vratio se i 17. februar, kao Dan grada, podsećajući da je upravo na taj dan davne 1749. godine omalena imperatorka Svetog rimskog carstva stavila svoje insignije na elibertacionu povelju kojim je Sombor proglašen za slobodni kraljevski grad.
Ovim potezom donekle je umanjen značaj, do tada najvažnijeg varoškog praznika, 21. oktobra, kao podsećanja na oslobođenje od fašizma 1944. godine, pa su zaslužni građani somborski od to doba mogli da računaju da će njihovi sugrađani imati dve prilike da im se priznanjima oduže. Tako je, pored Oktobarske nagrade, koja je ujedno bila i jedina tokom perioda jednopartijskog sistema, u rang najvišeg gradskog priznanja stala i Povelja grada Sombroa, koja je se dodeljuje upravo 17. februara, na zvanični Dan grada. Tim povodom, ovih dana je Komisija za sprovođenje postupka za utvrđivanje javnih priznanja raspisala javni poziv za dodelu „Povelje grada Sombora“, koja se dodeljuje pojedincu kao posebno priznanje za dostignuća u prethodnoj godini.
Prošle, 2022. godine laureat najprestižnijeg gradskog priznanja je bio košarkaški as Nikola Jokić, dok je godinu pre toga, kao izuzetak, dobitnik ovog priznanja bila gradska organizacija Crvenog krsta. Grad je na taj način iskazao zahvalnosti za nesebičan angažman svih zaposlenih i volontera ove humanitarne organizacije tokom pandemije koronavirusa, ali i brojnih izazova nastalih usled višegodišnje migrantske krize.
Predloge za dodelu „Povelje grada Sombora“ mogu podneti pojedinci, grupe građana i institucije, prijavom na javni poziv pri čemu se predlozi podnose Komisiji u pisanoj formi sa obrazloženjem koje sadrži biografske podatke o kandidatu i rezultate rada kandidata. Zatim se vrednuju rezultati u oblastima nauke, kulture i umetnosti, odnosno svih vidova stvaralaštva. Oblasti u kojima su se pojedinci isticali svojim rezultatima mogu biti planiranje i uređenje prostora i naselja, arhitekture i graditeljstva, unapređenja i zaštite životne sredine, prosvete i razvoja školstva, sporta i postignutih sportskih rezultata, zdravstva i zdravstvene zaštite, socijalnog i humanitarnog rada, kao i privrednog razvoja i drugih oblasti od značaja za sam grad.
Rok za podnošenje kanidatura je 27. januar, a predlozi se mogu predati lično u Uslužnom centru Gradske uprave grada Sombora, ili putem pošte na adresu: Trg Cara Uroša 1. Odeljenje za društvene delatnosti, Komisija za sprovođenje postupka za utvrđivanje predloga za dodelu povelje i nagrade, 25101 Sombor, u zatvorenoj koverti, sa naznakom „Predlog za Povelju grada Sombora – ne otvarati“.
M. Mć