Strelac Milenko Sebić, starosedelac u "Dnevnikovom" izboru najboljih sportista Vojvodine
Trofejni strelac Milenko Sebić ponovo je u krugu troje najboljih sportista u Vojvodini.
Prošle godine odlučila je bronza na Olimpijskim igrama u Tokiju, a za treće mesto na Dnevnikovoj listi ove godine kvalifikovala ga je bronzana medalja u ekipnoj konkurenciji na Svetskom prvenstvu u Kairu, zajedno sa reprezentativnim kolegama Milutinom Stefanovićem i Lazarom Kovačevićem. Kako u Kairu, tako i u Oranu, gde je pozlatio učešće na Mediteranskim igrama, član Streljačke družine Novi Sad 1790 u metu je gađao vazdušnom puškom. U trofejnoj sezoni, na četiri takmičenja za Svetski kup, tri puta je bio u finalu, a jedan put je završio na devetom mestu.
Šta je u Novoj godini, osim treniranja i takmičenja, poželeo i šta očekuje Milenko Sebić:
– Želim da budem zdrav i da mogu da se takmičim sa svima, a onda i da krenem sa nekim drugim projektima. Pošto se bavim oružarstvom, radimo prototipove kundaka za sportsko streljaštvo. Već sam uradio nekoliko komada i ljudi sa tim kundakom gađaju po svetu.
– Zadovoljan sam učinkom u sezoni – ceni Sebić, koji je u jednom momentu zauzimao četvrto mesto na Svetskoj listi. – Uspeo sam da se održim u svetskom vrhu, o čemu svedoči i plasman među 12 najboljih strelaca u svetu malokalibarskom puškom. Na Predsedničkom kupu (Finale svetskog kupa) u Kairu zauzeo sam šesto mesto. Kruna svega što sam postigao u sezoni jeste novo Dnevnikovo priznanje. Veoma mi je draga ova nagrada, a manifestacija na kojoj se proglašavaju najbolji ima posebnu čar. Sve bih dao da i za godinu dana budem deo ovog izbora. Potrudiću se da rezultatima osiguram sebi mesto među najboljima.
Strelci su poput porodice, tako su i organizovani u radu. Milenku Sebiću je supruga trener, Zorani Arunović sestra Jelena, Damiru Mikecu brat Goran, Ivanu Anđušić Maksimović nekada je trenirao otac Goran...
– Mogu da istaknem stručnost moje supruge. Ona je u Rusiji završila fakultet, usmerenja za sportsko streljaštvo. Bila je deo ruske streljačke reprezentacije i prošla je njihovu školu. Mnogo zna, zajedno radimo svaki dan, pravimo planove, kombinujemo… Dobro poznajem evropsku školu streljaštva, svetsku takođe, tako da sva saznanja miksujemo sa elementima ruske škole. Alina radi sa još troje strelca, među njima je i Ivana Anđušić Maksimović, koja se posle dve i po godine pauze vratila i već postiže odlične rezultate. Trudimo se da odvojimo streljaštvo od privatnih stvari, kako bismo kod kuće mogli da uživamo sa svojom ćerkom. Ona nas, doduše, svuda prati, ona je naša maskota i bez nje krug ne bi bio zatvoren. Pomaže nam i bodri nas – rekao je Sebić.
Slede takmičarski izazovi u predolimpijskoj godini. Još pre Nove godine pojedini strelci su već osvojili olimpijske kvote za Igre u Parizu 2024. godine.
– Svakom sportisti Olimpijske igre predstavljaju motiv zbog koga je vredno svako odricanje i svaki napor da se do Igara stigne – najavio je novu takmičarsku sezonu naš sagovornik. – Probaću, daću sve od sebe da se kvalifikujem za Pariz. Bilo bi to moje treće učešće na Olimpijskim igrama. Medaljom u Tokiju ostvario sam životni cilj, sada mogu da uživam u streljaštvu. Ne bih da prognoziram, ne volim kombinacije u smislu „šta će biti” ili „kada će biti”. To što mogu da garantujem i sebi i drugima jeste da ću da uradim sve što je do mene, da mi Pariz ne ostane samo u snovima. Znam sigurno da ću raditi punom parom u saradnji sa mojim trenerom i suprugom Alinom Sebić. Plan smo sačinili, borićemo se maksimalno za olimpijsku kvotu. Videćemo kakve će nam karte Bog podeliti.
Pravila za osvajanje kvota su izmenjena, na štetu takmičara. Naime, do sada je do kvota bilo moguće stići i rezultatima na takmičenjima za Svetski kup. Ta mogućnost je strelcima sada uskraćena.
– Dobro ste obavešteni. Prvo takmičenje na kome je moguće osvajanje kvota biće Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem u martu, u Talinu. Slede nam Evropske igre u junu u Poljskoj, pa Svetsko prvenstvo u avgustu u Azerbejyanu. Posle takmičenja u predolimpijskoj, sledi i Evropsko nadmetanje vazdušnim oružjem u olimpijskoj godini. Postoji i alternativni način, to je rang–lista najboljih na svetu. Na osnovu redosleda na listi, prvi koji nema kvotu, stiče pravo izlaza na olimpijsku vatrenu liniju. Međutim, postoji i rezerva u tom smeru: ako zemlja već ima kvotu u toj disciplini, onda se norma prebacuje na sledećeg takmičara na rang–listi. Lično, mišljenja sam da bi najrealniji bio plasman po svetskoj rang–listi, da najboljih 50 idu na Olimpijske igre – zaključio je Milenko Sebić.
Gordana Malenović