Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Borislava Perić Ranković, najtrofejnija stonoteniserka sa invaliditetom

28.11.2022. 15:52 15:56
Piše:
Foto: Borislava Perić Ranković, foto: Dnevnik (G. Malenović) 

Do Svetskog prvenstva u Granadi Zlatko Kesler je sa 26 odličja sa najvažnijih takmičenja bio najtrofejniji među stonoteniserima sa invaliditetom.

U Španiji ga je sa dve medalje pretekla njegova učenica Borislava Perić Ranković. Popularna Beba osvojila je u Granadi zlato u dublu sa Nadom Matić, klupskom koleginicom iz novosadskog Spina i bronzu u miksu sa Mladenom Ćirićem iz novosadske Tvrđave 021. Tako je došla do brojke od 27 odličja sa najvećih takmičenja. Može da se pohvali i da je bila evropska i svetska prvakinja, paraolimpijska šampionka, a za 2015. godinu je proglašena i za najbolju na planeti. Na svetskim šampionatima je sakupila osam odličja, četiri zlatne, srebrnu i tri bronzane.

– Veoma je lep osećaj preteći učitelja, pogotovo kada znaš koliko je truda i rada u sve to uloženo. Pre Svetskog prvenstva mi je nedostajala jedna medalja da ga dostignem, a pošto sam osvojila dve u Granadi sada sam ga i pretekla – kazala je Borislava Perić Ranković u razgovoru za naš list.

Na SP ste igrali po novim pravilima, imali ste mnogo nepoznanica. Kako ste se snašli?

– Bilo je veoma neobično, jer prilikom samog prilaska stolu znate da nemate pravo na grešku barem do polufinala, jer ulaskom u polufinale ste obezbeđivali medalju. To je izazivalo veliko psihološko opterećenje. Nije bilo lako uopšte. Mladen Ćirić i ja nismo imali mnogo prilike da uvežbavamo miks dubl. Ali, eto sticajem okolnosti, smo uspeli, malo nam je nedostajalo da uđemo i u finale. Nadam se da će u narednim takmičenjima to biti mnogo bolje.

U dublu sa Nadom Matić opravdali ste ulogu favorita i došli do zlata. Da li je bilo teže od očekivanog?

– Svi mečevi su bili teški pogotovo što sam većinu u miksu i dublu igrala pet setova. U jednom momentu smo Mladen i ja igrali za ulazak u finale sa Nemcima, meni je reket ostajao kod sudije, jer sam odmah zatim išla za drugi sto da igram drugi meč, ovoga puta u dublu sa Nadom. Nisam imala ni minut pauze. Jednostavno novi sistem takmičenja je drugačiji, idete sa stola na sto, iz meča u meč, miks pa dubl, ili obrnuto. U pet minuta morate da se prilagodite saigraču s kojim u tom trenutku nastupate.

Posle svega toga sledila su nadmetanja u singl. Niste uspeli da odbranite zlato osvojeno pre četiri godine u Sloveniji?

– Izgubila sam od Turkinje Irem Oluk. Pre toga smo Nada i ja nju i saigračicu Hatiče Dunan pobedile 3:0 u dublu u četvrtfinalu. Psihički i fizički sam se istrošila u miksu i dublu, tako da sam u neku ruku ušla „prazna” u taj meč. Nisam dobro odigrala i na kraju sam čestitala boljoj poželevši joj sreću u daljem takmičenju. Ali, ona je stala već na sledećoj stepenici.


O budućnosti posle Nove godine

Naredne godine je Evropsko prvenstvo, a za dve godine Paraolimpijske igre. Razmišljate li o novim takmičenjima?

– Trenutno ne razmišljam ni o čemu. Proteklih meseci smo se vredno pripremali za SP, pa je onda došlo to takmičenje. Ispraznile su nam se baterije, nismo provodili dovoljno vremena sa porodicama i prijateljima. Sada ćemo prvo sve to da nadoknadimo. Tek posle Nove godine ćemo da stavimo na papir planove, pošto razmišljam samo godinu dana unapred. Za ostalo ćemo videti kada dođe vreme – kazala je Beba.


Da li je bila olakšavajuća ili otežavajuća okolnost to što ste znali da u Granadi neće igrati Kinezi i Rusi?

– Iskreno, mislim da je otežavajuća okolnost zapravo novi sistem takmičenja, jer nemate pravo na grešku. Svi koji dođu na SP žele medalju i daju sve od sebe, a onda se pogodi neki mali detalj koji vas poremeti. Ja sam u tom četvrtfinalu u singlu umesto na stolu broj dva igrala na stolu broj osam. To nismo očekivali i možda mi je to malo poremetilo koncepciju u glavi. Nikada nemate rasterećenje kada znate da ne dolaze najbolji, morate uvek da date sve od sebe, jer svi dolaze rešeni da se domognu medalje. To je uvek psihološko opterećenje – naglasila je Borislava Perić Ranković.

Gordana Malenović

Piše:
Pošaljite komentar