Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbija prednjači u regionu u razvoju medicinskih kapaciteta

25.10.2022. 17:25 17:27
Piše:
Foto: Youtube Printscreen

NOVI SAD: Srbija prednjači u regionu u razvoju medicinskih kapaciteta i ima bolju zdravstvenu negu od većine evropskih zemalja, izjavila je danas supruga predsednika Srbije Tamara Vučić na otvaranju treće Regionalne konferencije o retkim bolestima - Put terapije od ispitivanja do pacijenta u Novom Sadu.

"Sa puno prava, koje je utemeljeno na činjenicama, smatram da Srbija prednjači u razvoju medicinskih kapaciteta kada je region u pitanju, a zdravstvena nega bolja je nego u većini evropskih zemalja sa akcentom na jedan human i ljudski pristup ka svakom pacijentu", navela je Tamara Vučić.



Kako je saopštio Novosadski sajam, na otvaranju konferencije onlajn putem se prisutnima obratila supruga predsednika Srbije koja je skrenula pažnju na neke od najznačajnijih aspekata kada su u pitanju retke bolesti.



Na konferenciji, u Kongresnom centru Master, koja ima za cilj da širu javnost upozna sa kliničkim ispitivanjima terapija za retke bolesti kroz tematska izlaganja i panele, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić je rekla da je Srbija u poslednjih par godina napravila izuzetan iskorak, ne samo u povećanju sredstava koja se izdvajaju za retke bolesti već i u opšte disciplinarnom pristupu, koji je jedini pravi za retke bolesti.



"A to znači da se radilo i na skriningu. Ove godine u porodilištu Narodni front, a od aprila naredne godine, država će finansirati u apsolutno svim porodilištima, skrining za spinalnu mišićnu distrofiju, za hipertireozu i za cističnu fibrozu. Osim skrininga radi se i na unapređenju dijagnostike kod 100 bolesti koje se dijagnostikuju u Srbiji, a za ostale retke bolesti koje se ne dijagnostikuju u Srbiji, država plaća u insotranstvu analize koje se kreću od 800 do 3.500 evra", rekla je ona.



Kako je naglasila, država će nastaviti da unapređuje, kako finansiranje, tako i sve ostale multidisciplinarne discipline.



"Sa ogromnim zadovoljstvom ću reći da je izdvojeno u rebalansu budžeta, dodatnih 600 miliona dinara za retke bolesti. U 2022. godini prvobitni iznos je bio 3,7 milijardi dinara, a sada sa dodatnih 600 miliona dinara biće to četiri 4,3 milijarde", rekla je direktorka RFZO.



Član Gradskog veća za zdravstvo dr Dragan Stajić izrazio je zadovoljstvo što je Novi Sad po treći put domaćin ove konferencije.



"Novi Sad od 2017. godine kontinuirano izdvaja novac iz budžeta za lečenje retkih obolenja i stanja, i do sada smo uzdvojili 80 miliona dinara, a ove godine ćemo dodatno izdvojiti 30 miliona dinara i ta praksa će se i dalje nastaviti", zaključio je Stajić.



Pomoćnica ministra u sektoru socijalne zaštite Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Biljana Zekavica je rekla da je zajednički da se sa konferencije pošalje poruka o važnosti zdravlja, posebno mladih i dece.



"Takođe, nužnosti unapređenja sektorske saradnje svih relevantnih aktera i unapređenja regulatornog okvira u cilju obezbeđivanja održivosti novog sistema usluga koji će biti dostupan svim građanima Srbije", rekla je Zekavica.



Predsednica Udruženje građana za borbu protiv retkih bolesti kod dece "Život" Bojana Mirosavljević zahvalila je svim lekarima, nosiocima kliničkih istraživanja, studentima volonterima Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i pozdravila više od 400 online učesnika konferencije iz celog regiona.



"Ono što je cilj današnje konferencije je da vidimo, kakva je zapravo situacija u regionu, kada govorimo o kliničkom ispitivanju retkih bolesti. Naravno, želimo da poboljšamo pristup našim pacijentima i da proverimo da li je pristup kliničkim istraživanjima pođednak u svim državama, kod nas i u Evropi", naglasila je Mirosavljević.



Teme panela su: „Retke bolesti i klinička ispitivanja terapija za retke bolesti, perspektiva EU regulatornih tela“, „Klinička ispitivanja terapija za retke bolesti i dobra klinička praksa, uloga agencije za lekove - primeri iz regiona“,“Klinička ispitivanja u regionu: Uslovi, mogućnosti i izazovi“ i "Klinička ispitivanja - koliko su jasna i dostupna pacijentima sa retkim bolestima".



Konferencija je akreditovana od Zdravstvenog saveta Srbije i održava se u hibridnom formatu (oflajn i onlajn).



Podršku je pružilo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.



Organizator događaja je Udruženje građana za borbu protiv retkih bolesti kod dece “Život”.

Piše:
Pošaljite komentar