Da li je štednja u rubljama dobra ideja?
BEOGRAD: Uprkos sankcijama, ratu, političkim i ekonomskim slomovima, rublja je jaka i stabilna valuta i ne pada joj vrednost, pa su svetski ekonomski stručnjaci u prethodnom periodu, u nekoliko navrata, savetovali da je jedna od boljih opcija za građane štednja upravo u ovoj valuti.
Međutim, prema pisanju portala K1.info, oni koji su eventualno i probali u prethodna dva meseca da "kupe" rublju, bili su neprijatno iznenađeni, jer čak i one menjačnice u Srbiji koje su godinama radile otkup i prodaju ruskog novca, to više nemaju u svojoj ponudi.
- Već dva meseca banka sa kojom sarađujemo ne da nam mogućnost da trgujemo rubljama. Povremeno nas građani pitaju za otkup ruske valute, ali nažalost nismo u mogućnosti da im to omogućimo - kažu u jednoj poznatoj beogradskoj menjačnici.
Sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Vasić kaže za portal K1 info da je život u Srbiji vezan za dinar, evro i dolar, te da mali broj građana verovatno i razmišlja o štednji u rublji.
Kako kaže, banke i ovlašćeni menjači na našem tržištu mogu, ali i ne moraju, da obavljaju otkup i prodaju ruskih rublji za dinare i to je stvar komercijalne politike, odnosa ponude i tražnje određene valute, kao i drugih faktora koji nisu povezani sa ratom u Ukrajini, već isključivo sa bankama.
Najbolje štedeti u dinarima
U Udruženju banaka Srbije savetuju građane Srbije da je trenutno najisplativija štednja u dinarima:
- Kamatne stope su u dinarima znatno veće u odnosu na štednju u devizama, a prihod od dinarske štednje se ne oporezuje. Takođe, kada štedite u domaćoj valuti nemate gubitke prilikom zamene novca, jer su vaša primanja u dinarima, naveli su u Udruženju za portal K1.info.
U Narodnoj banci objašnjavaju da su menjački poslovi u Srbiji regulisani Zakonom o deviznom poslovanju i definisani kao poslovi kupovine od fizičkih lica i prodaje tim licima efektivnog stranog novca i čekova koji glase na stranu valutu.
Kako dodaju, članom 39. istog zakona propisano je da menjačke poslove u Republici Srbiji mogu da obavljaju banke i rezident, privredni subjekt koji menjačke poslove obavlja na osnovu posebnog zakona kojim se uređuje njegova delatnost, kao i rezidenti, odnosno pravna lica i preduzetnici koji imaju ovlašćenje NBS za obavljanje menjačkih poslova.
Ono što je zanimljivo jeste da građani koji žele da urade tzv. "zamenu", to mogu da učine samo kroz menjački posao, tako što bi izvršili prodaju, recimo, rublje za dinare, a zatim za dobijene dinare izvrše kupovinu druge valute.
NBS svakog radnog dana objavljuje na svom veb-sajtu pregled podataka o minimalnom iznosu dinara koji banke plaćaju pri otkupu efektive, odnosno maksimalnom iznosu dinara koji banke naplaćuju pri prodaji efektive, u kojem su dostupni podaci o bankama koje tog dana kupuju od fizičkih lica i prodaju fizičkim licima rusku rublju za dinare i podaci o minimalnim iznosima dinara koje banke plaćaju pri otkupu, odnosno maksimalnim iznosima dinara koje banke naplaćuju pri prodaji ove valute, piše u saopštenju.