Godišnjak instituta za dečju književnost: U magičnom svetu mladosti
U izdanju Instituta za dečju književnost iz Beograda nedavno je objavljen drugi broj časopisa „Godišnjak Instituta za dečju književnost“ (2/2022).
Reč je o naučnom časopisu i stručno-informativnom glasniku, u kome se objavljuju naučni i stručni prilozi iz oblasti nauke o književnosti za decu i mlade (studije, eseji, ogledi, kritike, prikazi, članci), kao i tekstovi iz drugih srodnih društvenih nauka i disciplina, jer se u njima teorijski ili empirijski obrađuju pitanja ili problemi u vezi sa istraživanjima u oblasti književnosti za decu i mlade.
Kako se i navodi u „Uvodnoj reči“ Uređivačkog odbora, namera je da se okupi što veći broj vodećih proučavalaca i tumača književnosti za decu u zemlji i u svetu, kako bi se široj čitalačkoj, stručnoj i naučnoj javnosti predstavili postignuti rezultati u istraživanju ovog vida književne umetnosti, pa i šire. U ovom broju zastupljeno je desetak priloga autora iz inostranstva, čime se proširiju saznanja i omogućava određen uvid u različite kulture i literature širom sveta.
Drugi broj „Godišnjaka“ (str. 478) okuplja autore iz 13 zemalja i obuhvata 45 priloga, koji su podeljeni u nekoliko idejno-tematskih celina: književno-teorijski pristupi, metodička tumačenja, kritike i prikazi, i informativni prilozi. Iz niza aktuelnih i zanimljivih priloga izdvajamo nekoliko: Ivan Čarota: „Biblija za decu“, Silvija Monros: „Geneza i razvoj argentinske priče za decu“, Lazar Bukumirović i Jelena Marićević Balać: „Višeznačnost animiranog filma Naš magični svet / Encanto“ (2021), Milana Poučki: „Odnos odraslih i dece u „Malom princu“, Marija D. Ristić: „Doprinos Jovana Jovanovića Zmaja razvoju ilustracije i dizajna časopisa u Srbiji“, Dušan Pop Đurđev: “Pesnikinja koja je izišla ispod Vučovog žaketa“...
M. Đuričković