Svaki deseti softveraš zarađuje preko 3.000 evra mesečno
Plate u IT zajednici Srbije nastavile su da rastu, a prosečna iznosi 1.600 evra, dok svaki deseti zarađuje preko 3.000 evra, što je pet puta više od prosečne plate, navodi se u istraživanju "Puls srpske IT zajednice", koje prenosi Netokracija.rs.
Istraživanje je sproveo sajt za zapošljavanje IT stručnjaka HelloWorld.rs i međunarodna istraživačka agencija Masmi na uzorku od 1.328 profesionalaca i početnika u oblasti IT industrije.
Prosečna plata u IT sektoru je 1.600 evra, muškarci zarađuju, u proseku 1.700, a ženama je prosečna zarada 1.300 evra.
Skoro polovina stručnjaka radi u regionu Beograda, gde je prosečna zarada 1.765 evra.
Prosek u Vojvodini je 1.526 evra, u Južnoj i Istočna Srbiji - 1.225 evra, a najmanje su plaćeni IT stručnjaci u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji i to 1.192 evra.
Istraživanjem je utvrđeno da svaki četvrti stručnjak u IT oblast Srbije ulazi samo sa završenom srednjom školom.
Rezultati pokazuju da u IT zajednici preovlađuju muškarci, od 18 do 39 godina, sa stečenim višim ili visokim obrazovanjem.
Čak sedam od deset zaposlenih u IT-ju je zadovoljno svojim poslom i smatra svoju kompaniju dobrim mestom za rad.
Tek oko 60 procenata ispitanika spremno je da ostane u istoj kompaniji i u narednih godinu dana.
Mladi IT stručnjaci poslodavca menjaju u proseku na godinu dana, mediori u IT sektoru se u poslednjoj kompaniji zadržavaju u proseku 27 meseci, a seniori menjaju kompaniju na 4,5 godina.
Gotovo trećina kao prvi razlog za promenu posla navode neadekvatne plate, a bitan faktor je i sporo napredovanje zbog koga 16 posto promeni firmu.
Zbog bolje poslovne prilike 15 posto stručnjaka IT sektora u Srbiji menja posao.
Po podacima Republičkog zavoda za statistiku, julska prosečna zarada u Srbiji je, bez poreza i doprinosa, iznosila 73.114 dinara. Rast bruto i neto zarada u periodu januar–jul 2022. godine je, u odnosu na isti period prošle godine, iznosio 13,4 odosto nominalno, odnosno tri odsto realno. U odnosu na jul prošle godine, prosečna neto zarada ovog jula bila je veća za 13 odsto nominalno, odnosno 0,2 odsto realno.
Kada je obrazovna struktura u pitanju, u ovoj oblasti ne zapošljavaju se samo visokoobrazovani. Diploma nije presudna, već znanje.
U IT sektoru Srbije svaki četvrti stručnjak ima završenu srednju školu.
Čak 55 odsto ima završen fakultet ili višu, dok 19 procenata ima završene master i doktorske studije.
D. Mlađenović