Veštaci: Na rukohvatu pištolja nema Snajperovih tragova
Suđenje bračnom paru Milutinović, Slobodanu i Tamari, protiv kojih je Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo optužni predlog zbog nedozvoljenog držanja pištolja s municijom u saizvršilaštvu, zaplenjenog lane u policijskoj akciji, nastavljeno je juče saslušanjem svedoka, veštaka i stručnog savetnika odbrane, u novosadskom Osnovnom sudu.
Saslušan je policijski službenik Saša M. koji je vodio pretres u njihovom stanu u kojem je pronađen pištolj. On je opisao da je pretres izvršen u prisustvu branioca i svedoka iz komšiluka. Kazao je da je njegov kolega pronašao oružje na polici plakara u spavaćoj sobi, da on nije video taj momenat, ali nije mogao da se seti da li je bio umotan u nešto, kako se to navodi u optužbi. Rekao je da ga on nije dirao, već da ga je preuzeo tehničar iz policije i opisao kako, ali i da misli da njegove kolege koje su prepipavale stvari nisu imali rukavice pri tome, što je bilo bitno za kasniji tok višesatnog ročišta, gde su koplja ukrstili sudski veštak za DNK tragove s beogradskog Biološkog fakulteta i stručni savetnik odbrane.
Na pitanje sudije Đorđa Radovanovića, ovaj svedok, koji je potpisao policijski zapisnik o pretresu, odgovorio je da na njega nije bilo primedbi okrivljenih ni njihovog branilaca, a da ih je bilo, one bi bile unete.
Sudski veštak za balistiku Dejan Belić objasnio je kako se rukuje pištoljem kad je reč o dodirivanju delova, na čemu je insistirao branilac advokat Goran Karadarević, zato što on naglašava da na ključnim delovima pištolja, rukohvatu i okviru s mecima, nisu nađeni biološki tragovi okrivljenog. Oni su zatečeni na navlaci i na orozu. Kako je pištolj pronađen umotan u krpi, tkanini, odnosno Slobodanovoj majici, u zavisnosti u kojoj fazi postupka upotrebljavanoj reči, dobar deo ročišta posvećen je o mogućnosti transfera bioloških tragova na površinu oružja.
Sudski veštak za DNK Milica Keckarević Marković s Biološkog fakulteta nije mogla da isljuči da su na ovaj način tragovi prešli na pištolj i kazala da nisu utvrđeni Slobodanovi biološki tragovi na brisu označenom kao rukohvat, gde bi oni bili očekivani da ga je on držao. Na nekim uzorcima zatečeni su mešoviti tragovi muške osobe ili više njih, ali ne i ovog okrivljenog.
Stručni savetnik odbrane je potvrdio da prilikom kontakta dve površine dolazi do razmene DNK materijala između njih, ali da je tom prilikom uključen veliki broj faktora. Napomenula je da DNK analiza ne može da pruži odgovor da li je trag nastao primarnim ili sekundarnim kontaktom.
Podsetimo, na početku glavnog pretresa, koji je počeo u martu ove godine supružnici nisu priznali krivično delo za koje se terete, ali su dopunili odbranu koju su ranije izneli. Oni nisu hteli da odgovaraju na pitanja jer smatraju da su im DNK dokazi podmetnuti.
Ovaj bračni par se našao na optuženičkoj klupi jer je tokom policijske akcije, koja je sprovedena tri dana nakon ubistva MMA borca Uroša Stefanovića (27) i ranjavanja Gorana Kovačevića Goranca (48), u njihovom stanu pronađen pištolj za koji nemaju dozvolu. Naime, prilikom pretresa više stanova i objekata, 5. septembra prošle godine, supružnici Milutinović su uhapšeni, nakon što je kod njih pronađeno nelegalno oružje.
Slobodan Milutinović Snajper na otvaranju glavnog pretresa izjavio je da nije znao da se u stanu, u kojem živi s porodicom, nalazi oružje. Da imaju pištolj u kući saznao je, kako je rekao, kada im je u poseti bio jedan prijatelj.Navodno, pričali su uz piće i dotakli se svoje bezbednosti. U jednom trenutku je Tamara rekla da se obezbedila i da ima pištolj. Otišla je i vratila se sa tkaninom u ruci i kada je nju otvorila video je pištolj. Slobodan je bio ubeđen da se radi o replici jer je nekoliko puta u streljani imao priliku da drži pištolj u ruci, naveo je tom prilikom je Slobodan Milutinović.
Njegova supruga Tamara je prilikom dopune svoje odbrane izjavila da je pištolj nabavila za „ne daj bože“ jer je njen suprug često bio odsutan, a ona je bila sama sa decom u stanu i bojala se za njihovu bezbednost. Kazala je da su njenom mužu više puta paljena vozila, čak mu je i bomba postavljena pod auto u trenutku dok je ona bila dve ulice dalje od automobila koji je eksplodirao.
- Često je napadan i sa ulice ispred naše zgrade i dobacivali su pogrdna imena za mog supruga, pa sam zbog bezbednosti nabavila pištolj za koji sam samo ja znala. Uvila sam ga u njegovu staru majicu za trening i držala u korpi za prljav veš, koju niko ne dira osim mene – izjavila je Tamara Milutinović i dodala da je pre nego što je, prilikom pretresa, pištolj pronađen u ormaru u spavaćoj sobi, ona ga premestila na to mesto iz korpe za veš.
Naredni glavni pretres zakazan je 20. oktobar, kada će biti saslušano četiri svedoka, od kojih je je jedan policijski službenik koji je učestvovao u pretresu stana.
M. V. - D. N.