O kombinovanim odeljenjima na protestu prosvetara
Na protestu Unije sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, održanom 1. septembra ispred zgrade Pokrajinske vlade, o Stručnom uputstvu Ministarstva prosvete, kojim je stvoren zakonodavni i pravni okvir za formiranje kombinovanih odeljenja od petog do osmog razreda osmoletki, govorio je nastavnik matematike Branislav Cesnak iz kulpinske OŠ „Jan Amos Komenski”, koja je, osim što ima malo đaka, specifična i po tome što se nastava odvija na dva jezika: srpskom i slovačkom.
U nižim razredima je već bilo spajanja odeljenja, a lane je to učinjeno sa učenicima prvog i trećeg razreda, objasnio je Cesnak situaciju u svom kolektivu. Međutim, prvi put posle nekoliko godina ona su razdvojena, te će sadašnji drugaci i četvrtaci u školskoj 2022/2023. imati zasebnu nastavu, što znači da su protesti Unije urodili plodom, smatra sagovornik.
– Samim tim uspeli smo da se izborimo za to da radno mesto ne izgube tri čoveka – kaže Cesnak, napominjući da se iz istih razloga pravnici, računovođe i ostalo nenastavno osoblje već treći put seli iz jedne u drugu školu.
Trenutno kulpinsku osmoletku, dodaje sagovornik, pohađa četvoro petaka, dok će osmaka dogodine biti osmoro.
– Ove godine su sva odeljenja dozvolili, međutim, iako smo sada mirni, pitam se šta će biti naredne jeseni, posebno zbog toga što su zakon proširili na više razrede u kojima ima manje od 15 učenika po odeljenju – kaže, upućujući na to koliko je teško organizovati život škole kad ne znate ni koliko će nastavnika raditi od 1. septembra, ni koja odeljenja ćete imati. – Što je najgore, nije tako svuda, već zavisi od toga koliko ste politički podobni. Uvek počnu od neke male škole kao što je kulpinska, gde nema ko da se buni. Tamo spoje, a kad tu oćute, dogodine učine negde drugde.
U Vojvodini, srećom, nema mnogo škola kao što je ova, ali u Srbiji ih ima dosta, dodaje Cesnak. Iz ličnog iskustva može reći da je dvojezično odeljenje čak bolje rešenje od kombinovanog jer se sluša isto gradivo.
– Shvatio sam koje sve rupe u znanju imam tek kad sam došao u redovno odeljenje srednje škole. Za 22 minuta u kombinovanom odeljenju ne može da se objasni ono što može za 45. Moramo se posvetiti deci, koliko god ih bilo, ako hoćemo isto obrazovanje za sve – zaključuje, uz opasku da je nastavnike neophodno uključiti u dijalog pre nego što se donese bilo koja odluka koja se tiče prosvete.
Kako se formira nova vlada, zamolio je aktere da razmisle koga će postaviti za ministra prosvete, da to ne bude neko za potkusurivanje, kojeg školstvo i ne interesuje, već ozbiljan čovek, sa uticajem, koji može da uradi nešto dobro i za decu, i za roditelje, i za nastavnike, jer misli da su svojim angažovanjem tokom proteklih godina to i zaslužili.
S. Milačić