Lideri Balkana u dobrom raspoloženju degustirali brojna vina
BEOGRAD: Nakon svečanog otvaranja sajma "Vinska vizija Otvorenog Balkana", predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Severne Makedonije i Albanije Dmitar Kovačevski, Edi Rama, premijer Crne Gore Dritan Abazović i premijerka Ana Brnabić posetili su nekoliko štandova izlagača i probali neka od njihovih vina.
Na štandu jednog proizvođača iz Albanije koji kaže da proizvodi oko 100.000 boca godišnje, oni su probali šampanjac i nazdravili njime.
Lepo smo ovo napravili, ocenio je Vučić, ocenjujući prvi sajam vina Otvorenog Balkana.
Vučić je na štandu Hilandara preporučio premijerima Kovačevskom i Abazoviću da probaju.
Probajte, ovo je vino sa Svete Gore, iz Hilandara gde prave odlična vina u tom srpskom manastiru, rekao je Vučić i dodao da on ima kod kuće hilandarsko vino.
On je u razgovoru sa predsednikom Udrzuženja vinara i vinogradara Srbije Stevanom Rajtom primetio i da vino napravljeno od autohtone albanske sorte podseća na naš prokupac.
Proizvođači iz Negotina predstavili su se nekim internacionalnim i autohtonim sortama poput kabernea, i tamjanike.
Probali su vino "Kremen-kamen" za koje je Vučić ocenio da je čudesno i kojim je nazdravio sa Abazovićem i Kovačevskim.
Lepo je suv na zadnjem nepcu, ocenio je Vučić koji je poznat po tome da je ljubitelj kvalitetnih vina.
Na štadu proizvođača "Trijumf" iz Šumadije probali su belo vino sovinjon blan, a pridružio im se i premijer Rama.
Vlasnik vinarije iz okoline Topole je rekao da je vino koje probaju izvoze u Japan.
Novak Đoković i Danilo Vučić ugostili lidere OB
Na prvom sajmu "Vinska vizija Otvorenog Balkana" predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa premijerima i premijera Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore, Edijem Ramom, Dimitrom Kovačevskim i Dritanom Abazovićem su obišli i štand porodice Đoković, koja je takođe proizvođač vina gde su se Vućić i Novak srdačno pozdravili.
Evo uhvatili su me malo u krug, a ja nisam naviko da pijem, požalio se kroz smeh najbolji srpski teniser na štandu vinarije svoje porodice.
Vučić je pitao šta je najbolje što Đokovići prave do vina, a na odgovor da je to šardone, predsednik je zaključio da je njega najteže napraviti.
Ajde Novače, da pobeđuješ još mnogo godina. Živeli, nazdravio je Vučić, a zatim je usledilo zajedničko fotografisanje sa muškim članovima porodice Đoković.
Vučić je rekao Novaku da su on, njegov otac i stric pozvani da večeras prisustvuju svečanoj večeri u Predsedništvu.
Potom su lideri zemalja Balkana prešli na štand italijanskog proizvođača koji proizvodi vino Pija Ćezare, za koje je Vučić rekao da je najblje italijansko vino.
Na sledećem štandu, gde se takođe predstavljaju italijanksa vina Vučića i ostale zvaničnike je vinom barbaresko poslužio njegov sin Danilo.
On radi u ovoj vinoteci i razume se u vina i način na koji se služe. Sine, daj nam barbaresko da probamo, zamolio je Vučić.
On je obilazeći štandove ostalih inostranih vinarija istakao da je vrlo ponosa što su u Beograd dovedeni najbolji proizvođači iz Francuske, Italije i ostalih zemalja.
Na štandu proizvođača iz Istre, Vučić je degustirao čuvenu istarsku malvaziju.
Svi me zezaju što sam rekao da malvazija nije neko vino. Ali sam se izvinio deset puta. Dajte da probam. Jedino me još Dritan prati, primetio je Vučić činjenicu da je Rama odustao mnogo ranije do dalje degustacije, a da ostali zvaničnici polako posustaju.
Prilikom posete štandovima proizvođača iz Crne Gore, Vučić, Abazović i Kovačevski probali su neka nova bela vina.
Znaš po čemu je karakterističan crnogoski štand, jedini ima stolicu, našalio se Abazović.
Dritane, još mogu da stojim, odgovorio je Vučić, ali je zatim ipak pozvao sina Danila da mu pomogne u degustaciji.
Izvanredno ste ovaj sovinjon naravili, stvarno da se nigde ne postidimo, pohvalio je proizvođače Vučić.
Na štadu proizvođača iz centralne Albanije koji se bavi organskom proizvodnjom grožđa i vina od tog grožđa lideri zemalja Otvorenog Balkana probali su belo vino, autohtonu sortu, u kome nema pesticida, niti drugih hemikalija.
Između grašca i zelenog sovinjona, ocenio je Vučić nakon degustacije i nazdravljanja sa ostalima na albanskom jeziku.
Albanski vinari su pozvali Vučića da ih poseti u Albaniji i proba njihove proizvode tamo gde nastaju.
Na drugom štandu albanskih vinara iz sela Šeš Vučić je rekao da Srbija ima dobra vina, ali da su joj crvena najbolja, a da Albanci imaju veliki potencijal u proizvodnji belih vina.
Na štandu vinarije Kovačević zvaničnici zemalja Balkana degustirali su šardone, osim Edija Rame koji nije bio raspoložen za još vina, pa je Vučić zaključio da se premijer Albanije "čuva za večeras".
Bile su neke kazne pre na fudbalskim utakmicama za alkohol. Kad sad vide na koliko sam štadova popio koliku li ću kaznu da platim, rekao je u šali Vučić i pozvao Abazovića da iz auta donese vina iz Crne Gore da i njih probaju.
Makedonska vibarija "Tikveš" dala je na probu svoje novo vino "Bela voda", a Vučić je zakjljučio da je taj poznati makedonski proizvođač mnogo napredovao u kvalitetu vina i dizajnu.
Evo šta je lepota da budeš predsednik, a ne prrmijer. Ana je morala da ide da radi, a ja ovde uživam. Njoj muka, a meni ova lepota ovde, našalio je Vučić.
Kod štanda vinarije "Tenet" predsednik Srbije je sreo ministra Sinišu Malog i američkog ambasadora Kristofera Hila s kojima je kratko popričao.
Nakratko je u društvu Rame zatim porazgovarao sa urednicima poznatog austrijskog časopisa specijalizovanog za vinarstvo "Falstaf" za koji je rekao da je nauticajniji magazin o vinartvu, kulinarstvu i lajf stajlu na nemačkom govornom području u Auštriji, Nemačkoj i u Južnom Tirolu.