Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Gradonačelnik Novog Sada Vučević: Pobednički model na novosadski način

20.08.2022. 10:50 11:04
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Nakon deset godina na čelu Novog Sada, u svom trećem mandatu kao gradonačelnik, Miloš Vučević u razgovoru za „Dnevnik” osvrnuo se na do sada učinjeno.

Sredinom prošle decenije grad je počeo da privlači prve velike strane kompanije u svoje radne zone, da bi, po mnogima, postao jedna od najprivlačnijih destinacija za strana ulaganja, prevashodno u IT sektor, a od pre pet godina i u autombilsku industriju.

Novi Sad je u vrhu gradova kada je privlačenje stranih investicija u pitanju. Postao je IT centar Srbije. Koliko se grad izmenio zahvaljujući tome?

- Ne samo Srbije, već i regiona. Samim tim što ste među prvim gradovima na mapi najboljih mesta za ulaganje kapitala, to je izuzetno važno za brendiranje Novog Sada i cele naše zemlje, a snažan razvoj i ekspanzija jedne od najpersektivnijih grana industrije povlači sa sobom i razvoj svih drugih segmenata života. U Novom Sadu trenutno posluje 774 IT kompanija. Od toga, 73 odsto tih kompanija se bavi računarskim programiranjem, i one zapošljavaju preko 76 odsto od ukupnog broja zaposlenih u tom sektoru koji prelazi 3.300 zaposlenih. Moram da istaknem da je razvoju IT sektora posebno doprinela promena odnosa države i nacionalnih institucija, početak velikih ulaganja kroz podršku i podsticaje inovacija i IT sektora. Srbija je snažno počela da razvija ekonomiju znanja: u IT industriju koja obećava i donosi fenomenalne rezultate, i nauku i istraživanje, i povratak naše pameti rasute širom sveta. Znam mnoge koji su se vratili u Novi Sad da nastave svoje fantastične karijere, jer sada ovde mogu da dobiju posao zbog kojeg su nekada pakovali kofere i odlazili na drugi kraj sveta.   


Zapadna obilaznica i most

Da li ima nešto što ste, kao prvi čovek Novog Sada, planirali, a niste uspeli još da ostvarite?

- Za nas Novosađane mostovi su simbol života, ljubavi i prkosa. U ovom gradu se ljubav prema Dunavu i prema mostovima nasleđuje, prenosi se s kolena na koleno. Nažalost, mi smo savremenici njihovih rušitelja. Na sreću, bićemo i graditelji nekih novih mostova, pa i onog koji su naši preci ucrtali u urbanistički plan grada još davne 1951. godine. To je zapadna obilaznica, sada produžetak Bulevara Evrope. Velika je stvar što smo dobili podršku od države i izgradnja će biti finansirana iz buyeta Srbije. To je ogromna razvojna šansa za Novi Sad! To je ono o čemu sanjam. I nikada neću prestati da radim na ostvarivanju tih snova, jer ako želimo da napredujemo, ako želimo da gradimo bolju budućnost za našu decu, stalno ćemo morati da gradimo mostove, jer uvek će nešto morati da se savlada ili premosti.


Koliko je stranih investitora u Novom Sadu i koliko zapošljavaju radnika?

- Za 10 godina koliko je SNS stožer vlasti u Novom Sadu, od 2012. do 2022. godine, realizovano je 35 stranih investicija zahvaljujući kojima imamo 11.589 novih zapošljavanja. Po broju zaposlenih prednjače kompanije „Aptiv„ i „Lir„ sa 3.240, odnosno, 2.289 zaposlenih, a sledi „Kontinental„ koji kroz razvojni R&D sektor trenutno zapošljava oko 800 radnika i kroz fabričku proizvodnju trenutno zapošljava 200 radnika.

U Novom Sadu trenutno posluje 774 IT kompanija. Od toga, 73 odsto tih kompanija se bavi računarskim programiranjem, i one zapošljavaju preko 76 odsto od ukupnog brojazaposlenih u tom sektoru koji prelazi 3.300 zaposlenih

Koja je vrednost samo njihovih investicija, a koliko su dobili subvencija od Grada i države? Da li je grad u plusu, posmatrajući subvencije s jedne strane i dobit od dolaska stranih investicija s druge strane?

- Grad je apsolutno u plusu. Potpuno je promenjena poslovna klima. Pre 10 godina nije ni postojala, a sada imamo ukupno preko 36.600 otvorenih novih radnih mesta, razvija se kako mikro i mali biznis.  Multinacionalne kompanije stalno najavljuju proširenje proizvodnje i otvaranje novih divizija, bez obzira na sve krize. Radi se o investicijama od nekoliko destina do nekoliko stotina miliona evra. Grad Novi Sad je od 2012. godine sa oko 380 miliona dinara putem subvencija podržao poslovanje 1.616 malih i srednjih preduzeća. U pitanju su programi podrške samozapošljavanja, otvaranja novih radnih mesta, nabavke mašina i opreme, podrške ženskom preduzetništvu.


Vreme je da Spens zasija novim sjajem

Stručnjaci Fakulteta tehničkih nauka prezentovali su juče gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću novo idejno rešenje za Sportsko i poslovni centar “Vojvodina“ (Spens) odnosno elaborat postojećeg stanja sa preporukama za rekonstrukciju i sanaciju objekata Spensa kao i analizu arhitektonskog i funcionalnog-tehnološkog koncepta objekta i njegovog neposrednog okruženja. Prema rečima Vučevića Spens je simbol Novog Sada i vreme je da zasija novim sjajem.


Da li postoji podatak kolika je vrednost njihove proizvodnje, odnosno koliko Novi Sad prihoduje na osnovu poreza na dohodak i dobit?

- Upravo se na toj buyetskoj stavci vidi snaga jednog grada, i zato je posebno zanimljivo posmatrati kako je to sve izgledalo pre 10 godina, a kako izgleda danas. Buyet grada je veći za preko 80 odsto, od 21 milijarde dinara stigli smo do preko 38 milijarde dinara, koliko je planirano novca u gradskoj kasi ove 2022. godine. Najveće učešće u “punjenju” buyeta ima prihod od poreza na na zarade. U ovoj godini planiran je u iznosu od 12 milijardi dinara, što je 75 odsto više nego 2012. godine. Ovako značajnom povećanju obima buyeta doprineo je naš intenzivni rad na poboljšanju poslovnog ambijenta i ulaganja u infrastrukturu, što je uticalo na privlačenje novih investitora, posebno u visokoprofitabilnom sektoru kao što je IT sektor, povećanje broja zaposlenih i njihovih zarada.

Holandska kompanija CTP je u julu kupila 12,3 hektara zemljišta u Radnoj zoni Kać. Vrednost akvizicije je bila oko 5,4 miliona evra, dok je planirana vrednost investicije dodatnih 27 miliona evra

Koliko je do sada prihodovano od naknade za uređenje građevinskog zemljišta na osnovu ovih ulaganja iz inostranstva?

- Ako posmatramo period od poslednjih 10 godina, samo od stranih investitora na ime uplaćene naknade za uređivanje građevinskog zemljišta, odnosno, doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta, u gradsku kasu se slilo preko 1,616 milijardi dinara. U istom periodu, Grad je ostvario prihode i na ime otuđenja građevinskog zemljišta u ukupnom iznosu od oko 7,799 milijardi dinara, takođe od stranih invvestitora.

Kompanije „Kontinental” i „Nidek” planiraju otvaranje novih divizija, što je od velikog i strateškog značaja za dalji razvoj Novog Sada

Da li i kada se očekuju nova ulaganja inostranih firmi i u koje sektore? Kako je aktuelna kriza uticala na raspoloženje i planove stranih firmi koje su u Novom Sadu ili planiraju da dođu?

- Imamo više dobrih vesti, bez obzira na globalno vrlo komplikovana, neizvesna i prvenstveno ekonomski teška vremena. Holandska kompanija CTP je u julu mesecu kupila 12,3 hektara zemljišta u Radnoj zoni Kać. Vrednost akvizicije je bila oko 5,4 miliona evra, dok je planirana vrednost investicije dodatnih 27 miliona evra. Inače, kompanija CTP na kupljenoj parceli planira izgradnju industrijskog parka koji će se prostirati na oko 60.000 kvadratnih metara, imaće dva odvojena objekta pogodna za proizvodnju i logistiku. Ta holandska kompanija je prethodno kupila parcelu od 20,7 hektara u Industrijskoj zoni Sever 1, i tu planiraju izgradnju CTP parka „Novi Sad„ sa pet objekata, odnosno, oko 100.000 kvadratnih metara najsavremenije opremljenog prostora za proizvodnju i logistiku. Poslednjih meseci imao sam susrete sa više potencijalnih investitora iz oblasti automobilske, IT i prerađivačke industrije. Očekujem da ću Novosađanima uskoro moći da saopštim još dobrih vesti. Ono što je za sada izvesno je da kompanije „Kontinental„ i „Nidek„ planiraju otvaranje novih divizija, što je od velikog i strateškog značaja za dalji razvoj Novog Sada.  

Za 10 godina koliko je SNS stožer vlasti u Novom Sadu, od 2012. do 2022. godine, realizovano je 35 stranih investicija zahvaljujući kojima imamo 11.589 novih zapošljavanja

Kako biste poredili grad danas i od pre deset godina? Šta je to na šta ste kao gradonačelnik najponosniji?

- Na to što smo uspeli da grad izvučemo iz spirale siromaštva i postavimo ga kao jednu od najprivlačnijih investicionih destinacija, što posle 40 godina počeli da gradimo fabrike, da zapošljavamo, da gradimo vrtiće, škole, bolnice, moderne pruge, puteve i mostove, što smo značajno poboljšali život u svim segmentima i počeli da nižemo pobede, od titula Omladinske prestonice Evrope i Evropske prestonice kulture, do rekorda po broju rođenih beba. Zahvaljujući svim našim uspesima, koji se najbolje vide po snažnom buyetu, u Novom Sadu su besplatni vrtići, dajemo subvencije za private vrtiće, a naši prvaci svakog 1. septembra na poklon od svog grada dobijaju komplet uybenika. Ponosan sam na to dokle smo stigli za samo deset godina. Od paradigmi neuspeha poput napuštenih fabrika, ruševina od bombardovanja, izgorele zgrade Radničkog univerziteta, užasnih puteva i stare pruge, izgradili smo veru u uspeh, počistili sve ostatke prošlosti i počeli da gradimo nove mostove. Siguran sam da će Novi Sad i dalje napredovati, sada brzinom “Sokola”. 

        Svetozar Krstić

Piše:
Pošaljite komentar