Vučić: Struja postala problem i sad u leto, država krvari svaki dan
BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da, iako država nije formalno uvela, do kraja marta je na snazi vanredno stanje.
Za nas su tih osam meseci najtežih u poređenju sa svih prethodnih deset godina, objasnio je on u intervjuu za Pink.
Struja je postala problem ističe i sada dok je leto, te ukazao da država svakog dana plaća dva do tri miliona dnevno za kupovinu struje.
Rekao je da ne želi da plaši građane, već samo da ih informiše o situaciji i šta država može, šta radi, i šta ne zavisi od nas.
Ukazao je da kada se čuje da ministar privrede Nemačke Robert Habek govori o merama štednje, da Hanover isključuje toplu vodu u javnim kupatilima, iako je to nekome smešno, pokazuje da se radi o ozbiljnim ljudima koji sagledavaju budućnost i razumeju šta dolazi.
Mi se već sada suočavamo sa velikom sušom koja pravi probleme. Mi ne bismo uvozili struju danas da nema suše, ali plaćamo dva miliona evra, nekada i tri, dnevno jer nema vode u rekama, u Đerdapu,..., kazao je Vučić.
Objasnio je da je cena struje na tržištu Evrope danas dostigla rekord od 540 evra po megavat satu, a naši građani plaćaju oko 40 evra, što je 14 puta manje.
Istakao je da nekada preuzme država deo, kod nas je to veći, a kod drugih manji.
Mi smo preuzeli ulogu da država preuzme gotovo sve i to pravi problem u svim drugim stvarima, objasnio je on.
Vučić je ukazao da, ko ima, na primer, vetropark u Srbji, ne mora da prodaje proizvedenu struju EPS-u, već može da je plasira na evropskom tržištu gde je veća cena.
Povećanje plata od 1. januara između 12,5 i 14 odsto
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je večeras da će plate u javnom sektoru od 1. januara biti povećane između 12,5 i 14 odsto.
Napravili smo planove da povećamo plate i mnogo više. Mi očekujemo da plate od 1. januara budu uvećane između 12,5 i 14 odsto, što će opet će biti značajno više nego što je međugodišnja inflacija. Nigde drugo neće toliko rasti primanja na takav način i da opet ne ugrozimo stopu javnog duga, rekao je Vučić.
Dodao je da je to 700 miliona evra više iz budžeta ukoliko je povećanje 13 odsto inflacije.
To je za javni sektor, za lekare, medicinske sestre, prosvetsne radnike, policajce, vojnike itd. Gledaćemo da to ide i na 14 odsto, ali to nam zavisi od stope rasta i od pregovora sa MMF-om. Molim ljude da se ne naljute ako to bude 12 ili 12,5 odsto, jer teško krvarimo i da uspevamo da to podnesmeo samo zahvaljujući dobrim i čvrstim javnim finansijama, naglasio je Vučić.
On je dodao da ukoliko bude dobro išlo povećanje je moguće i u decembru.
To je moguće, rekao je, jer je uspostavljeno evropsko tržište, konstatovao je on.
Moraćemo da menjamo zakon kako bi morali nama da ponude pravo preče kupovine. Ali, o tom - potom. Tu će EU da protestuje, kaže Vučić.
Istakao je da je Struja postala problem i leti, jer imamo mogo bolji životni standard pa imamo klima uređaje, a hidrologija „ne radi“ uopšte.
Suša, kako je dodao, razara nam kukuruz, koji je posejan na 950.000 hektara.
Krvarimo na dnevnom nivou za struju, a gas kupujemo, dodatne količine, koje ne idu redovno po ruskoj ceni to plaćamo i utiskujemo u Mađarsku. Do sada smo obezbedili 650 miliona evra da bismo kupili 500 miliona kubnih metara, rekao je on.
Rezervi gasa imamo za 50 dana, da ni kubni metar ne uvezemo
Vučić je izjavio da država ima rezervi gasa za 50 dana, kao i da kupuje ugalj, svuda gde može, kako se ne bi ugrozilo snabdevanje strujom.
Sa strujom imamo mnogo problema, sa vodom beskrajno preblema. Sa gasom takođe, ali smo se borili i, verujem, izborili i već imamo više od 100 miliona utisnuto u Mađarskoj, svaki dan po četiri, pet miliona utisnemo, a gotovo dupke je pun naš deo sladišta u Banatskom dvorum, tamo je 247 miliona kubnih metara gasa, rekao je Vučić za TV Pink.
Ako dnevno maksimalno možemo da povučemo četiri, do pet miliona kubnih metara gasa iz Banatskog dvora, to znači da rezervi u tom gasnom skladištu imamo za 50 dana, sve i da ne dobijemo nijedan kubni metar preko Balkanskog toka.
Da izbije apsolutni rat, u svim delovima sveta, toliko gasa imamo, za 50 dana, rekao je Vučić.
On je ukazao da je komplikovanija situacija sa strujom, te da se uvozi ugalj, sa svih strana gde je to moguće.
Razgovaramo sa kineskim partnerima, pomažu nam da nabavimo dva miliona tona, to bi nas dobro spasilo, rekao je Vučić i dodao da nam sve to teško stiže u zemlju, kao i da Kina ima bolji ugalj nego što nama odgovara, ali da je država sve što može u regionu, kupila.
Sad bih pitao sve stručnjake… šta bi bilo da nemamo ugalj, nikom nijedan frižider ne bi radio, niti klima.. Da smo poslušali sve, da se odreknemo uglja. A, ja sam govorio - polako, prvo energetska bezbednost i sigurnost snabdevanja, a onda sve drugo, rekao je Vučić.
Rekao je da će zemlja svakako preći na korišćenje energije vetra, sunca, kada izgradimo reverzibilne elektrane, ali ne i pre toga.
Cela Evropa se vratila na ugalj i nuklearke, konstatovao je Vučić.
Dodao je i da sam nema problem da saopštava loše vesti, jer je njegov posao da uradi sve što može da reši probleme, ali da uvek kaže istinu.
Rekao je i da ne može sebi da oprosti “ludost” sa litijumom, jer je Srbija jedina zemlja koja se toga odrekla, navodeći da su strane službe sve to razorile, uspele da ovde podbune građane, i od tog projekta se odustalo.
Baš me briga ko će šta da kaže, ja sam rekao istinu, dodao je Vučić.
Kupili smo sve što je moglo da se kupi od energenata u regionu
Vučić je izjavio da je Srbija kupila od energenata sve što je moglo u regionu da se kupi, jer se priprema za zimu.
Nema više gde da se kupi i sve što smo mogli da kupimo u regionu, kupili smo i verujem da ćemo i ugalj da rešimo sa našim kineskim prijateljima, ali treba nam zbog barži da poraste vodostaj Dunava, što se očekuje krajem septembra ili početkom oktobra, kada će barže moći da dovuku ugalj iz luke Konstance, rekao je Vučić za Pink.
Kaže da može ugalj da se doveze i kargo vozovima, ali da su nam oni već puni.
Kamionima isto uvozimo sve što možemo i iz BiH i iz svih drugih delova bivše Jugoslavije. Borimo se koliko možemo, naglasio je Vučić.
Poručio je građanima da moraju da budu svesni da država krvari, ali da se i dalje ne ugrožavaju finansije.
Napomenuo je da ne bi bio problem da u svetu funkcioniše tržište kapitala, ali da to nije slučaj.
Svuda je inflacija, a novca nigde nema, niko ne daje novac po niskim kamatama, kao da je Sudnji dan, rekao je Vučić i dodao da Ruminija kao članica EU dobija novac po visokim kamatama od šest odsto, što su nenormalni uslovi, kao i Mađarska i po još višoj kamati.
Mi imamo dobru finansijsku stabilnost i odajem tu priznanje ministru Malom, jer direktno pregovaramo sa velikim finansijskim investitorima i uspevamo da zakrpimo određene stvari. Sledeća godina će nam biti najteža za vraćanje dugova, jer nam tada dospeva sve od pre 10 godinana i rol over koji smo radili 2012. i 2013. za ranije dugove. Tako da četiri milijarde dugova mi moramo da vratimo sledeće godine. Sve ćemo to da vratimo, naveo je Vučić.
Istakao je da mora da kaže da građani ne treba da se ljute ako deo od svega što je najavio ne bude ispunjeno, po pitanju projekata, energenata i hrane.
Nisam siguran ćemo moći sve rupe da potkrpimo, dodao je Vučić.
Želimo da jedan od stubova rasta bude potrošnja
Predsednik Srbije istakao je da zemlja ne može da ima ubrzani rast kada smanjuje plate i penzije jer je potrošnja jedan od generatora rasta i istakao da se zato i ulaže u plate i penzije jer država želi da jedan od stubova rasta bude potrošnja.
Vučić kaže da je za državu važno povećanje penzija od 19 odsto i dodaje da će deo povećanja ići od novembra, a da će se pokušati da to bude i od oktobra.
Moje obećanje penzionerima ako nas ne udari sve oko struje, gasa i drugog, ići će od oktobra i to prvo povećanje od 9,6 , 10 odsto i to će dobiti u prvoj polovini novembra za oktobra. Ako ne, idemo od novembra i dobiće u prvoj polovini decembra, naveo je predsednik.
Dodaje da će se do povećanja od 19,3 odsto doći od 1. januara.
Kada je reč o platama, Vučić kaže da će se ići sa povećanjem od 1. januara između 12,5 i 14 odsto.
Ako nam bude išlo mnogo dobro, ići ćemo na to od decembra, navodi.
Brine da li će morati neki od velikih infrastrukturnih projekata da se odustane ili odlože.
Imamo veliki strah od toga, od toga nam zavisi stopa rasta. Imai smo minus 0,9 odsto prve godine korone kada smo bili najbolji u Evropi, zatim smo imali plus 7,4 to nije isto kao kada imate zemlje koje su za te dve godine zabeležile minus, koje sada mogu da imaju i plus pet, sedam, opet će biti mali, navodi predsednik.
Kako kaže, ako Srbija bude izdržala i imala plus četiri odsto ove godine, kumulativno će biti na plus 11.
Morate da gledate bazu sa koje počinjete i zato je nama stalo da sačuvamo plus četiri uprkos ogromnoj visokoj bazi na korona period koji je Srbija nasledila, ističe predsednik navodeći da o tome što je urađeno najbolje govori to što je naša država ikada zaradila u istoriji do 2012. godine vredelo 32 milijarde na godišnjem nivou, a da će ova godina biti završena sa ukupnim BDP-om 58 milijardi.
Mi smo udvostručili naše bogatstvo, uprkos fiskalnim problemima, ističe.
Kako kaže, moramo da se borimo za svaki od infrastrukturnih projekata, ali da neće biti ugrožena sigurnost.
Biće samo još gora situacija. Nervoza je sve veća, ludilu nema kraja, sve što sam rekao bio sam u pravu, kao crna vrana, kaže predsednik odgovarajući na pitanje šta je to sve što može da nas udari.
Na pitanje kako se suočiti sa tim, Vučić kaže da je Evropa i dalje najbolje mesto za život, ali da sve prelazi na stranu Azije te da će 2050. godine Azija imati 52 odsto od ukupnog BDP.
Sve bogatstvo se seli u Aziju i vraćamo se u period pre prve indiustrijske revolucije, kaže Vučić i dodaje da je i dalje Amerika najjača ekonomska sila, ali koja je već drugi kvartal negativna, kojoj je problem i štednja.
Ističe da je ponosan što je na današnji dan NBS kupila 90 miliona evra i da vraća ono što smo gubili za kupovinu tokom zime i kada je počeo rat.
Nemamo strukturalnih problema, naši strukturalni problemi su EPS, Srbijagas, mora da bude mnogo drugačije u Srbija šumama i mnogim drugim javnim preduzećima. To su naši strukturalni problemi, ali imajući u vidu celinu države, oni su uz sve fiskalne rizike nedovoljno veliki da bi snagu naših finansija koje su izuzetne mogle da ugroze, kaže Vučić.