Nagrađeni čuvari prirode, a opomenuti oni koji joj nanose štetu
U završnici akcije „Tražimo zagađivača godine i zaštitnike životne sredine“, koju su pre 39 godina pokrenuli Radio Beograd 2 i Društvo za čistoću vazduha u Srbiji, a trinaestu godinu zaredom u njenoj realizaciji učestvuje i Pokret gorana Vojvodine, juče su u Ekološkom centru „Radulovački“ u Sremskim Karlovcima uručena priznanja - Zeleni list, pregaocima u očuvanju životnog okruženja, ali su apostrofirani dodelom Crnog lista i oni koji su naneli štetu prirodi zagađujući je.
Žiri te najstarije ekološke akcije i nagrade u Srbiji odlučio je da dodeli deset priznanja Zeleni list, dva Crna lista i četiri specijalna Zelena lista.
Nosioci specijalnog priznanja su Srpska akademija nauka i umetnosti za organizovanje naučnih skupova o zaštiti životne sredine, ATP-Turnir „Srbija open“ za ekološku akciju „Jedna karta-jedno drvo“, prof. dr Danica Grujičić za višegodišnju boru za zaštitu životne sredine i širenje ekološke svesti o posledicama bombardovanja za životno okruženje i zdravlje stanovništva i dr Dragana Đorđević za višegodišnji naučni rad u oblasti zagađenja vazduha i zaštite životne sredine. Dobitnici Zelenog lista ove godine su: Botanika bašta iz Kragujevca za kreativnost u osmišljavanju prirodnog ambijenta i ekoloških sadržaja; Skupština opštine Prijepolje za delovanje na zaštiti doline reke Lim i uklanjanje deponije Stanjevine; za uređenje korita Lomničke reke priznanje je dobila neformalna grupa građana „Lomnica za Lomničku reku i Jastrebac“; Ekološka inicijativa Temerin za zaštitu životne sredine u Temerinu; Bojana Novaković za upornost i istrajnost u borbi protiv zagađenja životne sredine; autor aplikacije „Iks Eko vazduh“ Dejan Lekić za istrajnu brigu o kvalitetu vazduha; predsednica Saveza ekoloških organizacija Srbije Ljiljana Bralović za borbu za zaštitu životne sredine; knjižar Radmilo Mulić za razvijanje dečije ekološke kulture; nastavnik hemije Jovica Plavšić za inovativan pristup popularisanju zaštite životne sredine u školstvu i slikar Saša Stojanović za sofisticiran, umetnički pristup temi životne sredine.
Fabrika kamene vune „Knauf insulation“ iz Surdulice zbog ugrožavanja životne sredine u tom mestu i JP Elektroprivreda Srbije zbog neodgovornog odnosa prema životnom okruženju ove godine dobitnici su Crnog lista.
Neurohirurg Danica Grujičić, poznati borac za istinu kada je reč o posledicama NATO bombardovanja, i najzaslužnija što je Narodna skupština fomirala komisiju čiji zadatak je bilo ispitivanje uticaja bombardovanja na životnu sredinu i zrdavlje ljudi, istakla je da dodeljeno joj priznanje ne pripada njoj nego čitavom timu stručnjaka koji su inicijatori toga i danas se zalažu da se na pravi, naučni, matematički precizan sistematičan način dokaže šta je učinjeno 1999. godine u Srbiji.
- To praćenje posledica je trajalo krato – četiri godine i zato je u interesu da država ponovo stane iza jednog takvog projekta i da se mladim ljudima plate specijalizacije iz različitih grana medicine, fizike, hemije, biologije kako bi se na pravi način i na jedno mesto slili podaci o uništavanju živtone sredine – rekla je Danica Grujičić. - Od nas su napravili eksperiment i ne samo od nas, poslednja istraživanja su pokazala da je za samo tri dana aprila 1999. ogromno zagađenje pretrpeo i jug Italije. Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo zaštite životne sredine moraju biti jedno, jer od životne sredine zavisi zdravlje ljudi. Državi mora da bude najvažnije u kakvoj životnoj sredinu ćemo živeti i da joj građani budu na prvom mestu.
Pregršt pozitivnih primera brige o životnoj sredini, čiji akteri su uostalom i postali nosioci priznanja Zeleni list, moglo se čuti juče u Ekološkom centru. Vojin Pušica koji je u ime „Srbija opena“ primio priznanje rekao je da je u okviru akcije „Jedna karta–jedno drvo“ u proleće zasađeno 19.050 stabala, a da će na jesen još 20.000 platana biti posađeno u različitim gradovima Srbije. On je napomenuo da će akcija biti nastavljena i dogodine.
Na svečanom uručenju nagrada govorili su predsednik Pokreta gorana Vojvodine Aleksa Jeftić, glavni i odgovorni urednik Radija Beograd 2 Radoman Kanjevac,a u ime Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine koji Brankica Tabak.
Z. Milosavljević