Bliže se konačni rezultati parlamentarnih izbora, Vučić otvara vrata za razgovore o novoj vladi
Republička izborna komisija trebalo bi sredinom ove nedelje da proglasi konačne rezultate parlamentarnih izbora u Srbiji, tri meseca nakon što su oni održani zajedno sa predsedničkim i beogradskim.Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je svečanu zakletvu pred parlamentom 31. maja i otpočeo drugi mandat na funkciji šefa države.
Beogradskim odbornicima počeo je da teče mandat od 11. juna, tako da je još ostalo da zakletvu polože poslanici republičkog parlamenta, čime bi bio zaokružen ceo izborni ciklus od 3. aprila. Posle petog glasanja u Velikom Trnovcu, okončan je spor oko jednog mandata između SPS-a i Koalicije Albanaca Doline, tako što će narodni poslanik, kako sada stvari stoje biti Šaip Kamberi. Kako ocenio programski direktor CeSida Bojan Klačar, “ovo znači, mislim i prvi put, da su na svojim manjinskim listama u parlament u isti saziv ušli predstavnici bošnjačke, mađarske, hrvatske i albanske manjine”. Prema obećanju lidera socijalista Ivice Dačića, SPS neće biti prepreka za proglašenje izbornih rezulata.
- Želim da kažem da ćemo mi staviti državne interese iznad političkih ili stranačkih. Nećemo ulagati nikakve prigovore, žalbe niti bilo šta, ne zato što je sve bilo regularno nego da se ovo ne bi pretvorilo u igru bez granica i da ne bi bilo beskonačno ponavljanje ovih izbora. Što se nas tiče, ta priča je završena - bio je izričit Dačić već dan nakon glasanja u selu nadomak Bujanovca, iako su oni značili jedan mandat manje za SPS. Poručuje da je njegova stranka spremna da nastavi saradnju sa Srpskom naprednom strankom, što, napominje nije nikakva novost, jer SPS i SNS imaju veoma dobru saradnju već 10 godina.
- Ti rezultati su bili veoma dobri i logično je da u skladu sa našim zajedničkim ciljevima nastavimo i saradnju i kada je reč o parlamentu i novoj Vladi Srbije - konstatuje Dačić, uz opasku da razgovori o novoj Vladi Srbiji još nisu počeli, zbog ponavljanja glasanja u Velikom Trnovcu. Ukoliko ove nedelje bude zvanično stavljena tačka na rezultate, prva sedmica u avgustu bila bi krajnji rok za konstituisanje Skupštine Srbije. Nakon toga kreće rok od 90 dana, koliko ima vremena za izbor nove vlade. Ali, ako se uzmu u obzir najave da je potrebno da što pre startuje novi tim iz Nemanjine, moglo bi se desiti da Dačić, odmah nakon što RIK podeli mandate narodnim poslanicima, zakaže konstitutivnu sednicu parlamenta i da Srbija dobije novu vladu već u prvim danima avgusta. U susret razgovorima na Andrićevom vencu, koje će predsednik upriličiti sa parlamentarnim strankama, ne staju spekulacije o tome koga će sve Vučić, kao lider najjače stranke, pozvati u vladajuću koaliciju. Član Predsedništva SNS i donedavni zamenik gradonačelnik Beograda Goran Vesić nada se da će mandat za sastav nove vlade dobiti osoba iz SNS jer je reč o stranci sa najviše poslanika.
Istovremeno sa kadrovskim dilemama, ostaje još jedna nepoznanica, koliko će trajati nova vlada. Nakon prošlih izbora, Vučić je odmah nakon zatvranja birališta njen vek oročio na nešto više od godinu i po dana. Ukoliko se bude išlo narednog proleća na nove beogradske izbore, tek treba da se vidi, da li će SNS u želji da obezbedi brojniju, eventualno dvotrećinsku parlamentarnu većinu, krenuti i na nove republičke. Naime, dosadašnji koaliconi partneri - lista „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“ osvojila 120 mandata, SPS i JS 31, Savez Vojvođanskih mađara pet i Zukorlićeva Stranka pravde i pomirenja tri mandata, zajedno imaju 159 mandata, nasuprot prošlom sazivu u kome od 250, samo sedam poslanika nisu bili članovi vladajuće koalicije, zbog opozicionog bojkota izbora.
Odluka o trajanju vlade svakako će zavisiti od toga šta za SNS i Vučića znači politička stabilnost i da li će želeti, kao što je do sada bio slučaj, da već u startu imaju većinu od 126 poslanika sa svoje izborne liste. Nasuprot tome, mogu da procene da im političku stabilnost donosi šira koalicija, te da u vladu treba pozvati i neke opozicione stranke, ili poslanike.
- Zajedno sa SVM imamo većinu za formiranje vlasti. Tada ćemo razgovarati i o koalicijama. Dosad je SNS uvek stavljao interes države ispred partijskih, i uvek smo se trudili da napravimo šire koalicije, kako bismo mogli da uspešno sprovodimo reforme. Tada ćemo kao stranka doneti odluku o tome ko će nas predstavljati u svim organima. To će biti na predlog Vučića, a siguran sam da će stranka predlog i prihvatiti. Njegovo je legitimno pravo da izabere koga želi u timu saradnika, a ukoliko smatra da je moj rad dobar, pretpostavljam da ću biti deo tog tima – kaže Vesić. Kada je reč o brojnim spekulacijama na račun toga koju će funkciju on zauzeti u novoj vladi, Vesić primećuje da je tu reč o strahu od konkurencije.
- Kada dođe neko ko radi, stvara se strah kod onih koji rade manje, jer je tada njihov nerad evidentan. Svi ti što pričaju, oni sve dobro znaju. Znaju šta ja mislim, šta Vučić misli, samo ne znaju šta će oni da rade, ne znaju da treba da rade, ne znaju da kažu reč o sukobu u Ukrajini, o sukobu Stefanovića i Hrkalovićeve, ništa o pritiscima na Srbe sa KiM… Znaju samo da idu okolo i da tračare – konstatovao je Vesić.
Još uvek aktuelna premijerka Ana Brnabić u više navrata je ponovila da se nada da će nova vlada biti oformljena u što kraćem roku, dodajući da se tome nada i predsednik države. Što vreme više odmiče, sve češće se u krugovima analitičara pominje mogućnost da bi ona i nakon ovih izbora mogla biti na čelu vlade, tim pre što u prethodna dva puta nije izgurala po ceo mandat. Za sada se osim nje kao sigurno ime u vladi navodi još jedino ministar finansija Siniša Mali, dok su svi ostali na kadrovskoj vrtešci, sa neizvesnošću na koju fotelju bi ih ona mogla dovesti. Nepoznanica je i koliko će koja stranka dobiti ministarskih mesta, pošto je prošlog puta Vučić, recimo, resore ustupio Gordani Čomić i Ratku Dmitroviću, koja su na izborima nastupali kao opozicija.
S. Stanković