Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

VLADIMIR ANUŠIĆ, TRENER PLIVANJA Moja deca su pre proplivala nego prohodala

20.06.2022. 10:20 10:25
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Plivanje kao i pisanje, čitanje, za mene je osnovna kultura, kaže Vladimir Anušić, trener plivanja i autor koncepta o plivanju i odrastanju Swimming Dad, kao i pisac četiri slikovnice o plivanju u kojima su glavni protagonisti njegova deca Jakov i Petra.

- Kada su stigla moja deca, samo par godina kasnije, plivanje je dobilo za mene još jednu intenzivniju nijansu. Više od dve decenije igram se sa decom na  najvećem „igralištu“ na svetu - VODI! Primenjujući igru u vodi, i predstavljajući bazen kao igralište od 2013. godine u okviru „Baby Swim Kluba'' motivišem bebe, one najmlađe, ali i njihove roditelje da zavole vodu, plivaju i uživaju. Bebe su umetnici koji daju kolorit i toplinu plivanju - rekao je tata za plivanje, Vladimir Anušić na početku našeg razgovora o najboljem načinu upoznavanja dece s vodom i savladavanju veštine plivanje.

Kada dete može da počne da uči plivanje? Koliko su stare bebe koje dolaze u vaš „Baby Swim Klub“?

- Bebi plivanje je jedini sport u kome može četvoromesečna beba da uživa. Iz mog iskustva, već sa šest meseci možete ući u bazen sa bebom uz nadzor stručnog lica. Zato što bebe uzrasta od šest meseci su zainteresovanije za različita okruženja i aktivnosti, imaju dobru kontrolu vrata i roditelji mogu prijatno plivati sa njima. Mada za one strastvene ljubitelje vode, kao što smo ja i moja deca, postoji mogućnost i sa tri-četiri meseca da „uskoče“ u bazen, plivaju. Moja deca pre nego što su prohodala ona su proplivala. To, naravno ne znači da su imali svakodnevno trening nego da su od tada postepeno sticala poverenje u vodu. Danas sa pet i sedam godina su opušteni i uživaju u vodi. To je stvarno individualno, i zavisi od deteta do deteta. Ali, bez obzira na to što je komšijin mališan od četvrtog meseca „plivač” i što struka preporučuje uživanje u vodi sa šestomesečnom bebom, o tome kada je pravi trenutak da uvedete bebu u plivanje odlučuju roditelji.

Da li su vaše slikovnice priprema starije dece za časove plivanja ili su i svojvrsni priručnici za savladavanje plivanja?

Slikovnice o plivanju, priče u stihovima o bratu i sestri, Jakovu i Petri koji se od svog četvrtog meseca u vodi igraju, plivaju i u njoj uživaju nisu priručnici za savladavanje plivanja. Nisu ni lekcija roditeljima o vaspitanju dece, iako podsećaju na zdrave navike. Nisu čitanke, niti uspavanke. Naprotiv, one zovu na akciju. Kroz stihove sa ivice bazena, one nude rešenje za lakše upoznavanje dece sa potencijalno opasnim situacijama kraj vode, usvajanjem pravila ponašanja i konceptom bezbednosti, bez napuštanja zone sigurnosti. Kreirane su da decu na zabavan način, uz pesmu i sliku, uvedu od najmanjeg uzrasta u svet plivanja, ukažu na benefite plivanja, predoče im šta ih čeka u školici plivanja, šta sve mogu da rade kada znaju da plivaju, zašto je plivanje pravi sport za svako dete, zašto su voda i plivanje njihovi drugari od najranijeg uzrasta. U tome im pomažu Jakov i Petra koji plivaju i danas imaju pet i sedam godina. Verujem da kroz ove četiri priče u stihovima sa ivice bazena: „Jakov i Petra IDU na plivanje'', „Jakov i Petra VOLE plivanje“, „Jakov i Petra UČE da plivaju“ i „Jakov i Petra PUTUJU i plivaju“, mogu da motivišem decu da zavole vodu, budu sigurnija, ali i da uživaju u njoj bez straha! Uz pesmu, deca na zabavan način, lako mogu da spoznaju zdrave navike koje donosi plivanje i zavole ga. Jer, kada steknu samopouzdanje u vodi i oko nje, lakše će plivati kroz život. Najvažnije mi je da makar i na mikro nivou, podignem svest kod roditelja, dece, i njihovih prijatelja o bezbednosti najmlađih u vodi i oko nje, ali i koliko je plivanje, važna životna veština od najranijeg uzrasta. Jer plivanje nije sezonska aktivnost, a bezbednost dece u vodi i kraj nje je prioritet.

Ukoliko dete ima strah od vode, kako se to prevazilazi?

Neka deca su od malena sa vodom na ti, dok je drugima ona na startu veliki stranac. Međutim, ukoliko je neko od poverenja sa one strane „ivice”, mnogo je lakše da dete uđe u vodu. Samim tim i stekne poverenje u plivanje, zavoli ga. Nije lako prevazići strah od vode kod dece, to je sigurno. Kod dece i straha od vode nema žurbe. Potrebno je strpljenje. Roditelji ga često u takvim situacijama brzo izgube. Treba da znate da niste u tome sami. Za početak je potrebna samo jaka volja i roditelja i deteta da bi pokušali. Zatim, korak po korak uz stručni nadzor. Kroz dvodecenijsku praksu, mogu vam reći da je decu nekada potrebno samo pustiti da budu oko vode, da posmatraju šta drugi rade, igraju se, naravno uz nadzor. Bitno je napraviti opušten ambijent, da deci bude komforno van i u vodi. Zatim, uključite njihove omiljenje igračke, kao predmet zabave u vodi. Postepeno vi kao roditelj uđite u vodu, budite osoba od poverenja. Videćete, po njihovom stisku da li im voda prija ili još ne. Neko strah od vode prevaziđe za dve nedelje intezivnog druženja sa vodom, a neko tek za tri meseca, godinu ili dve. Bitno je da ne odustanete. Prevazilaženje straha od vode kod dece, ali i kod odraslih prepustite stručnom licu. Nije dovoljno biti samo trener plivanja, psiholog, pedagog u takvim situacijama je neophodno i iskustvo u radu sa osobama koje imaju strah od vode.

Šta savetujete roditeljima koji prvi put ove godine vode decu na more a nisu pohađala časove plivanje. Kako ih pripremiti i upoznati s vodom da ne razviju strah?

Kroz zanimljivu priču, pesmu, igru u vodi, decu je uvek najlakše opustiti i na najvećeg igralištu na svetu - vodi. Bez obzira da li ste prvi put ova godine na moru ili treći put, i da li je beba od šest meseci, godinu dana ili starije dete, nemojte ih „gurati” nikada u vodu, more, jezero, reku, ukoliko krenu unapred da plaču. Svako dete ima svoje vreme, posebno ako je prvi put u vodi. Ukoliko dete neće da se kupa ovo leto u moru, trenutno nije spremno. Poštujte to! Najbitnije je da ga ne požurujete zato što su njegov drugar, sestra već u moru i uživaju. Znam došli ste na letovanje, imate ograničen broj dana da se kupate, ali sačekajte da se dečije oči naviknu na novo vodeno prostranstvo, uši na nova čula… Najlakše je da ih ubacimo u more dok vrište, bacaju se, negoduju... tako im lako možemo usaditi strah od vode.

Još jedna važna stvar. Nemojte im stavljati gumene rekvizite oko ruku ili još gore oko vrata, kako biste vi bili sigurniji. Rekviziti za vodu, ne služe da ih roditelji stave detetu, a zatim da odu i da piju kafu. Surovo zvuči da se tako kaže, ali je istina. Zapamtite da često rekviziti na naduvavanje za vodu, više štete nanesu nego što dobrog deci i roditeljima donesu. Budite uvek na dohvat ruke! Kada je dete u vodi koje ne zna da pliva, nema opuštanja, pa čak i kada je voda do članaka, jer u takvim momentima dešava se najgore. Mišići na naduvavanje mogu da skliznu sa detetove ruke, kao i da se izduvaju, ili da se dete okrene naglavačke tako da ne može da izroni na površinu zbog tih istih vodenih pomagala, koja postaju „pomagala” za stradanja. Žao mi je da to kažem, ali je jednostavno tako, u tim situacijama otežavaju i odmažu... Rekviziti za vodu nisu tu da zamene mamu i tatu u vodi, već da pripomognu. Za bebe, mama i tata su najbolji „rekviziti”. Tek kada dete očvrsne u vodi i pokaže želju da se osamostali, tada može da se koristi neki od ponuđenih vodenih pomagala. Preporuka je da to uvek bude gospođa „nudlica” ili ti popularni „crvić”, „špageta”. Zašto? Zato što ona detetu od 18 meseci i dve godine daje na prvom mestu sigurnost, a sa druge strane slobodu kretanja na najprirodniji način. Dete nije „zarobljeno”.

Ako je neko dete naučilo da pliva u bazenu, da li ga treba posebno pripremiti za plivanje u moru ili, recimo, reci kao što je Dunav?

Da, apsolutno. Mnoga deca koja su samo plivala u bazenu, u početku je teško da se naviknu na reku, jezero, more, njihovu širinu i dubinu. Plivanje u moru za decu koja samo plivaju u bazenu je gospodin „stranac“. To je i za očekivati. Deca se boje nepoznatog, a kamoli kada ugledaju vodeno prostranstvo ispred sebe sa talasima – more. Bazen u kome deca plivaju je isti svaki dan, dok se more iz sekunde u sekundu menja. Plivanje u moru je izazovnije i to ne samo za početnike već i za plivače. Znatno je „zahtevnije“ i fizički i psihički. Međutim, deca koja su odrasla kraj obale reke, jezera, mora za njih plivanje na otvorenom prostoru u „živim“ vodama nije nepoznanica, već pravo uživanje. Naravno bezbednost dece, plivača je na prvom mestu kako kraj bazena tako i na moru. Sa druge strane, dešava se da deca koja su uživala svako leto u talasima i moru ove ili sledeće godine neće ni prst da stave u vodu, jednostavno im takva situacija više ne prija. Takođe, deca koja su ribice u bazenu, kada odu na more imaju grč od velikog plavetnila, dubine. Boje se talasa. Različiti su ambijenti i uslovi koji odgovaraju ili ne detetu u trenutku oko ili u vodi. Ništa strašno. To su sve faze, koje se kao i u odrastanju menjaju iz godine u godinu. To naravno ne znači da treba da odustanete. Već naprotiv, pokažite svojim primerom deci kako može da se uživa i u moru, jezeru, reci. Na nama roditeljima nije da budemo njihove senke i da ih uhodimo šta rade i kako se ponašaju u i oko vode. Na roditeljima, kao i svima koji su u njihovom okruženju je da sa njima pričaju o situacijama koje su realne – da ih edukuju. A na nama stručnjacima za plivanje, je da ih učimo kako da budu bezbedna oko, na i u vodi.

Snežana Milanović

foto: privatna arhiva

 

Predstava za decu o plivanju

Premijerno izvođenje jedine dečije lutkarske predstave o plivanju „Plivajte sa nama“ u izvođenju dečijeg pozorišta „Teatrilo“, u režiji Cvetina Aničića, a po motivima četiri slikovnice o plivanju autora Vladimira Anušića, gledaćemo u ponedeljak 20. juna, 2022, od 19 časova, u okviru manifestacije „Futoško kulturno leto“ u KC Mladost. Ulaz je besplatan.

Za razliku od drugih dečijih lutkarskih predstava, „Plivajte sa nama“ je inspirisana realnim likovima, plivačima Jakovom i Petrom, a po motivima istoimenih slikovnica o plivanju i odrastanju čiji je autor Vladimir Anušić – Swimming Dad. Cvetin Aničić, renomirani dramaturg, lutkar i reditelj pretočio je ovu priču u stihovima sa ivice bazena u čarobnu, edukativnu, duhovitu i zabavnu predstavu za decu. Nakon premijere, predstava će „živeti“ u okviru redovnog repertoara dečijeg pozorišta „Teatrilo“ https://teatrilo.com.

Predstava je kreirana da na zanimljiv i zabavan način upozna decu sa mogućnostima koje plivanje pruža, ali i sa pravilima ponašanja na bazenu. Tokom predstave deca će na duhovit način, a uz Jakova i Petru i sa njihovom družinom za plivanje patkom Ratkom i majstorom za ronjenje ribicom Zlaticom, naučiti i da je pravilno disanje veoma važno za plivanje, da biti opušten u vodi je imperativ, da nema mesta strahu od vode, plivanja, jer život je lepši kada plivate!

Lutkarska predstava o plivanju namenjena je deci, (ne) plivačima od 3 do 8 godina, kao i onim malo starijima, jer nudi deci i roditeljima plivačko rešenje, usvajanjem koncepta plivanja bez straha, i bez napuštanja zone sigurnosti. Predstava je za decu koja žele da nauče da plivaju i uživaju u vodi, za plivače da se podsete koja su to osnovna pravila ponašanja na bazenu, roditelje čije dete ima strah od vode, plivanja ali i trenere, učitelje, koji deci mogu da predoče šta sve mogu da rade, kada znaju da plivaju, kao i za tetke, ujne, stričeve, bake, deke, koji decu od najranijeg uzrasta uvode u bezbedan a bogat svet plivanja i odrastanja u i kraj vode!

Režiser i dramaturg je Cvetin Aničić koji uz Ružicu Bojović upravlja unikatnim lutkama i scenografijom. Kreatori lutaka su Monja Jovanov i Cvetin Aničić.

Piše:
Pošaljite komentar