Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Minimalac dostiže 40.000 dinara, a prosečna penzija 36.000

17.06.2022. 10:19 10:22
Piše:
Foto: Dnevnik/Branislav Lučić

Primanja građana Srbije od naredne godine biće viša, a kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, veća primanja očekuju i penzionere i zaposlene koji rade za minimalnu platu.

Naime, najaljeno je da rast penzija neće biti manji od 18 odsto, te da bi minimalac trebalo da bude viši za oko 14 odsto. Ovo povećanje penzija i minimalne zarade će prosečne iznose ovih primanja uvećati za oko 5.000 do 6.000 dinara.

Najstarije građane Srbije povećanje penzija očekuje u dva navrata - jedno do kraja godine, a drugo od 1. januara naredne. Prilikom prvog povećanja penzije bi trebalo da budu više za 9,9 odsto, sledeće povećanje iznosiće 11 odsto, odnosno kumulativno oko 18,2 odsto, a očekuje se da će to odobriti i Međunardoni monetarni fond. Dakle, prosečna penzija u Srbiji, koja je sada oko 30.000 dinara, od početka sledeće godine biće viša za nepunih 6.000 dinara, te će najstarijim građanima Srbije u proseku, svakog meseca, u proseku, na račun stizati penzija od oko 36.000 dinara.

340 evra biće najniža cena rada

Penzionerima, čije su penzije više od iznosa prosečne, od naredne godine će, u skladu s procentom povećanja, penzioni ček biti uvećan od oko 7.000 dinara pa do oko 18.000 dinara. Tako će penzioneri čija je penzija sada oko 40.000 dinara od naredne godine primati ček viši od 47.000, dok će penzije koje su sada oko 50.000 dinara dostići iznos od oko 59.000 dinara. Penzije koje su sada oko 80.000 dinara, od početka sledeće godine biće oko 94.500 dinara, dok će se penzije koje sada dostižu iznos od oko 100.000 dinara, prekočiti cifru od 118.000 dinara.

Predsednik Saveza penzionera Srbije Andreja Savić rekao je Tanjugu da ova najveća penzionerska organizacija u zemlji podržava najavu povećanja i istakao da je ovaj potez usledio u pravom trenutku.

Dodao je da je Savez penzionera Srbije već uradio odgovarajuće analize i elaborate sa kojima će izaći u razgovorima sa nadležnim državnim institucijama.

300 miliona evra godišnje košta povećanje minimalca

„Tu, pre svega, mislim na Ministarstvo finansija i resorno Ministarstvo rada pred koje ćemo izaći sa našim argumentima i da vidimo kako metodološki može da se u narednom periodu realizuje ideja koja je juče izrečena”, rekao je Savić.

On je ocenio da su se posle dvogodišnje teške epidemiološke situacije i kasnijih geopolitičkih događanja i rasta inflacije, stekli uslovi da se donesu konkretna rešenja u vezi sa poboljšanjem materijalnog položaja penzionera.

Radnici koji svakog meseca primaju minimalac, a procenjuje se da ih u Srbiji ima i više od 300.000, takođe mogu da očekuju deblje koverte. Iako pregovori o visini minimalne zarade za narednu godinu tek predstoje, najavljeno je da će rast minimalne zarade dostići dvocifreno uvećanje u procentima i da će rast biti 12, 13 ili 14 odsto. Uz to, ukazano je i da povećanje minimalca neće ići na teret poslodavaca, već će ga preuzeti država. Budući da je sada  prosečan minimalac oko 35.000 dinara, od januara sledeće godine će biti, u proseku, viši za oko 5.000 dinara pa će zagarantovana plata iznositi oko 40.000 dinara. Uz to povećanje minimalca, od januara sledeće godine, u proseku, će oni koji rade za ovu platu u kovertama imati oko 340 evra, što je za oko 40 evra više nego što je sadašnja vrednost minimalne zarade preračunate u evre.

Da bi minimalna zarada bila povećana za najavljenih oko 14 odsto, potrebno je 300 miliona evra na godišnjem nivou, a država to namerava da finasira sama, iz buyeta. Kako bi se to i uradilo, planirano je da se poveća neoporezivi deo zarade, koji je sada 19.300 dinara, a najavljeni su i manji porezi i doprinosi na zaradu, čime bi se smanjilo ukupno opterećenje na oko 60 odsto. 

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar