Predstavljena platforma Vojvođanski kompozitori
Pod okriljem Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski” zaživela je digitalna platforma „Vojvođanski kompozitori”, projekat muzikologa Adrijana Kranjčevića.
U prvoj fazi platforma obuhvata kompozitore umetničke muzike sa ovih prostora koji nisu više među živima, poput Josifa Šlezingera, Isidora Bajića, Rudolfa Bručija, Ivana Kovača... Pored preglednih biografija, za svakog autora se vezuju i audio zapisi odabranih njihovih kompozicija, a u određenim slučajevima i partiture u nekom od dostupnih formata.
– Kriterijum kojim sam se vodio u vezi sa odrednicom “vojvođanski” je da je kompozitor nekim svojim delom života ili karijere vezan za Vojvodinu. Ali je za sve karakteristično da su stvarali inspirisani ovdašnjim prirodnim lepotama, ljudima i bogatim muzičkim nasleđem – pojašnjava Adrijan Kračnjević, uz napomenu da umnogome zahvaljujući njihovom delovanju danas imamo i muzičko obrazovanje i muzičke institucije, te da su oni direktno ili indirektno obrazovali mnoge današnje kompozitore, muzikologe, kritičare, teoretičare i izvođače, kao i, ne manje važno - publiku.
U drugoj fazi realizacije projekta „Vojvođanski kompozitori” platforma će biti dopunjena podaci o živim stvaraocima, naravno uz njihovu prethodnu saglasnost i saradnju. Pri tome je važno istaći da preduslov za uvrštavanje u ovu platformu neće biti članstvo u neko od reprezentativnih domaćih ili inostranih udruženja kompozitora, već pre svega relevantnost stvaralaštva. Iako će, naime, platforma primarno biti otvorena za profesionalne kompozitore, radi dobijanja šire slike o ovdašnjem muzičkom nasleđu, svoje će mesto u njoj zauzeti i autori koji nisu kompozitori po vokaciji, ali čija dela to zaslužuju.
– Pojedine kolege muzičari su me pitale ko odlučuje o tome ko će biti uvršten u platformu. Razmišljao sam o ovome i došao do zaključka da nama u ovom trenutku nije potrebna ekskluzija, pošto nije reč o konkursu ili nekom takmičenju, nego, naprotiv, inkluzija. Suštinska stvar i osnovna ideja vodilja je da kompozitori sa ovih naših panonskih prostora kroz krovnu organizaciju kulture Vojvodine imaju digitalnu platformu koja će im omogućiti veću vidljivost i dalju diseminaciju njihovih dela. A da li će i u kojoj meri ta dela biti izvođena, to će i dalje zavisiti od onih koji su nadležni i zaslužni za interpretaciju, s tim što će ponuda biti u mnogo većoj meri vidljiva nego što je to sada slučaj – navodi Kranjčević.
Po oceni prvog vojvođanskog muzikologa Dušana Mihaleka, digitalna platforma „Vojvođanski kompozitori” propagira prave vrednosti naše muzike i spašava ih od zaborava, ali i vaspita novu generaciju ljubitelja muzičke umenosti: „Istovremeno, savremenim i budućim generacijama muzikologa biće ona, nadam se, podsticaj da se upuste u nova istraživanja”... Za kompozitorku Aleksandru Vrebalov, ovakav projekat katalogizacije i arhiviranja izuzetno je važan, jer čak i kada je reč o pojedinim savremenim autorima teško je doći do notnog materijala, a ni snimci izvođena njihovoh dela napravljeni pre ratova devedesetih uglavnom nisu dostupni javnosti. „Veoma je bitno da imamo sve te informacije na jednom mestu, zato što je to snaga naše sredine i podstiče važno osećanje da pripadamo jednoj kreativnoj, kvalitetnoj zajednici, ali i da sa nama ništa ne počinje i da se sa nama ništa ne završava”...
M. Stajić