Na severu Banata: Preskakanje vatri Lazarica
Paljenje i preskakanje vatri Lazarica je drevni običaj koji se neguje na severu Banata, pa je tako bilo u petak uveče pred pravoslavni praznik Lazarevu subotu ili Vrbicu, a u susret praznovanju Uskrsa.
Prvi put vatre Lazarice su se preskale u dvorištu Kulturnog centra u Kikindi, ali tradicija je nastavljena i na mnogim kikindskim i sokacima severnobanatskih mesta.
Drevni običaj paljenja i preskakanja vatri Lazarica ima više značenja. Etnolozi objašnjavaju da su u osnovi toplota i svetlost, te da predstavlja jednu vrstu zaštite od zlih sila, uroka i demona. Iz tih razloga su ljudi, u nedostatku naučnih saznanja, od davnina pribegavali paganskim običajima i palili vatre, a danas mladi u preskakanju vatre vide radost i izazov, mogućnost da se druže i nadmeću.
U narodu se takođe veruje, da će onog koji uspe da preskoči plamen vatri Lazarica, tokom cele godine pratiti dobra sreća i da mu „veštice“ ništa neće moći. Ohrabrivši mlade, u preskakanju vatre učestvovao je i gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač, koji kaže da ovu lepu i za ovo podneblje svojstvenu tradiciju treba negovati.
- U duhu svih predstojaćih praznika, čuvamo ovu tradiciju. Lazarica je nešto čega se sećamo i na ovaj način prenosimo običaj na mlađe generacije. Siguran sam da će paljenje i preskakanje Lazarice na ovom mestu postati deo obeležja našeg grada i da će generacije koje dolaze, baš kao što smo nekada mi, uživati u svemu što ovi praznici donose - rekao je Lukač.
U severnom Banatu pouzdano se zna da se Lazarice još uvek drže u Čoki, Srpskom Krsturu, Ostojićevu, Mokrinu, Iđošu, ali i u Kikindi. Kulturni centar je uz podršku Grada Kikinde organizovao paljenje i preskakanje Lazarice, običaj specifičan baš za ovaj kraj. Marko Markovljev iz Kulturnog centra Kikinde podseća da su u januaru uoči Božića pri put organizovali korinđanje, pa je to bila inspiracija da se organizuje i obeleži ovaj običaj, koji smatra da vredi negovati.
- U planu je da ovako organizujemo još neke običaje koji neguju porodična okupljanja. Veliki odziv sugrađana je dokaz da Kikinđani vole ovakve porodične običaje - kaže Markovljev.
Za učesnike i brojne posetioce manifestacije članice Etno građanskog društva lanice EGD „Suvača“ i Udruženja žena „Kikinda“, ispekle više od 600 krofni i blizu 1.000 palačinki, a nije izostao i običaj da se peku kokice.
Oko vatri Lazarica okupljali su se Kikinđani u Dositejevoj, Njegoševoj i drugim ulicama. Ispred porodične kuće Zairć u Njegoševoj ulici Biljana Mandić iz porodice Zarić-Šumar, veli da se po tradiciji pali i preskače vatra Lazarica da bi na taj način najhrabriji mladi momci koji planirjau da se žene pokazali svoju odvažnost i hrabrost.
- Na ovaj način mi teramo i neke zle sile, štetočine, zle duhove. Obavezno se peku pekarske kifle i krofne i kokamo kokice uz buku, tako što deca udaraju kašikama u šerpe i imamo zvona kojima teramo zle duhove. Nekada se narod tako oko vatri okupljao u proleće pre setve i sećam se kao dete da su meni i mojim sestrama tada roditelji kupovali nove stvari, išli smo u crkvu na Vrbicu, to su dani kada se porodično okupljamo oko trpeze - ispričala je Biljana Mandić.
Teolozi tumače da svetlost vatri Lazarica simbolizuje svetlost Lazarevog vaskrsenja i radosti koje je ono donelo, ali i najavljuje svetlost Hristovog vaskrsenja.
Verovanje je da onaj ko uspe da preskoči plamen Lazarice time sa sebe „čisti“ i „žeže“ dobar deo grehova, odnosno da svojevrsni podvig mladih ima duboku simboliku. Običaj paljenja vatri Lazarica koji se zadržao ili je obnovljen u mnogim banatskim mestima, neguje i duh hrišćanskog zajedništva.
M. Mitrović