Sremski Karlovci: Besplatna pomoć u kući za 25 građana
Stariji građani i bračni parovi koji žive sami u Sremskim Karlovcima, zahvaljujući novcu koji je opština dobila od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za usluge iz domena socijalne zaštite i učešćem lokalne samouprave u finansiranju, od aprila ponovo mogu da računaju na pomoć u kući, koja obuhvata osnovno spremanje prostorija u kojima borave korisnici, nabavku namirnica, pripremu laganih obroka, odlazak po recepte i lekove, plaćanje komunalnih računa, unošenje ogreva, zadovoljavanje osnovnih higijenskih potreba...
Ova usluga projektovana je za najviše 25 korisnika i besplatna je. Pružaće se u narednih šest meseci. Sugrađani mogu da preuzmu obrazac u prijemnoj kancelariji u Magistratu, Trg Branka Radičevića 1, da se obrate Odeljenju za društvene delatnosti ili patronažnoj sestri i podnesu zahtev.
Rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti u karlovačkoj opštini Nada Ostojić Agbaba kaže da se ta usluga socijalne zaštite pruža građanima Sremskih Karlovaca - starijim bračnim parovima, samcima, bolesnim i slabo i potpuno nepokretnim poslednjih deset godina u kontinuitetu.
-Uslugu finansiraju Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i opština – objašnjava Nada Ostojić Agbaba. - Vlada značajno interesovanje sugrađana za tu vrstu pomoći. Tokom mesec dana kada se pravi pauza zbog potpisivanja novih ugovora, oni se javljaju i traže da se nastavi što je nama znak da postoji potreba za tim. Pružanje pomoći sugrađanima u prevazilaženju osnovnih životnih, socijalanih i zdravstvenih problema je deo opštinske Odluke o socijalnoj zaštiti.
U novom ciklusu pomoći u kući tu uslugu će pružati licencirana novosadska firma „Feliks domus”, koja to radi poslednjih nekoliko godina u Karlovcima. Dve geronto-domaćice imaju obavezu da obilaze prijavljene i obavljaju im poslove za koji postoji dogovor.
– Nabavka lekova, odlazak kod lekara i u kupovinu, donošenje ogreva, spremanje kuće, pomoć oko lične higijene – neke su od usluga koje geronto-domaćice pružaju korisnicima, a to je značajna pomoć za one koji ne mogu sami sve to da obave – kaže Nada Ostojić Agbaba. – Nama je bitno da možemo da podignemo kvalitet života naših sugrađana. Mi ćemo u drugoj polovini godine poslati zahtev Ministarstvu za rad za dodatne pare kako bismo mogli i u oktobru, novembru i decembru da obezbedimo starima pomoć u kući.
Naša sagovornica napominje da su u resornom Odeljenju za društvene delatnosti došli do zaključka da Odluku o socijalnoj zaštiti iz 2017. treba dopuniti. Kako kaže, nije reč o usklađivanju sa zakonom nego upravo dodavanju nekih novih vidova zaštite.
– Primetili smo da nekim našim sugrađanima treba personalna asistenicija. Do sada smo plaćali lične pratioce za učenike i građane koji su imali potrebu za takvom uslugom. Osim pristupačnosti, lokalna samouprava ljudima sa invaliditetom treba da pruži još ponešto što je garant njihovog dostojanstvenog života – da im omogući da se školuju, rade, vode društveni život – zaključuje nada Ostojić Agbaba.