Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dobra volja i ukusan zalogaj za izgradnju Humanka

03.04.2022. 14:36 14:38
Piše:
Foto: R. Hadžić

Humanitarni pasulj sa suvim rebarcima, kuvao se juče u restoranu “Remek Jelo” u Ulici Lasla Gala 18, a sav prihod od prodatih porcija išao je za izgradnju “Humanka”, odnosno kutka za ugrožene sugrađane.

Ekipa “Dnevnika” je navratila u vreme ručka, oko 13.30 sati da proba specijalitet, a kako nam je rekla Aleksandra Stanić iz Udruženja građana “Patrija” organizatora akcije, kupili smo 21. porciju, a do završetka akcije  prodato ih je 50.  Kutak za ugrožene bi trebalo da se završi do kraja maja i nalaziće se u Crnoj kući, Omladinskom klubu “CK13”, u Ulici Vojvode Bojovića 13.

- S obzirom na to da sam član Udruženja “Patrija”, a moja majka drži restoran “Remek Jelo”, došle smo na ideju da realizujemo humanitarno kuvanje pasulja za “Humanka”– kaže Stanić, objasnivši da se radi o automatu sa policama, na kojima će se nalaziti konzervirana i nekvarljiva hrana, kao i sredstva za ličnu higijenu. – Osim toga, sadržaće predmete za hobi i razonodu poput društvenih igara i tome slično. Jedna od članica udruženja je došla na tu ideju, jer radimo sa ljudima koji su na margini društva, socijalno su ugroženi, stigmatizovani i odbačeni, te nemaju uslove za život kao mi.

Po njenim rečima, ima tridesetak korisnika u gradu, Begeču, Sremskim Karlovcima i drugim prigradskim naseljima sa kojima su svakodnevno u komunikaciji, te su uvideli da postoji potreba da se napravi takav kutak.

- Bitno je napomenuti da “Humanko” neće biti samo automat sa neophodnim stvarima, već je zamisao da tu bude i dodatna podrška za one kojima je pomoć neophodna, od psihološke i socijalne, preko pravne pomoći, do ekonomskog osnaživanja – priča Aleksandra Stanić, dodavši  da tako žele da otvore mogućnost za zaposlenje tih ljudi na nekim od projekata koje realizuje Udruženje. – Tako bismo mogli da ih zaposlimo na prodaji časopisa “Lice ulice”, koji je već postao poznat javnosti.

Treba nam mnogo više solidarnosti u društvu, međusobnog razumevanja i uvažavanja (Radivoje Jovović)

Kada smo stigli u restoran, ispred nas je stajao mladić i preuzimao svoje četiri naručene porcije pasulja, a za akciju je kaže, čuo od drugarice Ivane.

- Apsolutno podržavam ovakve akcije i smatram da nam treba mnogo više solidarnosti u društvu, međusobnog razumevanja i uvažavanja – iskren je Radivoje Jovović, dobacivši da osim što voli pasulj, priča o “Humanku” ga je definitivno navela da danas baš to “mazne” za ručak. - Poprilično sam iskusni poznavalac ovog jela, pa na prvu loptu mogu da kažem da deluje da je napravljen sa mnogo truda i entuzijazma, začinjen ljubavlju i  to je način na koji bismo svi trebali da živimo. Razmena ljubavi među ljudima i pomoć drugima je najbitnija, jer hrana nije hrana, ako nemaš s kime da je podeliš.

Mama Zora Krstić koja kuva u ugostiteljskoj radnji “Remek Jelo” kaže da je noć pre počela pripreme, a ujutru je pasulj pristavljen da se krčka. Pripremila je oko 70 porcija, a jedna je sadžala  oko 400 grama ili laički - dve kutlače, i koštala je 300 dinara.

I. Bakmaz

Piše:
Pošaljite komentar