Kusturici uručena Svetosavska povelja SPKD Prosvjeta
BEOGRAD: Reditelj Emir Kusturica primio je danas "Svetosavsku povelju" Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva (SPKD) "Prosvjeta" u kripti Hrama Svetog Save na Vračaru.
Kusturica je priznanje primio od predsednika "Prosvjete" Milimira Mučibabića koji je istakao da mu je čast i zadovoljstvo da uruči povelju "najvećem srpskom reditelju".
Svečanosti su prisustvovali patrijarh srpski Porfirije, mitropolit crnogorsko-promorski Joanikije i članovi Sinoda Srpske pravoslavne crkve, književnik i prethodni dobitnik "Svetosavske povelje" Matija Bećković direktor Uprave Vlade Srbije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon i drugi.
Kusturica je u govoru okupljenima rekao da kod drugih nagrada "nije izvesno da li će vam pokucati na vrata i tražiti da je vratite, danas kada se svaka reč i zarez meri, a ne ono što je čovek činio čitav život".
"Jedna pogrešna reč može da vas dovede u traumu. Međutim čovekovo je da se brani i da pripada svojoj kulturi", istakao je Kusturica.
Srpski reditelj je rekao da je sinoć gledao "potresni" dokumentarni film o biolaboratorijama uništenim u Ukrajini "koje su bile sejači smrti"
Komentarišući film, Kusturica je dodao da ljudima nije jasno kako se kovid neprekidno vraća, od koga oboljevaju i umiru, a "izgleda da je to ručni rad, manufaktura koja je prvo zasejana u Gruziji gde se na laboratorije troši 20 miliona dolara godišnje".
"Gde jedan čovek kod koga se probudila savest u tom filmu upozorava svoje sugrađane da se preko komaraca i gamadi nad njima vrši najgnusniji eksperiment", rekao je Kusturica.
On je dodao "ovaj rat koji je počeo, ratni sukob ili intervencija, sigurno ima predigru u mnogim motivima koje će istoriografija tek da otkrije, ali je istina da se sa litrom kovida može zaraziti čitav grad".
Kusturica je rekao da nije slučajno što je Semjuel Hantington u svojoj knjizi "Sukob civilizacija" uvrstio i rat u Bosni i Hercegovini, jer su u njemu bili prepoznatljivi simptomi sukoba civilizacija.
"Jedino što u našem poslednjem ratu i razvaljivanju Jugoslavije, koji je dokrajčio NATO, nije bilo vremena za prozelitske radnje koje su katolici obavili između 1941. i 1945. Ali je istina da su posle ratnih dejstava etnoreligijske grupe još više zatvorene u sebe a nepoverenje veće nego pre rata devedesetih", ocenio je Kusturica.
Podsetivši da Hantington pominje da borci vojske Alije Izetbegovića 1995. godine nisu klicali NATO paktu već Saudijskoj Arabiji i Turskoj, Kusturica je ocenio da su i veliki sukobi u svom temelju religiozni "kao što je i ovaj danas u Ukrajini".
Između ostalog, Kusturica je podsetio na Hantingtonovo mišljenje "da je zapadna civilizacija poprimila degenerativna svojsta i da demografski neće moći da obavi osvajanje drugih civilizacija".
Slavni reditelj je rekao da ga je pozitivno obradovalo što je, uprkos predviđanjima da će svi govoriti engleski, statistički dokazano da i pored njegove dominacije svi i dalje govore svoje jezike i razvijaju svoja govorna područja".