Četvrti put kuglašice Alimente najbolje u Srbiji
uglašice novosadske Alimente odbranile su titulu državnih prvakinja. U poslednjem ligaškom kolu, na gostovanju u Nišu, savladale su tim Čaira sa 5:3 (3.107:2.963).
KNajbolji pojedinačni učinak postigla je svojevremeno jedna od najboljih mladih kuglašica u svetu Hermina Lukač (573). Dodamo li tome i podatak da je i drugi rezultat po vrednosti delo igračice iz gostujućeg sastava Olivere Čikoš (537) dobićemo sliku o razlici u klasi, dovoljno uočljivoj da superiornost Alimente naglasi i lidersku poziciju na tabeli učvrsti sa 16 pobeda, uz dva poraza, ispred sugrađanki iz Radničkog na drugom i Vojvodine na trećem mestu.
– Spremni smo da dve decenije postojanja kluba, sledeće godine, proslavimo uz petu titulu najboljeg ženskog kluba u Srbiji – samouvereno će vlasnica, predsednik, trener i kapiten Alimente Marija Krstić. – Kad se samo setim kako smo počele dole u podrumu, na dve staze. Klub sam osnovala i temelje kuglani postavila samo zato što nikako nismo mogle da priđemo stazi od muškog sveta. Skelama smo prelazile u Petrovaradin, jedva smo kugle videle u zadimljenom prostoru, a kugle hladne kao pogledi kuglaša, koji su retko kada imali razumevanje za našu želju da bacamo, da se takmičimo...
Onda lepo, kaže Marija, zajedno sa mojom Melanijom, Katicom, Mikašinovićkom, odlučim da mi napravimo našu kuglanu i eto...
Šampionke
Titulu državnih prvakinja odbranile su: Hermina Lukač, Jasmina Anđelković, Kristina Ljubenković, Vladana Obrenić, Olivera Čikoš, Teodora Relota, Melanija Kolbas, Mirjana Ćirić i Marija Krstić.
– Vremenom su nam se priključile igračice visokog rejtinga, među njima Jasmina Anđelković, Hermina Lukač, Olivera Čikoš i druge. One su meni satisfakcija za sve što sam radila i uložila, one su tako vredne, savesne, odgovorne, uvek spremne za najveće izazove. To mi daje snagu da klub održim, da ga razvijam i da još uvek bacam.
Rezultate u domaćim takmičenjima pratili su i uspesi na međunarodnoj sceni. Potkraj prošle godine Alimenta je osvojila treće mesto na Svetskom kupu u hrvatskom Otočcu. Taj domet ranije su ostvarile jedino takmičarke subotičkog Pionira. Subotikog kluba više nema. Alimenta je tu sa zbirkom svetskim medaljama u pojedinačnoj konkureniji, Jasmine Anđelković i Hermine Lukač, pre svih.
– Prava smo sportska porodica – svedoči Hermina Lukač, juniorska svetska šampionka u miksu sa Markom Antićem, vlasnica kolekcije od devet medalja sa planetarnih takmičenja, od 14. godine do konkurencije mlađih seniorki. – Četvrtu godinu sam u Alimenti. Uporedo, bacajući za ovaj klub završila sam i Ekonomski fakultet, nisam morala da brinem o bilo čemu, fakultet, kuglana, posle treninga druženje, opet u krugu našem sportu naklonjenih osoba. Pet klubova sam promenila, ništa i niko ne može da se poredi sa Alimentom. Drugi put smo odbranile titulu, zapravo reč je o duploj kruni, prvenstvo i kup. Rezultati govore sve. Što se moje pojedinačne karijere tiče, red bi bio da nastavim niz, započet i negovan u kategorijama mlađeg uzrasta. Pripremam se za seniorsko Svetsko prvenstvo, pravilnije pripremam se za medalju na Svetskom prvenstvu.
Od 10 ženskih superligaških klubova u Srbiji, osam stanuje u Vojvodini, po jedan u Beogradu i Nišu. Od četiri novosadska kolektiva, tri kroje izgled vrha tabele. Nema takmičenja na kontinentalnom i svetskom nivou na kome naše dame nisu dobacile do medalje. Ovo podsećanje na rezultat Alimente, uzornog sportskog kolektiva, u kome zaista caruje drugarstvo takmičarki od 15 do 55 godina, jeste pokušaj da ukažemo na sportsko dostignuće panonskog podneblja u Srbiji koje satisfakiju ima jedino na „Dnavnikovoj“ manifestaciji potkraj svake godine, prilikom izbora najboljih sportista koji su godinu obeležili.
L. Bakmaz