Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika“: Finiš za učesnike izbora 3. aprila

16.03.2022. 10:35 10:45
Piše:
Foto: F. Bakić/Izborna kutija

BEOGRAD: Na izborima 3. aprila na svim biralištima u Srbiji građani će dobiti glasačke listiće za predsedničke i parlamentarne izbore, a u 13 lokalnih samouprava, još jedan za gradsku, ili opštinsku skupštinu.

Predsednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević saopštio je juče da je do 13. marta u ponoć, kada je istekao zakonski rok za kandidature, proglašeno 17 izbornih lista za parlamentarne izbore, a da ih je pet u postupku poglašenja. Kada je reč o izborima za predsednika Republike, predato je osam kandidatura, a zasad je proglašeno šest kandidata. Na prethodnim parlamentarnim izborima održanim u junu 2020. godine na listićima je bila 21 lista za Skupštinu Srbije, iako je deo opozicije bojkotovao izbore, dok se 2017. za mesto šefa države takmičilo 11 kandidata.

Redosled na listiću za parlamentarne izbore određuje se na osnovu proglašenja lista, dok se redosled kandidata za predsednike određuje žrebanjem.

- Žrebanje će biti u narednih par dana, najkasnije do 18. marta. U dva bubnja s kuglicama biće imena proglašenih kandidata. Ja kao predsednik komisije, sekretar i zamenik sekretara učestvujemo u žrebanju na sednici RIK-a, a RTS prenosi žrebanje - navodi Dimitrijević. Ranijom odlukom RIK utvrđeno je da će glasački listić za parlamentarne izbore biti sive, a za predsedničke plave boje.


Funkcioneri iza kamere od 24. marta

Ovih dana predizborna kampanja se zahuktava, a učesnici u izbornoj trci žele da osvoje što više prostora u medijima. No, to i ne čudi, jer  kada počnu da se odbrojavaju poslednji dani pre 3. aprila, za kandidate će početi da važe restrikcije, usaglašene u dijalogu vlasti i opozicije.

Tako su se među setom izbornih zakona, koji su usvojeni desetak dana pre raspisivanja izbora, našle i izmene Zakona o elektronskim medijima, koje se odnose izveštavanje o takozvanoj funkcionerskoj kampanji. Usvojene izmene predviđaju da 10 dana pre dana glasanja mediji ne mogu izveštavati o zvaničnim javnim skupovima na kojima se otvaraju infrastrukturni i drugi objekti poput pruga, puteva, mostova, škola bolnica, fabrika. To podrazumeva i da od 24. marta neće biti ni priloga o početku izgrađnje ovakvih objekata, ako na tim skupovima učestvuju javni funkcioneri koji su kandidati za predsednika Republike, poslanike u republičkoj ili pokrajinskoj skupštini, gradske i opštinske odbornike.


Otklanjanje nedostataka RIK je naložio podnosiocima lista Romska partija - Srđan Šain, Ruski manjinski savez - Milena Pavlović, Pavle Bihali Gavrin, Narodni front - Most i Zelena stranka. RIK je listi Romska partija - Srđan Šain priznao satus liste nacionalne manjine i naložio predlagaču da dostavi još najmanje 578 ispravnih potpisa podrške do neophodnih 5.000 za listu nacionalne manjine.

U slučaju lista Ruski manjinski savez - Milena Pavlović, Pavle Bihali Gavrin, Narodni front - Most i Zelena stranka članovi RIK-a su većinom glasova utvrdili da postoji osnovana sumnja da su predlagači pokušali da zloupotrebe status liste nacionalne manjine, zbog čega i je naloženo da u roku od 48 sati dostave nedostajuće i overene potpise podrške birača do minimalnog broja od 10.000 potpisa neophodnih za liste stranaka koje nemaju manjinski status.

Od uvođenja višestranačja, ovo je 13. put da se bira saziv Skupštine i 10. put da se bira šef države.  Dimitrijević je rekao je da će zbirna izborna lista biti proglašena do 18. marta u ponoć, kada ističe i rok za utvrđivanje konačnog broja birača. "Ukupan broj birača određuje se rešenjem Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, a RIK onda donosi zaključak", objašnjava Dimitrijević i dodaje da svako može putem veb-prezentacije, ili odlaskom u opštinsku upravu da proveri da li je na spisku. Ove godine dijaspora će glasati u 34 zemlje, a procenjuje se da ima dvostruko više glasača nego na prethodnim izborima.

Stalni sastav RIK-a i biračkih odbora čini oko 65.000 ljudi, a pored toga svaka proglašena lista ima pravo na po još jednog člana na svim biračkim mestima. Međustranačkim dijalogom je dogovoreno da u RIK-u i lokalnim komisijama sede i predstavnici vanparlamentarnih stranaka – šest članova i šest njihovih zamenika.

Republička izborna komisija dodeliće mandate narodnim poslanicima po redosledu na izbornoj listi u roku od 10 dana od objavljivanja ukupnog izveštaja o rezultatima izbora. Za predsednika Republike u prvom krugu biće izabran kandidat koji je dobio više od polovine glasova birača koji su glasali. Ako to ne uspe nijednom kandidatu, nakon 15 dana glasa se u drugom krugu izbora. U tom slučaju na listiću će biti samo dva kandidata, a pobednik izbora je onaj koji dobije najveći broj glasova.

Beogradska izborna komisija do sada je proglasila 11 lista. "Na čekanju" je izborna lista "Ruski manjinski savez za Beograd - Aleksandar Buhanac, koju je predala Koalicija Ruski manjinski savez za Beograd, a kojoj je GIK naložio da ispravi nedostatke. I kada Gradska izborna komisija bude utvrdila zbirnu izbornu listu, jasno je da će na ovim izborima biti manje učesnika nego pre četiri godine, kada su se na glasačkom listiću  našle čak 24 izborne liste.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar