Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Čaba Šarnjai iz Kanjiže spojio brodić, salaš i traktor u turistički brend

13.03.2022. 08:42 08:48
Piše:

Već desetak godina Čaba Šarnjai (40) iz Kanjiže turističkim brodićem “Tisin tango” krstari rekom Tisom, a zahvaljujući tim plovidbama mnogi sugrađani i turisti upoznali su čari predivne reke i njenog priobalja u severnom Potisju. Čaba je u svoju ljubav prema reci Tisi i prirodi, spojio brodić “Tisin tango”, salaš i traktor, kojim obogaćuje turističku ponudu ovog kraja, pa je za prošlu godinu poneo i priznanje “Turistički Tiski cvet”.  

Pored krstarenja brodićem “Tisin tango”, Čaba je otišao nekoliko koraka dalje, čime dorpinosi da se u što većoj meri iskoristi turistički i razvojni potencijal, predstavljajući gostima kakvom lepotom i bogatstvom je okružen. Ujedno promoviše očuvanje prirodnih čari Panonske princeze, kako poklonici Tise još nazivaju reku koja od izvora na Karpatima svojim talasima zapljuskuje pet država, spuštajući se Panonskom nizijom u zagrljaj Dunavu kod Starog Slankamena. 

- Turisti reku Tisu pohode najviše u vreme jedinstvenog prirodnog fenomena cvetanja, ali hiljadu je drugih razloga zbog kojih vredi izaći na reku i upoznati njene lepote - ističe Čaba Šarnjai, koji u “Tisin tango” može da ukrca tridesetak putnika, a upravo za predstojeću sezonu pojačavaj svoju flotu novim brodićem duplo većeg kapaciteta. 

Pre nego što je pandemija svima iskomplikovala život, pa i poslove kojim se bave, brodićem “Tisin tango” Čaba je u toku sezone na Tisi u okolini Kanjiže uspevao da provoza više od 3.000 posetilaca. Sezona potraje od početka juna do sredine septembra, a u prvoj godini pandemije bilo mu je jako teško jer posetilaca nije bilo pa su i krstarenja rekom izostala, dok je proša sezona uprkos pandemiji bila sa skromna sa oko 1.700 posetilaca.  

Čaba objašnjava da je novi brodić kupio pre pandemije izazvane koronom, uz zamisao da ga uredi tako da pruža što bolji ugođaj gostima. Računao je da će dodatno uređenje potrajati tri meseca, ali je prvi talas pandemije pretprošle godine sve poremetio. 

- Kasnim u uređenju novog brodića dve godine, ali će za ovu sezonu biti spreman - kategoričan je Čaba Šarnjai . - Novi brodić je veći, sa jačim motorom, većim kapacitetom i svim drugim karakteristikama. Pored toga što će moći u njega da se ukrca 50 do 60 putnika, koristiću ga za duže plovidbe na Tisi i Dunavu, a ispunjavaće sve uslove i za međunarodne plovidbe. Hoću da se upustim u celodnevna krstarenja rekom Tisom do ušća u Dunav kod Starog Slankamena, pa i da se u višednevnim turama sa turistima otisnem do Đerdapa, ili u vikend posete Beogradu, Smederevu i Novom Sadu.               

Na krstarenja “Tisinim tangom” dolaze turisti iz svih krajeva Srbije i susedne Mađarske, a u vreme kada čudesni insekti Tisinog cveta kratoktrajnim ljubavnim zanosom priređuju čaroliju cvetanja Tise, znati-

željnici željni jedinstvenog doživljaja stižu iz Hrvatske, Slovenije, Austrije, Nemačke, Švajcarske, pa i iz udaljenijih država.   

Za one posetioce koji hoće da malo više razgrnu vrbake na tiskoj obali, Čaba ih vodi nekoliko koraka dalje, do porodičnog salaša kod Adorjana i dalje do zanimljivosti u okolnim mestima kanjiške opštine. Nakon jednosatne vožnje brodićem do Adorjana, na 150 metara od tiske obale pešice se brzo stiže na salaš. 

- Moj ćale je salaš kupio pre 25 godina i tu smo odnegovali voćnjak, pa kada sam uplovio u ove turističke vode, razmišljao sam kako da sve obogatim da bude atraktivnije i pokažem gostima šta još sve imamo. Salaš sam pretvorio u turistički eko centar pa je tu predah za goste uz domaću rakiju i hranu, a potom turističkim traktorom na čijoj prilagođenoj prikolici ima 30 mesta, već prema želji i afinitetu gostiju obilazimo okolinu, jedan ili dva dana. Idemo do pašnjaka Jaraš, Čudotvorni bunar sa lekotivotm termalnom vodom zahvaljujući kojoj je pre više od jednog veka Kanjiža postala banjski centar. Ima šta da se pokaže gostima u svih 13 naselja kanjiške opštine, a posle vožnje traktorom vraćamo se do salaša i izlet zaokružujemo plovidbom brodićem do Kanjiže - objašnjava Šarnjai. 

Očuvanje prirode je najvažnije, da bi se na reci Tisi i njenom priobalju unapređivao turizam i ljudi dolazili da uživaju u čarima reke, smatra vlasnik „Tisinog tanga“. 

- Ljude koji dolaze da uživaju na reci ne interesuje da vide brze čamce glisere ili skutere na vodi, nego hoće da vide crne rode koje se gnezde u šumarku kraj Tise, da ugledaju čopor srna ili divljih svinja kraj dolme, dabrove koji su se poslednjih godina vratili. Bez očuvanja prirode, ne može biti ni turizma na Tisi. Živim od turizma, to mi je posao, pa i u slobodno vreme provodim vreme na reci i sa istomišljenicima koji se zalažu za očuvanje prirode, organizujemo akcije na čišćenju priobalja Tise. Tisa je meni najlepša reka, i ne samo meni. Brodić sam nazvao „Tisin tango“, jer tango nije običan ples, nego je nešto posebno gde je potrebno pokrete improvizovati. Tisa je posebna nepredvidiva reka, sada je vidite kao tihu i mirnu a za pola sata može da se dobro zatalasa, uvek je drugačija. Tisa je naša Panonska princeza koju moramo paziti, maziti i čuvati, da bi u njoj mogli i uživati - kaže Čaba Šarnjai. 

n Milorad Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar