Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Polovnjaci čak trećinu skuplji nego lane

09.03.2022. 09:46 09:48
Piše:
Foto: Tanjug/M.Paunović, ilustracija

Auto-industrija je već dve godine pritisnuta velikim problemima i svi proizvođači vozila suočeni su s poteškoćama u nabavci određenih komponenti, tokovi snabdevanja su poremećeni, nedostaju čipovi, skuplje su sirovine, transport...

Rezultat toga je da novih vozila nema dovoljno, a to je, naravno, i na tržištu polovnih vozila dovelo do slične situacije - polovnjaci se sve više traže, a ponuda je sve manja.

Ovo, naravno, nije specifično za Srbiju, naprotiv, dešava se na svim tržištima u Evropi - pošto se dešavanja na evropskom tržištu polovnjaka prenose na domaće. Zbog sve većih troškova koji prate nabavku polovnih automobila, polovnjaci su sve skuplji, a to kažu i na prodajnim mestima u Novom Sadu, gde se polovna vozila prodaju - polovnjaci su skuplji nego prošle godine. Ponuda je zadovoljavajuća, a trenutno je puno više zainteresovanih nego onih koji kupuju. Ukazuju i da su oni koji su polovni automobil kupili polovinom prošle godine dobro uradili jer sada sigurno ne bi za iste pare isti model doterali u garažu.

Po rečima menadžera prodaje Auto-centra „Karuzo” u Novom Sadu Dragana Topalova, zbog smanjene proizvodnje i ponude novih vozila raste potražnja za polovnjacima, a budući da ni njih nema dovoljno - cene restu.

Prošle godine mogao da se kupi za oko 6.000 evra, dok sada “klio” istih karaketistika teško može da se nađe za manje od 8.000 evra

- Sada su cene polovnih vozila na domaćem tržištu i do 30 odsto više nego prošle godine - kaže Topalov. - Tako je, recimo, vozilo niže klase “reno klio”, model koji se najviše kupuje kod nas, star pet godina, sa srednjim paketom opreme i dizel motorom, prošle godine mogao da se kupi za oko 6.000 evra, dok sada “klio” istih karaketistika teško može da se nađe za manje od 8.000 evra.

Po njegovim rečima, teškoća ima i pri nabavci polovnih vozila zbog sve većih cena, pa je teško uravnotežiti ponudu i potražnju, odnosno obezebditi kvalitetna vozila po prihvatljivim cenama.

- Rast cena polovnih vozila će se nastaviti jer rastu i cene vozila u nabavci. Potražnja za polovnim vozilima porasla je u celoj Evropi, a pošto mi u velikoj meri zavisimo od tog tržišta, ono što se tamo dešava reflektuje se na nas - kaže Topalov.

On ukazuje da je prošle godine prodaja bila bolje nego godinu dana ranije, a da se i na početku ove godine dobro poslovalo.

- Najtraženiji su automobili niže klase, a za kupovinu polovnih automobila uvek ima zainteresovanih, mada nisu svi kupci. Trenutno je, nakon dobrog starta na  početku godine, kupaca manje - kaže Topalov.

Trenuta situacija, zbog sukoba Rusije i Ukrajine, bez sumnje će se negativno odraziti na auto-industriju, a to će, posledično, uticati i na tržište polovnjaka.


Traženiji od novih vozila

Da se građani Srbije češće odlučuju za kupovinu polovnjaka nego novih vozila pokazuje i statistika. Naime, prošle godine u Srbiji je prodato 16,4 procenata više novih vozila nego godinu dana ranije, dok je samo u prvoj polovini 2021. godine prvi put registrovano, odnosno prodato 34 odsto više polovnih automobila u poređenju s istim vremenskim periodom prethodne godine.


- Teško je već sada reći kako će se ta situacija odraziti na tržište polovnih automobila - kaže Dragan Topalov. - Moglo bi se očekivati da će, zbog poskupljenja nafte i energenata, poskupeti transport, ali ne mnogo. S druge strane, to može da se odrazi na potražnju, odnosno moguće je da će se, zbog neizvesnosti šta će se dalje dešavati i koliko će sukob trajati, kupovina automobila odložiti za kasnije.

Mnogo je građana Srbije koji ne mogu da kupe novi automobil jer, jednostavno, nemaju dovoljno novca za to. Zato se i prilikom kupovine polovnjaka dobro razgleda i meri, a često je za to koji će se automobil kupiti presudno to koliko novca ima u novčaniku, a ne koji je model prirastao srcu. Na cenu polovnjaka utiče mnogo faktora - godina proizvodnje, klasa, nivo opreme, pređena kilometraža... a najviše je kupaca jeftinijih modela, kao i onih starih desetak godina. U ponudi ima i vozila koja koštaju između 2.500 i 4.000 evra, ali je, mahom, reč o četvortočkašima starim i više od 15 godina. Što je vozilo mlađe i cene su više, a cene rastu i u zavinosti od klase vozila - niža, srednja ili visoka.

D. Mlađenović

 

Piše:
Pošaljite komentar