Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stefanović: Kada je Ponoš trebalo da bude na KiM, nije bio

15.02.2022. 18:14 18:16
Piše:
Foto: Tanjug/MUP

BEOGRAD: Potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Nebojša Stefanović kritikovao je predsedničkog kandidata dela opozicije i bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Srbije Zdravka Ponoša povodom njegove današnje posete KiM u okviru predizborne kampanje, navodeći da Ponoš nije bio na Kosovu i Metohiji onda kada je trebalo da bude.

„Moram da kažem da je Zdravko Ponoš potpuno dosledan u tome da je rasterećen suštine u svim svojim izjavama. Nažalost, kada je trebalo da bude na Kosovu i Metohiji, on nije bio. Kada se dešavao pogrom srpskog stanovništva 2004. 2005. 2006. 2007. i 2008. godine nije se oglašavao, niti učinio nešto konkretno da pomogne Srbima“, poručio je Stefanović, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.

Dodao je da Ponoš danas, kao neko ko vrlo jasno baštini politiku vlasti koja je vladala od 2000. do 2012, pre svega kao kadidat Dragana Đilasa za predsednika Srbije, svakako ne može da očekuje simpatije Srba sa Kosova i Metohije, koji dobro znaju koliko su im štete nanele katastrofalne odluke te vlasti.

„Uveren sam da će to jasno pokazati i aprilski izbori“, istakao je Stefanović.

Ministar odbrane navodi da i činjenica da se Zdravko Ponoš, uz blagoslov privremenih prištinskih institucija, slobodno kreće Kosovom, „nešto govori o njemu“.

„Naročito, imajući u vidu da Ponoš nije došao da donese nijednu stipendiju, ni da izgradi jednu kuću, kupi jedan traktor ili učini bilo šta drugo za Srbe na KiM, već isključivo da bi marketinškim trikovima Dragana Đilasa pokušao da ubedi građane da zaborave da je on kandidat onih koji su doneli odluku da se uspostavi kosovska carina, administrativni prelaz između Kosova i Metohije i centralne Srbije, da se o KiM raspravlja u Evropskoj uniji, umesto u Ujedinjenim nacijama, ali i onih koji su postavili pitanje pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, a čija je odluka pokrenula lavinu priznanja takozvane nezavisnosti Kosova“, kaže Stefanović.

Dodao je da je, za razliku od njega, predsednik Srbije Aleksandar Vučić išao na Kosovo i Metohiju onda kada je tamo bilo teško i kada je trebalo donositi rešenja koja će ispraviti katastrofalne posledice politike koju su zastupali upravo razni Tadići, Jeremići, Đilasi, Ponoši i ostali.

„Uspeo je da se izbori da ogroman broj država povuče priznanje takozvanog Kosova, umeo je da bude najčvršći bedem zaštite kada su specijalne policijske snage privremenih prištinskih institucija terorisale Srbe na severu Kosova i Metohije i nastavlja da bude najčvršći garant opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. To je jedna od razlika između Aleksandra Vučića i Zdravka Ponoša, koja će suštinski opredeliti podršku građana Srbije predsedniku Vučiću i 3. aprila“, naglasio je Neboša Stefanović.

Ponoš je danas boravio na Kosovu i Metohiji i tom prilikom obišao crkve i manastire u Prištini i u Prizrenu, čime je zvanično započeo svoju kampanju za predsednika Srbije..

Ponoš je izjavio da je „Kosovo za mnoge koji žive i koji su živeli pre svega život".

„Kada bi se nacionalni identitet sastojao samo od reči, onda bi u našem nacionalnom identitetu reč Kosovo bila najveći gradivni blok. Kosovo je za mnoge ljude koji su ovde živeli, koji žive i živeće i nešto drugo - to je život pre svega. Moj profesionalni život započeo je na Kosovu pre trideset pet godina, to je bio početak moje vojničke karijere", rekao je Ponoš.

On je istakao da Prizrenu danas nedostaje srpski jezik, te da bi voleo da to bude opet onaj stari grad.

Kandidaturu Ponoša najpre je podržala Stranka slobode i pravde, nakon čega se pridružio i ostatak koalicije „Ujedinjena Srbija" - Narodna stranka, Demokratska stranka i Pokret slobodnih građana.

Piše:
Pošaljite komentar