Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema „Dnevnika”: U Srbiji dnevno nestanu tri osobe, većina bude pronađena

24.01.2022. 10:47 10:49
Piše:
Foto: nestalisrbija.rs

Već 23 dana u Beogradu traje potraga za Matejom Perišem iz Splita koji je nestao u noći između 30. i 31. decembra, a njegovi prijatelji su, prema zvaničnim informacijama, nestanak prijavili 31. decembra u 18 časova.

Mladić je, kako je rekonstruisano, bio u klubu “Gotik” u Beton hali, odakle je izašao u 1.43, pa trčeći otišao do Sava promenade. Tu mu se i gubi svaki trag, a nadzorna kamera ga je snimila kako silazi prema ledenoj Savi.

Video-nadzor je Periša navodno snimio i kako pliva, a tu je poslednji put i uhvaćen signal njegovog mobilnog telefona, pet minuta posle dva časa.

Kao nestao, od utorka 28. decembra, vodi se i Aleksa Stanković (21) iz Kruševca. U trenutku nestanka, na sebi je imao crnu jaknu, crnu trenerku i crne pantalone.

On još uvek nije pronađen i za njim tragaju porodica i policija, a kako je izjavila njegova majka Olivera, sumnja se da je on u Beogradu. Ona je otkrila i da su u međuvremenu primetili da je sa sobom poneo školska svedočanstva i diplome, zbog čega sumnjaju da mu je možda neko ponudio posao u inostranstvu.

- Da li mu je neko nešto ponudio, da li je naseo na neku lažnu priču, obećao mu posao u inostranstvu, ne znam. Nismo sigurni, ali nam liči da je tako. U međuvremenu smo primetili da mu nisu kod kuće svedočanstva i diplome - kazala je Aleksina majka Olivera, za beogradske medije.


Kada se osoba proglašava mrtvom?

Osoba koja je nestala, posle izvesnog vremena proglašava se mrtvom, a period nakon kojeg to može da se uradi zavisi od okolnosti pod kojim joj se izgubio trag. Pravnici ističu da se po Zakonu o vanparničnom postupku, osoba koja je nestala u brodolomu, zemljotresu, požaru, saobraćajnoj nezgodi, proglašava preminulom nakon šest meseci od prestanka opasnosti, ona koja je nestala u ratnim okolnostima nakon godinu od prestanka ratnih dejstava, a ostali ako o njima nema pet godina vesti, a stariji su od 17 godina.

U slučaju da se radi o stranom državljaninu, koji je nestao na teritoriji naše zemlje, njega mrtvim može proglasiti i naš sud, a može i sud druge, odnosno zemlje čiji je državljanin. U tom slučaju, naime, „pita se” i zakon o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja.


U popodnevnim časovima 30. decembra, nestala je Neda Kalapiš (70), u mestu  Stepanovićevo, a kako se navodi na sajtu Registra nestalih lica Srbije, ona je izašla iz kuće da niko nije primetio. U opisu stoji da je žena navodno dementna. Za njom je već bila potraga 18. avgusta 2020. godine, kada je jedan od sugrađana objavio na svom Fejsbuk nalogu da je nestala.

Dnevno u Srbiji nestanu tri osobe, a godišnje od 1.300 do 1.600 osoba. Jedan deo se nikad ne pronađene.

Tačni podaci o nestalim prošle godine još se obrađuju. Pretprošle, odnosno 2020. Ministarstvu unutrašnjih poslova prijavljen je nestanak 1.147 maloletnih osoba, od kojih je iste godine pronađeno 1.103. Na sreću, u 2020. godini nije bio prijavljen nijedan nestanak maloletnog lica čiji je nestanak bio posledica izvršenja krivičnog dela.

Fondacija „Tijana Jurić”, koja je napravila spot da podseti da nestali ne smeju biti zaboravljeni, ističe da se nestanci osoba dešavaju svaki dan.

- 30. avgust širom sveta obeležava se kao Međunarodni dan nestalih sa ciljem prisećanja na nestale osobe i ukazivanje na pravo porodica da znaju sudbinu svojih najbližih koji se vode kao nestali.  Tokom 2020. godine u Srbiji je prijavljen nestanak 1.372 punoletna lica, od kojih je pronađeno 1.280. Nestali ne smeju biti zaboravljeni. Nestanci se dešavaju svaki dan, a svest o neophodnosti da se javnost o tome alarmira je još uvek niska. Jedan od načina kako bi javnost mogla da se informiše o nestancima, i pomogne pri pronalasku nestalih lica je javni Registar nestalih lica. Ovakav Registar postoji u svim državama sveta i dostupan je svakom građaninu - podsetila je u saopštenju Fondacija „Tijana Jurić”.

Fondacija je, inače, oformila sopstveni Registar nestalih lica Srbije, gde građani mogu besplatnim pozivom, mejlom, ili popounjavanjem formulara na sajtu da prijave nestanak osobe, nakon što su nestanak prijavili policiji:

- Na sajtu Registra, takođe, postoji opcija da građani prijave da su videli osobu koja se vodi kao nestala, i da daju više informacija o njoj. Molba Fondacije je da i MUP Srbije svoj registar nestalih lica načini javnim kako bi cela država znala koliko lica nestaje tokom godine, a koliko njih je pronađeno, kako je običaj u drugim državama širom sveta - navode u ovoj Fondaciji.

- Prva asocijacija na nestanak je kidnapovanje, ali prema podacima iz MUP-a, kriminalne otmice se retko dešavaju u Srbiji. Nestanci mogu biti namerni, nenamerni i prisilni. Najčešći slučajevi nestanaka su usled demencije, depresije, nasilja, zlostavljanja ali se dešava da ljudi nestanu i usled otmice ili ubistva. Svaki nestanak je razlog za brigu zbog opasnosti savremenog društva u kojem je prisutna i razvijena trgovina ljudima koja sa sobom nosi seksualnu i radnu eksploataciju kao i trgovinu organima - napominje Fondacija „Tijana Jurić”.       

Uz najnovije nestanke ljudi, treba podsetiti i da je tokom proteklih ratova na prostoru bivše Jugoslavije prijavljen nestanak oko 35.000 ljudi. U Hrvatskoj je od 1991. do 1995. nestalo 22.424 osobe, od kojih je pronađeno 16.053, još se traga za 6.371  a prošle godine je pronađeno 14. U Bosni je od 1992. do 1995. nestalo je 6.537 osoba, pronađeno je 4.569, još se traga za 1.968 Srba. Od 1998. do 2000. na Kosovu je nestalo 6.064 osobe, pronađeno je 4.434, još se traga za 1.630 a u toku 2021. godine je pronađeno 12.

D. Nikolić

M. Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar